• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 24 °C

Bakan Ala: “Yedi Düvelin Maşası Olarak Saldıranlar Ne Elde Edeceklerini Sanıyorlar”

Bakan Ala: “Yedi Düvelin Maşası Olarak Saldıranlar Ne Elde Edeceklerini Sanıyorlar”
Çanakkale savaşlarında en fazla şehit veren Bursa, zaferin 101. yılında geçen sene Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Kireçtepe Jandarma...

Çanakkale savaşlarında en fazla şehit veren Bursa, zaferin 101. yılında geçen sene Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Kireçtepe Jandarma Şehitliği'nde kahraman ecdada vefa için tek yürek oldu. İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Yedi düvel bir araya gelmiş, bu kapılardan dönmüşken, o yedi düvelin maşası olarak saldıranlar ne elde edeceklerini sanıyorlar. Buradaki dedelerinden, şehitlerden utanmıyorlar mı? Haya etmiyorlar mı?" dedi.

Çanakkale Savaşı'nda 6-8 Ağustos 1915'te kahramanca çarpışan ve İngiliz kuvvetlerini Karakol Dağı ve Kireçtepe'de durdurup, grup komutanlığını Mustafa Kemal Atatürk'ün yaptığı Anafartalar Grubu'nun kuzey yanını koruyan Gelibolu ve Bursa Jandarma Taburlarının üç bölüğündeki şehitlerin yer aldığı bölgeye savaş devam ederken 1915'te bugünkü şehitlik yapıldı. Boş mermi kovanlarından yapılan bir anıtın da bulunduğu ve günümüze ulaşan orijinal şehitliklerden biri olan Kireçtepe Şehitliği'ndeki anıt önünde Ulu Önder Atatürk'ün çekilen bir fotoğrafı da önemli bir belge olarak tarihe not olarak düştü. Kahraman ecdada vefa borcunu en iyi şekilde ödemek için harekete geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Garnizon Komutanlığı işbirliğiyle zaferin 100. yılına denk gelen geçtiğimiz yıl şehitliği ecdada yakışır hale getirdi. Çalışmalar kapsamında sismik çalışmayla tespit edilen mezarların yeri ortaya çıkarıldı. Tescilli mevcut şehitlik alanının orijinal hali korunarak, şehitliğin etrafında dairesel olarak gezinti yapılabilecek şekilde yürüyüş yolu yapıldı ve şehitliğin etrafını çevirecek olan duvar limra taşı ile kaplanarak özgün hale getirildi. Mevcut şehitlikte bulunan top mermisi kule anıtın aslına uygun olarak rekonstrüksiyonu yapılarak, gerçeğiyle uyumlu olarak restitüsyonu sağlandı. Yürüyüş yolu Afyonkarahisar'dan getirilen ve her biri 70 kilogram olan bin 100 travertenden, duvarları ise Antalya'dan getirilen taşlardan inşa edilen şehitliğe Miralay Mustafa Kemal'in birliği ziyareti sırasında çekilmiş fotoğrafı da konuldu. Zaferin 100. yılında yaklaşık 5 bin Bursalı'nın katıldığı duygusal bir törenle ziyarete açılan şehitlik, bu yıl yine ziyaretçi akınına uğradı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Ecdada Saygı" etkinliği kapsamında 140 otobüsle Bursa'dan yola çıkan 7 binin üzerinde vatandaş, kahraman atalarını bu yıl da gurur, gözyaşı ve dualarla andı. Şehitleri anma törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Bursa Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık, Bursa'dan gelen ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşların temsilcileri ile 7 bine yakın Bursalı katıldı. Tören, İçişleri Bakanı Ala'nın anıta çelenk bırakması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.

"VEFA BORCUMUZU ÖDEMEYE ÇALIŞIYORUZ"

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, her karışını kanlarıyla suladıkları bu toprakları vatan haline getiren tüm ecdada vefa borçlarını kısmen de olsa ödemeye çalıştıklarını söyledi. Osmanlı devletinin kurucuları Osman ve Orhan Gazi'den Kurtuluş Savaşı ile destan yazan Atatürk'e ve canlarını seve seve bu vatan için feda eden ecdadı saygı ve minnetle andıklarını belirten Başkan Altepe, ecdada olan vefa borcunu ödeyebilmek için tarihi ve kültürel miras yatırımlarına ağırlık verdiklerini söyledi. Balkan coğrafyasında Çanakkale Kireçtepe'ye kadar nerede bir ecdat yadigarı varsa oraya el uzattıklarını kaydeden Altepe, "Kurtuluş Savaşı ile ilgili Bursa'mızdaki 12 şehitlik ile 93 tarihi mezarı ayağa kaldırdık. Dünya tarihinin yeniden yazıldığı, düşman çizmesinin ülkemize girmemesi için, bu ülkenin bağımsız kalması için seve seve ölüme giden bu kahraman ecdadımızı da unutmadık. Bu vatanın her metrekaresi için onlarca şehit verildi. Bu mücadeleye en çok katkı koyan en kritik zamanda cepheden cepheye koşan Bursa ve Gelibolu jandarma taburuyla burada tarih yazıldı. Bizde isimleri tarihimize altın harflerle yazılan bu kahraman ecdadımızın bulunduğu alanı yine ecdadımıza yakışır hale getirdik. Son olarak yol düzenleme çalışmasıyla birlikte yaklaşık 7 milyon liralık bir harcama ile şehitliğimiz ecdada yakışır hale getirildi" diye konuştu.

"BURSA OSMANLI'NIN DNA'SIDIR"

İçişleri Bakanı Efkan Ala, şehitliğin ihya edilmesi yönündeki çalışmaları nedeniyle Başkan Altepe başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti. Bu tür çalışmaların Bursa'ya çok yakıştığını dile getiren Bakan Ala, "Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olmak Osmanlı'nın onurunu taşımak, Osmanlı'ya yakışır hizmetler yapmak demektir. Bu bizim vazifemizdir. Biliyorsunuz insanda DNA vardır. Bu DNA küçük bir hücredir ama insanın bütün özelikleri orada kodlanmıştır. Bursa da Osmanlı'nın DNA'sıdır. Osmanlı'da ne varsa Bursa'da o var. Onun için Osmanlı nerede ise Bursa orada. Benim için de ayrıca Bursa gibi bir şehrimizin TBMM'de onurla temsil etme görevi verdiğiniz için ayrı ayrı hürmetlerimi sunuyorum" dedi.

Çanakkale şehitleri denildiğinde sözün bittiğini, yedi düvelin bir araya gelerek hiçbir şey elde edemeden bu kapıdan döndüğünü dile getiren Bakan Ala, "Yedi düvel bir araya gelmiş, bu kapılardan dönmüşken, o yedi düvelin maşası olarak saldıranlar ne elde edeceklerini sanıyorlar. Buradaki dedelerinden, şehitlerden utanmıyorlar mı? Haya etmiyorlar mı? Bu şehitlerin torunlarının bu ülkeyi şaha kaldırmak için çalışmaları gerekmez mi? Bu aziz hatıraya ihanet edenler hiçbir zaman kazanamayacaklar. Yedi düvele Çanakkale'den haykırıyoruz. Bu Çanakkale ruhu yaşadıkça cihan devleti Osmanlı'nın torunları yine cihanın bütün dünyanın gıpta ile bakacağı başarılara imza atacaktır" diye konuştu.

Çanakkale Valisi Hamza Erkal da, Türkiye'nin manevi başkenti olan Çanakkale'nin son kale olduğunu belirterek, "Bu kale geçildiği anda tüm ülkenin teslim olduğu, ezanların sustuğu, bayrakların indiği ülke haline gelecektik. Bu nedenle ecdadımız büyük önem verdiler. O zaman Osmanlı bakiyesi olan toprakların her köşesinden insanlarımız gelip burada birlik oldular ve yedi düvele karşı inanılmaz bir zafer kazandılar" dedi.

Bursa Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık ise, Bursa ve Gelibolu Seyyar Jandarma Taburları hakkında bilgi verdi. Seferberlik ilan edildikten sonra bin 100 kişilik Bursa Seyyar Jandarma Taburu'nun Bursa'dan törenlerle Çanakkale cephesine uğurlandığını ifade eden Saldık, "Bursa Seyyar Jandarma Taburu Kireçtepe bölgesine Anafartalar'ın kuzey yan emniyeti için Gelibolu Taburu ile mevzilenmiştir. Bu iki jandarma taburu, 6-7 Ağustos 1915 tarihlerinde son büyük çıkarmayı yapan düşman kuvvetlerine karşı büyük savunma mücadelesi vermiş, düşmanın 10 bin mevcutla yürüdüğü cephede bin 500 mevcutla destansı bir savunma icra etmiştir" dedi.

Konuşmaların ardından şehitliğe fidan diken protokol üyeleri, daha sonra şehitliğe gezip, mezarlara karanfil bıraktı.

Bakan Ala: “Yedi Düvelin Maşası Olarak Saldıranlar Ne Elde Edeceklerini Sanıyorlar”

Bakan Ala: “Yedi Düvelin Maşası Olarak Saldıranlar Ne Elde Edeceklerini Sanıyorlar”

Bakan Ala: “Yedi Düvelin Maşası Olarak Saldıranlar Ne Elde Edeceklerini Sanıyorlar”

Bakan Ala: “Yedi Düvelin Maşası Olarak Saldıranlar Ne Elde Edeceklerini Sanıyorlar”

Bakan Ala: “Yedi Düvelin Maşası Olarak Saldıranlar Ne Elde Edeceklerini Sanıyorlar”

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim