• BIST 95.234
  • Altın 191,097
  • Dolar 4,6812
  • Euro 5,4720
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 29 °C
  • İzmir 29 °C

Bakan Kılıç, Sarıkamış Şehitlerini Anma Programına Katıldı

Bakan Kılıç, Sarıkamış Şehitlerini Anma Programına Katıldı
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Teröre terör diyemeyenlerin, terör örgütüyle iş tutanların, ülkemizin güzel toprağını kazıp hendek...

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Teröre terör diyemeyenlerin, terör örgütüyle iş tutanların, ülkemizin güzel toprağını kazıp hendek açanların karşısında da biz duracağız" dedi.

Sarıkamış Harekatı'nın 101. yılı dolayısıyla düzenlenen anma etkinlikleri katılmak üzere Kars'ın Sarıkamış ilçesine gelen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Sarıkamış Şehitlerini anma etkinliklerine katıldı. Kafkas Üniversitesi Beden Eğitimi Yüksek Okulu (BESYO) Spor Salonu'nda düzenlenen etkinlikte konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, "Bugün burada onların bu ülke için ortaya koymuş oldukları en büyük fedakarlığı yani canlarını vermelerini yad ederek, anarak bir araya gelmiş bulunuyoruz. Burada verdiğimiz şehitlerimizi ülkemizin bugünkü durumuna gelmesi için gösterdikleri fedakarlığı anlamak ve onların ne uğruna bu şehadeti hiç göz kırpmadan kucakladıklarını iyi düşünmemiz gerekiyor. Bugün burada bir araya gelmemizin sebebi burada şehit olan ecdadımız. Ama Sarıkamış'ta bir araya gelmemizin asıl sebebi ortak çarpan kalbimiz, ortak çarpan yüreğimiz, paylaştığımız ortak değerlerimiz ve Türkiye Cumhuriyeti devletimizdir. Dolayısıyla burada şehit olan ecdadımızı iyi anlamamız gerekiyor. "Vefakar gençlik, fedakar ecdadını unutmayacak" derken biz bu sene "Gök Allah-u Ekber, yer Allah-u Ekber" derken ve inanıyorum ki hep beraber izlerken hepimizin duygulandığı, gözyaşlarını tutamadığı filmdeki ortaya konan duyguyu iyi anlamamız gerekiyor" dedi.

Gençlere nasıl bir vatanda yaşadıklarını ve medeniyetlerinin ne anlama geldiğinin iyi anlatılması gerektiğini ifade eden Kılıç, "Bunu şu anlamda söylüyorum; tabi ki gençlerimiz evlatlarımız, çocuklarımız bu ülkenin geleceği, dünyanın geleceği, insanlığın geleceği. Ama hep söylediğimiz bir şey var. Bugünden edindikleri bilgilerle, bugünden donandıkları donanımla, bugün anladıkları medeniyet tasavvurlarıyla bu ülkenin geleceğini taşıyacaklar. Onun için bizim bu günden gün, saniye kaybetmeden Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan tüm vatandaşlarımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın nerede yaşadıklarını, hangi toprakta yaşadıklarını, nasıl bir vatanda yaşadıklarını ve medeniyetlerinin ne anlama geldiğini iyi anlatmamız gerekiyor. Hepimizin üzerinde böyle ağır bir sorumluluk var. Ecdadımız burada şehit düşerek bunu en iyi şekilde anlattı. Sadece burada Sarıkamış'ta değil" diye konuştu.

"1923'TE KURULAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ İYİ ANLATMAMIZ GEREKİYOR"

1923'te kurulan Türkiye Cumhuriyeti devletini iyi anlatmak gerektiğine dikkat çeken Bakan Çağatay Kılıç, "Çanakkale'de Dumlupınar'da Anafartalar'da bu ülkenin bu devletin payidar olması için toprağa düşen her kardeşimiz, büyüğümüz, şehidimiz bu destanı yazıyor. Özgürlük meşalesinin yakıldığı şehir olan Samsun'dan başlayan yürüyüşümüz. Anadolu'ya girişin ilk adımı olan Malazgirt ve bunların ne anlama geldiğini, İstanbul'un fethinin ne anlama geldiğini fethin ne anlama geldiğini iyi anlatmamız gerekiyor. Maalesef ülkemizde tarihini bilmeyenler edepten adaptan nasibini almayanlar, cahiller bu ülkenin duvarlarına "zulüm 1453" "te başladı diye bir yazı yazabilecek kadar alçalabiliyorlar. İstanbul'un fethinin ne anlam geldiğini bizim milletimize gençlerimize evlatlarımıza iyi anlatmamız gerekiyor. 1923'te kurulan Türkiye Cumhuriyeti devletini iyi anlatmamız gerekiyor. Dolayısıyla sorumluluğumuz ağır, üzerimizde büyük bir vebal var" ifadelerini kullandı.

"BAYIRBUCAK'TAKİ KARDEŞLERİMİZ ONLARIN SESİ BİZ OLDUK VE BİZ OLACAĞIZ"

Dünyada yaşanan olumsuzluklara kayıtsız kalmalarının mümkün olmadığını vurgulayan Bakan Kılıç, "Kudüs'teki mazlum çocukların sesi biz olacağız ses biziz Suriye'de annesi babası bir cani tarafından öldürülen yetimlerin sesi biz olacağız ve biziz. Tüm dünya ne olduğunu anlamaz yüzünü başka noktaya çevirir iken Türkiye'nin Cumhurbaşkanı: bu kapı, bu medeniyetin kapısı tüm coğrafyamıza, tüm insanlığa açıktır diye tüm dünyaya ilan etti. Başbakanımız aynı noktada yürüyeceğimizi, her an duruşunu ortaya koyuyor. Bizler bu milletin bir parçası olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşları olarak ecdadımızın ortaya koymuş olduğu misafirperverlik, açık kapı uygulamalarının mazlum olanların sığınabilecekleri bir liman olarak ülkemizi ve medeniyetimizi ortaya koymalarının ne anlama geldiğini, bugünkü temsilciler olarak iyi ortaya koymamız gerekiyor. 500 sene önce İspanya'daki Yahudiler mazlum durumdaydı. Orada sadece inançları ve dinleri dolayısıyla zulüm altındaydılar. Orada öldürülüyorlardı. O zaman Osmanlı İmparatorluğu bizim ecdadımız kapılarını açtı ve "sizler bizim ülkemizde huzur içerisinde yaşayabilirsiniz" dedi. Bizim medeniyetimizin ve inancımızın gereği budur. Bize 1400 yıl önce öğretilen budur. Ama bugün onlar eğer zulüm ediyorlarsa, zalim oldularsa da onların karşısında durmasını da iyi biliriz. Bayırbucak'taki kardeşlerimiz onların sesi biz olduk ve biz olacağız" şeklinde konuştu.

"TERÖRE TERÖR DİYEMEYENLERİN, TERÖR ÖRGÜTÜYLE İŞ TUTANLARIN, ÜLKEMİZİN GÜZEL TOPRAĞINI KAZIP HENDEK AÇANLARIN KARŞISINDA DA BİZ DURACAĞIZ"

Son günlerde Türkiye'de yaşanan terör olaylarına değinen Bakan Çağatay Kılıç, şunları söyledi:

"Ülkemizde terör estirmeye çalışanların, teröre terör diyemeyenlerin, terör örgütüyle iş tutanların, ülkemizin güzel toprağını kazıp hendek açanların karşısında da biz duracağız. O hendeklerde gömülmelerini de biz sağlayacağız. Bu millet birliğinden beraberliğinden ve kardeşliğinden aldığı güçle geleceğe yürüyecek. Biz hep böyle yaptık. Bizim ecdadımız bunu böyle yaptı. Çanakkale'de, Sarıkamış'ta, Dumlupınar'da… Bugün Çanakkale Şehitliği'ne gittiğiniz zaman oradaki şehit olan ecdadımızın memleketlerinin isimlerine baktığınız zaman kimlerin koyun koyuna, yan yana yattığını iyi görmemiz gerekiyor. Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı yazdığında neyi anlayarak yazdığını, neyi hissederek yazdığını iyi anlamamız gerekiyor. Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı'nı yazdırtmasın dediğinde, o duasının altında ne yattığını iyi anlamamız gerekiyor. Biz burada yatan şühedamıza layık olacağız. Onların kemiklerini hiçbir zaman sızlatmayacağız."

Sarıkamış Şehitlerini Anma Programında sırasıyla Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan, Selahattin Beyribey ve Kars Valisi Günay Özdemir'de birerb konuşma yaptı.

Programda, sanatçı Fatih Koca, Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı'nda ilahi dinletisi sundu. Son alarak Grup Tillo'da sahne aldı.

Sarıkamış Şehirlerini Anma Programına; Kars Valisi Günay Özdemir, Kaymakam Yusuf İzzet Karaman, AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan, Dr. Selahattin Beyeribey, Kars Belediye Bakanı Murtaza Karaçanta, Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, AK Parti Kars İl Başkanı Adem çalkın, kurum ve daire amirleri iler çok sayıda vatandaş katıldı.

Bakan Kılıç, Sarıkamış Şehitlerini Anma Programına Katıldı

Bakan Kılıç, Sarıkamış Şehitlerini Anma Programına Katıldı

Bakan Kılıç, Sarıkamış Şehitlerini Anma Programına Katıldı

Bakan Kılıç, Sarıkamış Şehitlerini Anma Programına Katıldı

Bakan Kılıç, Sarıkamış Şehitlerini Anma Programına Katıldı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim