• BIST 91.915
  • Altın 187,929
  • Dolar 4,7787
  • Euro 5,5498
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 27 °C
  • İzmir 32 °C

Başbakan Davutoğlu: Rusya da Suriye'deki zulümlerin ortağı olmuştur

Başbakan Davutoğlu: Rusya da Suriye'deki zulümlerin ortağı olmuştur
Başbakan Davutoğlu, "Suriye'de masum sivillerin üzerine insafsızca, barbarca bomba yağdıran Suriye rejimi ile birlikte Rusya da bu zulümlerin artık bir ortağı olmuştur" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Congresium'da, Ankara Büyükşehir Belediyesi 2016 ve sonrası projelerinin tanıtımı töreninde yaptığı konuşmada, "Bütün dünyaya, vicdan sahibi her insana hitap ederek söylüyorum; Suriye'de masum sivillerin üzerine insafsızca, barbarca bomba yağdıran Suriye rejimi ve yandaşları, evet, Rusya da bu zulümlerin artık bir ortağı olmuştur. Azzaz'da, Türkmen Dağı'nda, Bayırbucak'ta, bütün bu bölgelerde Suriye rejimi ve yandaşlarının bombalarından kaçan kardeşlerimizin ızdırabına artık sessiz kalınmamalıdır. DEAŞ teröründen kaçan kardeşlerimizin ızdırabına artık sessiz kalınmamalıdır" ifadelerini kullandı.

"Onları zalime terk etmedik, onları boşlukta bırakmadık ama dünya suskun" diyen Başbakan Davutoğlu, "Dünya bu manzaraları sadece gazete manşetlerine yansıyan fotoğraflarıyla anıyor. Aylan bebeğin fotoğrafı gibi" şeklinde konuştu.

Sahillerimize vuran 36 cesedin vebali uluslararası toplum, Rusya ve Suriye'nindir

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye krizini tek başına göğüsleyecek sorumluluk altında olmadığını belirterek, "Türkiye tek başına her türlü fedakarlığı yapmıştır, yapmaya da devam edecektir. Ama dün sahillerimize vuran 36 cesedin vebali, bu trajedi karşısında sessiz kalan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası toplumundur. Bunun vebali başta Rusya olmak üzere Suriye konusundaki her kararı veto eden anlayıştır, zihniyettir."

Davutoğlu, "Biz sahile vuran bu kardeşlerimizin cesetlerini bir insanlık trajedisinin sembolleri olarak yüreğimizde tutacağız. Nereye gidersek gidelim, hangi uluslararası platforma çıkarsak çıkalım her yerde bu kardeşlerimizin hakkını, hukukunu savunmaya devam edeceğiz"dedi.

"Kardeşi kardeşe kırdırmak için yoğun bir saldırı içindeler"

Sur’da çıkan çatışmada şehit düşen Nuh Özdemir’in, Ordu’nun Akkuş ilçesindeki evi ve ailesinin gazetelere yansıdığını anlatan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Sur ki aynen Hacı Bayram-ı Veli’nin çevresi gibi, bizim medeniyetimizin Anadolu’daki en büyük beşiği, Diyarbakır’ın, Ulu Cami’nin diyarı. Hainler, teröristler bu mübarek beldeyi kana bulamak, bu mübarek beldede kardeşi kardeşe kırdırmak için haftalardır yoğun bir saldırı içinde."

Vatandaş hizmet bekliyor, beyefendiler çukur kazıp barikat kuruyor

Başbakan Davutoğlu, "Çıkmışlar 'özerklik, öz yönetim' gibi son derece illegal birtakım yapılardan bahsediyorlar. Soruyoruz şimdi, 'özerklik' diyorsun, bunun bölgeyi geliştireceğini iddia ediyorsun ama sana 'vatandaşa harca' diye emanet edilen paraları yatırımdan başka her şeye harcıyorsun. Vatandaş hizmet bekliyor, bu beyefendiler ise çukurlar kazıyorlar, barikatlar kuruyorlar, birtakım imkanları sadece bunlara harcıyorlar" dedi.

"Hesabını verecekler"

"Bunların derdi imar etmek, şehirlerimizi mamur etmek değil. Bunların derdi bölge insanımızı mutlu, huzurlu, müreffeh yaşatmak da değil" ifadelerini kullanan Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bunların derdi bir çivi çakmak, yeni bir eser ortaya koymak da değil. Varsa yoksa ideoloji, polemik, yalan, kara propaganda ve terör. Milletin emaneti mali kaynakları yine millet için kullanmak yerine, izini sürmekte zorlanılan karanlık mecralara harcıyorlar. Teröristin kazması, greyderi, kamyonu, iş makinesi bunlardan. Bazıları terör örgütünün lojistik merkezi gibi çalışan bu belediyelerin yöneticileri elbette ki bütün bu ihanetlerin, yanlış uygulamaların hesabını verecekler."

Başbakan Davutoğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesi'nin toplam giderinin yüzde 62,6'sının personele harcandığı bilgisini vererek, "Oysa Türkiye ortalamasında bu, yüzde 11,7. Bu personel ne yapıyor, hangi hizmeti yerine getiriyor ki personel giderleri yüzde 60'ın üzerinde? Bu personel giderlerinin nereye gittiğini tek tek araştıracak ve hesaplarını soracağız" şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim