• BIST 95.852
  • Altın 189,011
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 23 °C

"Alın Teri İle Kazanılandan Daha İyi Nimet Yoktur"

"Alın Teri İle Kazanılandan Daha İyi Nimet Yoktur"
İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven KAYMEK tarafından düzenlenen "Helal Kazanç" konulu hizmet içi eğitim seminerinde önemli açıklamalar yaptı.

İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven KAYMEK tarafından düzenlenen "Helal Kazanç" konulu hizmet içi eğitim seminerinde önemli açıklamalar yaptı. Güven, meşru ve helal yollardan çalışarak elde edilen kazancın yine helal yollarda harcanması gerektiğini belirtti.

İl Müftüsü Doç Dr. Şahin Güven, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları (KAYMEK) tarafından düzenlenen hizmet içi eğitim seminerine Peygamberimizin "Kişinin el emeği ve alın teri ile kazandığından daha iyi bir nimet yoktur" şeklindeki sözleri ile başladı. Helal kazanç deyince üç hususun iyi bilinmesi gerektiğini vurgulayan Güven, "Birincisi çalışmak, ikincisi çalışacağımız işlerin meşru ve helal yollardan olması, üçüncüsü ise kazancımızın nereye harcandığıdır. Helal kazanç konusunda en çok ihmal edilen şeylerden birisi kazandığımızın nereye harcandığının bilinmemesidir. İnsanlar kendi geçimleri ve mesul bulundukları aile bireylerinin geçimi için çalışmıyorlarsa topluma yük olmaktadırlar" dedi.

Allah'ın insanların bu dünyada iken çalışmasını emrettiğini dile getiren İl Müftüsü Güven, "Allah, bizlerin sorumlusu olduğumuz aile bireylerine yapmış olduğumuz harcamayı kendi yolunda yapılmış harcama gibi kabul ediyor ve sadaka sevabı veriyor. Bu yüzden çalışmalıyız. Allah'ın helal kıldığı dairede çalışmalıyız. İslam "Hem meşru yollardan kazan hem de başkalarını sömürme" diyor. Ayrıca, kazandıklarımızın helal mi haram mı olduğuna pek dikkat etmiyoruz. Gelsin de nereden olursa olsun diyoruz. Ama neticelerine baktığımız zaman o haram kazanç ya bu dünyada ya da ahirette azap olarak karşımıza çıkıyor. Çalıştığımız ortamda bize verilen görevi tam olarak yerine getiriyorsak aldığımız maaş helaldir. Ama çalışmamız gereken zamanda başka şeylerle uğraşıyorsak çalışmadığımız zaman diliminde bize takdir edilen parayı almakla helal bir şey yapmıyoruz" diye konuştu.

"Alın Teri İle Kazanılandan Daha İyi Nimet Yoktur"

"Alın Teri İle Kazanılandan Daha İyi Nimet Yoktur"

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim