• BIST 95.852
  • Altın 189,011
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 23 °C

ATSO Meclis Toplantısı

ATSO Meclis Toplantısı
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın(ATSO) Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı ATSO Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın(ATSO) Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı ATSO Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. ATSO Başkanı Davut Çetin, tarım sektöründe yaş sebze ve meyve ihracatında yüzde 25'lik, turizm sektöründe ise yüzde 30'luk düşüş olduğunu, tarım alanında ürün bollaştıkça üreticinin zarar ettiğini söyledi.

"ÜLKEMİZ DEMOKRASİ LİGİNDE 64'ÜNCÜ SIRADA"

Konuşmasına Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlayarak başlayan ATSO Başkanı Davut Çetin, "23 Nisan Büyük Millet Meclisi'mizin açılışı olması bakımından aynı zamanda bir demokrasi bayramı anlamı da taşımaktadır. Türkiye, birçok ülkeden daha uzun bir demokrasi tarihine sahiptir. 1946 seçimlerini veya 1950 çok partili hayatı bile alsak, 70 yıla yakın demokrasi tecrübemiz bulunmaktadır. Ülkemiz demokratikleşme yolunda önemli mesafe almıştır, ancak halen alınması gereken büyük bir mesafe de bulunmaktadır. Dünyada ülkelerin demokrasi düzeyini karşılaştıran kurumlar var. Bir sıralamaya göre Türkiye dünya demokrasi liginde 64'üncü sırada bulunuyor. Ara dönemlerle birlikte 70 yıla yakın da demokrasi deneyimimiz var. Bu tarih ve deneyim ışığında demokrasi kalitemizi mutlaka yükseltmeliyiz. 10 ekonomi arasına girmek istiyorsak demokraside de üst sıralarda olmalıyız" dedi.

"MERKEL'İN GAZIANTEP'TE MÜLTECİ KAMPLARINI ZİYARET ETMESİ OLUMLU BİR GELİŞME"

Geçtiğimiz günlerde Almanya Başbakanı Merkel'in Gaziantep'te mülteci kamplarını ziyaret etmesinin olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden Başkan Çetin, çok sayıda yabancının ve basın mensuplarının Gaziantep'e, Şanlıurfa'ya, Hatay'a davet edilmesi durumunda Türkiye'nin imajının artacağını belirtti. Başkan Davut Çetin, "Cumartesi günü Almanya Başbakanı Merkel ve Avrupa Birliği yetkilileri Gaziantep'e geldiler ve bir sığınmacı kampını ziyaret ettiler. Sonra da şimdiye kadar az gördüğümüz biçimde çok önemli bir basın toplantısı yaptılar. Bu basın toplantısı çok yararlı oldu. Sayın Başbakan iyi bir performansla yabancı basının sorularına açık biçimde cevaplar verdi. Türkiye bu tür etkinlikleri daha fazla yapmalıdır. Bütün dünyadan bin gazeteciyi Gaziantep'e, Şanlıurfa'ya, Hatay'a davet etsek, dünyaya örnek olan mülteci kamplarını göstersek, hatta sonra da bir Antalya EXPO turu yaptırsak imajımız çok daha güçlü olur" diye konuştu.

"AVRUPA, TÜRKİYE'NİN GÜCÜNÜ GÖRMELİDİR"

Avrupa Birliği ile vizelerin kalkması için görüşmeler yapıldığını söyleyen ATSO Başkanı Davut Çetin, "Vizlerin kalkması mutlaka güzel bir gelişme olacaktır. Bundan önce de Avrupa kamuoyuna dönük algı ve imaj çalışması yapılması gereklidir. Vizeyi Avrupa'yı mecbur bırakarak, zorlayarak kaldırtmadan önce şuna dikkat etmeliyiz. Türkler, Avrupa kapılarında, havalimanlarında, pasaport kuyruklarında ikinci sınıf ülke vatandaşı muamelesi görmemelidir. Avrupalılar Türkiye'nin gücünü, demokratik ilerlemesini ve Avrupa'ya katkılarını daha iyi görmeli ve anlamalıdır" şeklinde konuştu.

"EXPO 2016 ANTALYA İÇİN ÖNEMLİ BİR KAZANIM"

EXPO 2016'nın Antalya'ya hayırlı olmasını dileyen ATSO Başkanı Çetin, EXPO 2016'nın Antalya için önemli bir kazanım olduğunu dile getirdi. Çetin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Güzel bir cazibe merkezi ve kongre merkezi gibi önemli eserler ortaya çıkmıştır. Özellikle son dönemde çok büyük bir çabayla hem katılım artırılmıştır hem de inşaatlar büyük ölçüde tamamlanmıştır. Zamanında yetişmesi ve ülke katılımı yönünde endişeler vardı. Son dönemde Cumhurbaşkanlığı himayelerine alınması çalışmaları hızlandırmıştır. EXPO 2016 neredeyse 10 yıllık topyekun bir gayretin sonucudur. Çok kişinin, çok kurumun emeği, katkısı vardır. Odamız da kuruluş aşamasında, EXPO Ajansı kuruluncaya kadar, EXPO'nun sekretaryasını yürütmüş, katkı sağlamıştır."

"EXPO 2016'DA BAZI EKSİKLİKLER OLDU"

EXPO 2016'da bazı konularda eksiklerin olduğunu söyleyen Başkan Çetin, "Etkinlik programının birkaç ay öncesinden ilan edilmiş olması gerekirdi. Oysa halen kesin bir program ilan edemiyoruz. Şu anda Avrupa ülkelerinde dünyaca ünlü isimlerin konserlerinin afişlerini asmış olsaydık EXPO'ya katılım da daha iyi olurdu. Eksik kalan bir konu ise çevre yolları oldu. Yine de bakiye pozitiftir. Bu kadar soruna rağmen, açılışın yetişmesi bir başarıdır. EXPO 2016 etkinlikleri mutlaka çok yararlı olacaktır. Özellikle dünya yıldızları gelirse, imaj ve tanıtım açısından katkı yapacaktır" dedi.

"EXPO 2016'NIN 6 AY SONRA NASIL DEVAM EDECEĞİ ŞİMDİDEN ELE ALINMALI"

EXPO 2016'nın 6 ay sonra nasıl devam edeceğinin şimdiden ele alınması gerektiğini ifade eden ATSO Başkanı Davut Çetin, Dünyada bazı kentlerin EXPO gibi organizasyonları bir kültür değişimi için yaptıklarını dile getirdi. Başkan Çetin, " Botanik EXPO yapan birçok kent, çevreci-yeşil bir büyüme modeli benimsemiştir. Biz ise EXPO'yu daha çok bir fuar gibi algıladık. EXPO'nun felsefesiyle daha fazla ilgilenmemiz, EXPO ile birlikte çevrenin korunması ve yeşil ekonomiye geçiş konusunda dönüşüm planlamamız gerekirdi. Ayrıca 6 ay sonra EXPO'nun nasıl devam edeceği de şimdiden ele alınmalıdır" diye konuştu.

"ÖNLEMLER ALINMAZSA 80 YIL İÇİNDE DÜNYADA BİRÇOK KIYI KENTİ YAŞANMAZ HALE GELECEK"

Cuma günü Türkiye ile birlikte birçok ülkenin iklim değişikliğine karşı Paris İklim Anlaşması'nı imzaladığını ifade eden Başkan Çetin, anlaşmayla küresel ısınmanın 2 derecede tutulmasının hedeflendiğini belirtti. Çetin, "Ciddi önlemler alınmazsa 80 yıl içinde dünyada birçok kıyı kenti yaşanmaz hale gelecek. Antalya'nın geleceğinde de sıcaklık artışı, yağmur azalması, deniz düzeyinin yükselmesi, su kıtlığı gibi riskler bulunuyor. Bölgemizde 2040'a kadar yüzde 20 civarında yağış azalması riski bulunuyor. Daha uzun vadede ise çok daha ciddi risk görülüyor. Türkiye'de su arzı ve talebi böyle giderse zaten 6-7 yıl sonra eşitlenecek ve sonraki yıllarda su kıtlığı başlayacak. Şu anda bile Antalya çevresinde bazı derelerin kuruduğunu görüyoruz. Tek şansımız ciddi bir su eylem planı hazırlamak ve ormanları, su kaynaklarını koruyarak önlem almaktır" dedi.

"TÜRKİYE EKONOMİSİ YÜZDE 3,5-4 ARASINDA BİR BÜYÜMEYLE DEVAM EDİYOR"

Türkiye ekonomisinin yüzde 3,5-4 arasında bir büyümeyle devam ettiğini söyleyen Başkan Çetin, "Bu büyüme özellikle KOBİ'ler için yetersiz kalıyor. Büyümeyi artırmak için merkez bankası faiz indirsin sözleri devam ediyor. Ama faizin inmesi enflasyona bağlı. Diğer taraftan sermaye çıkışı riski azaldı ama bitmedi" ifadelerini kullandı.

"KARŞILIKSIZ ÇEKLERDE GEÇEN YILA GÖRE DÜŞÜŞ VAR"

Karşılıksız çeklerde adet ve tutar olarak geçen yıla göre düşüş yaşandığını belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, "Herkes çek kullanımında frene basmış durumda, herkes daha temkinli. Geçen yıl Mart ayında 1 milyon 900 bin çek kesilmiş, bu yıl mart ayında ise 1 milyon 400 bin adet çek kesilmiş. Tutar olarak ise geçen yıl Mart ayında 45 milyar liralık çek kesildi. Bu yıl ise 40 milyar liraya düştü. Dolayısıyla karşılıksız çek azaldı derken, asıl çek kullanımı da azaldı. Dolayısıyla piyasadaki sıkıntı rakamlara tam yansımıyor. Ekonomi yönetimi son dönemde makro ekonomik alanda iyi adımlar atmaktadır" diye konuştu.

"TURİZMDE YÜZDE 30'LUK DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR"

Turizmde yüzde 30'luk kaybın devam ettiğini söyleyen Çetin, "Sezona yaklaştıkça kaybımız artıyor. Bütün ümidimiz son dakika satışlarında biraz daha iyi olmasıdır. Hükümet, uçak desteklerinin süresini uzatma kararı aldı. Turizm sektöründe kredi yapılandırması talebimiz baştan beri vardı. Bu karar da geçen ay çıktı" dedi.

"TARIM SEKTÖRÜNDE YÜZDE 25'LİK DÜŞÜŞ VAR"

Tarım sektöründe yaş meyve ve sebze ihracatında şu ana kadar yüzde 25'lik bir düşüş olduğunu belirten ATSO Başkanı Davut Çetin konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Domates gibi bazı ürünlerde düşüş yüzde 39'a ulaştı. Geçen ay ihracatçılarımızın alternatif kanallar oluşturduğunu söylemiştim. Bu sayede Rusya etkisi büyük ölçüde telafi edildi. Yine de kayıp söz konusu oldu. Havaların erken ısınması da ilave bir etken oldu ve geçen yıl bu dönemde domates 2 lirayken şu anda 1 lira. Geçen yıl 2 lira olan sivri biber şu anda 60 kuruş, geçen yıl 1 lira 20 kuruş olan patlıcan şu anda 40 kuruş. Çilek bile geçen yıl 3 liraydı, bu yıl 2 lira 40 kuruş. Dolayısıyla tarımda ürünün bollaştığı dönemde üretici önemli kayıp yaşıyor. Bunları daha önce öngörmüş ve söylemiştik. Yani, Türkiye'de sebze-meyve enflasyonu düşüyor, ama bu, üreticinin ve Antalya'nın kaybı ile gerçekleşiyor."

"ANTALYA'DA KONUT SATIŞLARINDA YÜZDE 8'LİK DÜŞÜŞ YAŞANIYOR"

Antalya'da konut satışlarında Mart ayında geçen yıla göre yüzde 8'lik düşüşün olduğunu belirten Başkan Çetin, yavaşlamanın vergiye yansıdığını dile getirdi. Davut Çetin, "Mart sonu itibariyle vergi tahsilatımızda artış oranı yüzde 6'da kaldı. Yani Türkiye ortalamasının yarısı. Önümüzdeki günlerde bir piyasa anketiyle de duruma bakacağız ve sonuçlarını paylaşacağız. İstihdam tarafında durumumuz nedir, şu anda net olarak bilemiyoruz. Ama, geçen yıl Şubat sonunda İŞKUR işsizlik ödeneğine başvuranların sayısı Türkiye genelinde yüzde 50 oranında artarken, Antalya'da 3 bin 400'den 6 bin 300'e, yani yüzde 83 oranında arttı" dedi.

"TURİZMDE İSTİHDAM DESTEĞİNİ GEÇEN YILDAN BU YANA BEKLİYORDUK"

Turizmde istihdam desteğinin geçen yıldan bu yana bekledikleri bir konu olduğunu ifade eden Başkan Davut Çetin, "Bu yönde Kültür ve Turizm Bakanı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı bir protokol imzaladılar. İlk açıklamaya göre, Antalya ve Muğla illerinde konaklama sektöründe 9 ay çalışanın, takip eden 3 ay süresince asgari ücreti ve sigorta primleri İŞKUR tarafından karşılanacaktı. Protokole göre 260 milyon liralık bütçeyle 44 bin kişiye destek verilecek. Önce Antalya ve Muğla denilerek açıklama yapıldı. Sonra Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, tüm Türkiye'de uygulanacağını açıkladı. Turizmde istihdam desteği önemli bir adım. Ancak, 9 ayın 6 aya inmesi ve destek süresinin de 6 aya çıkarılması yararlı olacaktır" diye konuştu.

ATSO Meclis Toplantısı

ATSO Meclis Toplantısı

ATSO Meclis Toplantısı

ATSO Meclis Toplantısı

ATSO Meclis Toplantısı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim