• BIST 1.524
  • Altın 438,496
  • Dolar 7,4448
  • Euro 9,0064
  • İstanbul 1 °C
  • Ankara -1 °C
  • İzmir 4 °C

“Avrupa Günü” etkinlikleri kapsamında fidan dikildi

“Avrupa Günü” etkinlikleri kapsamında fidan dikildi
Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından, Avrupa Günü kutlamaları kapsamında "Avrupa Ormanı Fidan Dikim Töreni" düzenlendi.

Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından, Avrupa Günü kutlamaları kapsamında "Avrupa Ormanı Fidan Dikim Töreni" düzenlendi.

Avrupa Birliği İletişim Stratejisi (ABİS) kapsamında, Avrupa Birliği Başkanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve AB Türkiye Delegasyonu iş birliği ile "Avrupa Ormanı Fidan Dikim Töreni" düzenlendi. Törende bir konuşma yapan Orman Genel Müdür Yardımcısı Şahin Aybal, ülke olarak orman varlığının arttığına dikkat çekerek, "2023 yılına kadar orman varlığımızı ülke karasal alanının yüzde 30'una çıkartmak maksadıyla durmadan çalışıyoruz. Sadece orman ve hazine arazilerinde değil halkımızın da kullandığı bütün alanda ağaçlandırma çalışmalarına devam ediyoruz. Dünyada orman varlığı azalırken ülkemiz bu varlığı arttıran ülkelerden birisidir. Ormancılık alanında yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde sadece son 16 yılda 5.3 milyon hektar alanda çalışma yapılarak 4 milyar 300 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Orman alanımızı 1.8 milyon hektar arttırarak 20.8 milyon hektardan 22.6 milyon hektara ulaştırdık. Ülkemizde her yıl erozyonla taşınan toprak miktarını 500 milyon tondan 154 milyon tona düşürdük. Bugün ülkemizin yüzde 28.6'sı ormanlarla kaplıdır. 2023 yılına kadar bu oranı yüzde 30'a çıkarmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Ağaçlar ve ormanlar, Birleşmiş Milletler 2030 gündem hedeflerine ulaşmada da önemli role sahip"

Zamanın çoğunu binalarda, ekranlara bağlı, doğa ve gezegenle ilişkinin kesilmiş şekilde geçirildiğini söyleyen FAO Orta Asya Altı Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, törende yaptığı konuşmada şunları ifade etti:

"Fidan dikmek tam da doğa ile yeniden bağ kurmamızı hatırlatmamız adına önemli. Gezegenimizin sağlığı hem kendi sağlığımız ve iyiliğimiz için, hem de geleceğimiz için önemli. Ağaçlar da bunun çok önemli bir parçası. Ağaçlar ve ormanlar ayrıca Birleşmiş Milletler 2030 gündem hedeflerine ulaşmada da önemli role sahip. İklim değişikliği ile mücadeleden, biyo çeşitliliğin korunmasına, eşitsizliklerin azaltılmasından şehir yaşamının gelişmesine büyük katkısı var."

Ormanların sadece doğanın bir parçası olmadığını aynı zamanda yaşamın sürdürülebilmesi için de önemli role sahip olduğunu ifade eden Viorel Gutu, "Sürdürülebilir orman yönetimi dünyanın su ve enerji ihtiyacı için de hayati öneme sahip. Viyana, Tokyo ve Johannesburg gibi büyük şehirler içme sularını bu korunan ormanlardan sağlamaktadırlar. Bugün Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 180 milyon insan, içme suyu için ormanlara güvenmekte. Ağaçlar, özellikle kentteki ağaçlar, şehrin kirliliğini mükemmel bir şekilde süzdükleri için hayatlarımızı geniş çapta iyileştirmekte.

Binaların çevresine doğru şekilde dikildiklerinde ağaçlar, yazın klima ihtiyacı için gereken enerjinin yüzde 30'unun, kışın da ısınma ihtiyacı için gerekli enerjinin yüzde 20- 50'sini tasarrufunu sağlamakta. Şehrimiz Ankara için her iki mevsimde de bu tasarruf gerekli" diye konuştu.

"Avrupalılar birbirleriyle savaşmıyorlar bu da barışı ve istikrarı getirmektedir"

Avrupa Birliği'nin barış ve istikrarın eş anlamına geldiğini vurgulayan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals, "Bu durum her zaman böyle değildi. İki tane savaş gördük. Bu savaştan sonra ciddi kayıplar yaşandı. O dönemin Dışişleri Bakanı Robert Schumman çok güzel bir fikir ortaya koymuş oldu. Savaş için gerekli olan kaynakların milletten üstün bir teşkilatın yönetimi altına vermek. Bu fikir başarılıydı ve çalıştı. Şuan çalışmaya devam etmektedir. Avrupalılar birbirleri ile savaşmıyorlar bu da barışı ve istikrarı getirmektedir. Bizim kendi zorluklarımız vardı halende devam etmekte olan sorunlar var. Ama yakın zamanda bizim liderlerimiz Romanya'da bir araya geldiler ve bu fikrin devam etmesini teyit edip desteklemiş oldular. Bu toplantı esnasında iki tane önemli öncelik belirlediler. Birincisi beraber olup bu yolda beraber devam etmeye, ikincisi ise daha büyük sorunlarla uğraşmaya barışı sağlama, sürdürülebilir kalkınma, iklim değişikliği, çevresel sorunlar ve tabi ki de özgürlük. Bugün sizlerle bu ağaçları dikmekten ve anneler gününü kutlamaktan mutluluk duyuyorum" dedi.

"İnsanları bir araya getiriyoruz"

Törende yaptığı konuşmasına Anneler Gününü kutlayarak başlayan Avrupa Birliği Başkanlığı Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan, "Avrupa kurulurken fikir babalarından Jean Monnet'in şöyle bir sözü var: "Biz devletler koalisyonu kurmuyoruz, biz insanları birleştiriyoruz." 9 Mayıs Avrupa Günü ile bugün hem burada aynı zamanda bu vesileyle Türkiye'nin dört bir tarafında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonuyla birçok organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Jean Monnet'in o ifadesinde olduğu gibi insanları bir araya getiriyoruz. Türk insanı ile Avrupa değerlerini Türkiye'nin Avrupa yolculuğunu birlikte yaşıyoruz. Aslında bugün yaptığımız organizasyon en anlamlılarından birisi. Yeni fidanlar dikip yeni yolculuklara, yeni süreçlere, yeni hayatlara burada can vermeye çalışacağız. Diğer taraftan Türkiye ve AB ilişkileri açısından da benzer bir süreçteyiz. 9 Mayıs'ta gerçekleştirilen Reform Eylem Grubu toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi Helsinki ruhunu tekrardan canlandırmak, Türkiye AB ilişkilerinde aynı ruhla önümüzdeki dönemde ilerletmeyi tartıştığımız bunlar içinde adımlar attığımız bir dönemdeyiz. O yüzden bugün burada dikeceğimiz fidanlara çok iyi bakmamız gerekecek. Önümüzde ki günlerde Türkiye AB ilişkileri daha iyiye ulaştığı zamanlarda da ulaştığımız her türlü hedefi belki de burada kutlama şansı elde edeceğiz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından katılımcılar tarafından fidan dikimi gerçekleştirildi.

Törene, Orman Genel Müdür Yardımcısı Şahin Aybal, FAO Orta Asya Altı Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals, Avrupa Birliği Başkanlığı Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan'ın yanı sıra vatandaşlar da katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim