• BIST 95.852
  • Altın 189,011
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 23 °C

Alaşehir’de Hazine Arazisine Yapılan Kaçak Bina Yıktırıldı

Alaşehir’de Hazine Arazisine Yapılan Kaçak Bina Yıktırıldı
Manisa'nın Alaşehir ilçesinde kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için zabıta ekipleri de denetimlerini artırdı.

Manisa'nın Alaşehir ilçesinde kaçak yapılaşmanın önüne geçmek için zabıta ekipleri de denetimlerini artırdı. Hazine arazisi üzerine kaçak yapıldığı tespit edilen bir bina ekipler tarafından yıkıldı.

Manisa'nın Kula ilçesinde yüksek inşaat maliyetleri nedeniyle kaçak yapı yapmaya teşebbüs edenler sıkı takibe alındı. Zabıta ekipleri tarafından hazine arazisi üzerine kaçak yapıldığı tespit edilen tek katlı yığma bir bina ekipler tarafından yıkıldı ve ilgili kişilere ceza kesildi.

Kaçak yapılaşmayı yeniden bürokratlarıyla masaya yatıran Alaşehir Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban; Şehircilik ve İmar Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Kaçak Yapı Denetim Birimini, mobil hareket kabiliyeti çok daha yüksek olan Zabıta Müdürlüğü bünyesine katarak yeniden yapılandırdı.

Söz konusu Müdürlüğünün; büyükşehir olmadan önceki sorumluluk alanlarına ilave olunan 54 katlık artışa paralel olarak, takviye edilen personeli ile kurulan motorize ekiplere destek için alınan 4x4 arazi aracıyla beraber, içerisinde kaçak yapı denetim biriminin de olduğu ekiplerin alan hakimiyetinde çok ciddi yükselişler kaydedildi.

Sürekli hareket halinde olan ve yapılan ihbarlara müdahale süresi de gittikçe kısalan tüm ekipler gibi Kaçak Yapı Denetim Birimi de özellikle son zamanlarda sektörde kayıt dışı çalışarak haksız kazanç temin eden müteahhitlere karşı kararlı bir mücadele başlattı.

Bununla ilgili olarak da yapılan en son denetimlerde Yeni Mahalle'de DDY üstünde bulunan Küme Evler Mevkiinde, hazine arazisi üzerinde yapıldığı tespit edilen tek katlı yığma bir bina, ilgili kanunun 32. maddesi gereği yıkılarak sorumlu kişiler hakkında metrekare başına hesaplanan tutarlar oranında para cezasına çarptırıldı.

Kendilerine yönelik bazı kesimler tarafından art niyetli suçlamalarda bulunulduğuna dikkat çeken ve yaptıkları denetimler hakkında açıklamada bulunan Alaşehir Belediyesi Zabıta Müdürü Erol Kacar, "Eskiden böylesi vakalar için "Şuyuu vukuundan beter', denilirmiş. Hakikatten de öyle. Zira söz konusu olan, beytül mala sahip çıkmak olup; tüyü bitmeyen yetimin dahil herkesin bunda hakkı varken birilerinin çıkıp buraları işgal etmesi tarafımızdan kabul edilecek bir durum değildir. Bilindiği üzere inşaat işleri ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri olup; gerek istihdama olan katkılarıyla gerekse de kayıt altına alınan kazançlarıyla katma değer üreten müteahhitlerimizi tenzih ederek söylüyorum bu sektörde yetkimiz dahilinde olan illegal hiçbir kazanca müsaade etmemiz söz konusu olamaz. Amacımız gerçekten dar gelirli olan vatandaşımızı bir nebze olsun yardım etmekse, onlara maliyeti çok daha yüksek olan yanlışlara değil doğru olan makul yola teşvik etmek olmalıdır." dedi.

Alaşehir’de Hazine Arazisine Yapılan Kaçak Bina Yıktırıldı

Alaşehir’de Hazine Arazisine Yapılan Kaçak Bina Yıktırıldı

Alaşehir’de Hazine Arazisine Yapılan Kaçak Bina Yıktırıldı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim