• BIST 95.158
  • Altın 193,054
  • Dolar 4,7222
  • Euro 5,5098
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 25 °C

AB'den Ülkemize Geri Gönderilecek Sığınmacılar, Manisa'da Konaklayacak

AB'den Ülkemize Geri Gönderilecek Sığınmacılar, Manisa'da Konaklayacak
AB'den ülkemize geri gönderilme statüsünde olan mülteciler ve kaçak göçmenler için Manisa'da 5 bin kişilik kamp kurulmasına yönelik çalışma başlatıldı.

Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Kerem Kınık, sığınmacıların insani şartlarda konaklatılması ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Manisa'da 5 bin kişilik kamp kurulmasına yönelik çalışma yürütüldüğünü bildirdi.

Kınık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Kızılayının, Suriye insani yardım operasyonunu yaklaşık 5 yıldır sürdürdüğünü, Türkiye'ye gelen sığınmacılara yardım elini uzattığını söyledi.

Türkiye ve AB arasında sığınmacı krizi konusunda mutabakata varıldığına işaret eden Kınık, "Göç İdaresi Genel Müdürlüğü bu anlamda, AB'den ülkemize geri gönderilme statüsünde olan mülteciler ve kaçak göçmenlerin tespitiyle ilgili Yunanistan'da birtakım faaliyetler yürüttü." diye konuştu.

Kınık, "Sığınmacıların ülkemizde insani şartlarda konaklatılması ve ihtiyaçlarının karşılanması anlamında Manisa'da 5 bin kişilik kamp kurulmasına yönelik çalışmaları yürütüyoruz. Kızılay olarak, özellikle bu geçiş dönemindeki geri gönderilecek mültecilere yönelik hizmetlerle ilgili Göç İdaresi ile birlikte çalışıyoruz." dedi.

"22 KAMPTA 250 BİN SURİYELİ YAŞIYOR"

Türkiye'de 22 kamp bulunduğunu dile getiren Kınık, şöyle devam etti:

"Bu kamplarda 250 bin Suriyeli yaşıyor. Buradaki insanlara yönelik Kızılay kartlarımız var. Bu kartlarla 310 milyon lira gibi bir maddi destek sağladık. Kamp dışındakilere de bu anlamda desteklerimiz devam ediyor. Son dönemlerde açtığımız toplum merkezlerinde, mülteci kardeşlerimizin uyum problemlerini çözmeye çalışıyoruz. Ayrıca Suriye içinde desteklediğimiz kamplar da var. Suriye'deki 500-600 bin civarında mağdura destek veriyoruz."

KIZILAY, 150 ÜLKEDE FAALİYET GÖSTERİYOR

Türk Kızılayının 150 ülkede faaliyet gösterdiğini, nerede mazlum varsa ona yardım eli uzattığını vurgulayan Kınık, özellikle Somali, Pakistan, Bangladeş, Yemen ve Filistin gibi ülkelerde çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Kınık, "Yemen'e insani yardım gemimiz yardım götürdü. İki veya üç haftaya kadar Somali'ye 10 bin tonluk un sevkiyatımız olacak. Özellikle insani yardım ve afet temelli çalışmalarımız yurt dışında devam edecek." ifadelerini kullandı.

"KAN ÜRÜNLERİNDE DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZ BİTECEK"

Kan bağışı çalışmalarına değinen Kınık, Türkiye'nin kan sarfiyatının yıllık 2,4 milyon ünite olduğunu anlattı.

Yıl sonu itibarıyla 2,1 milyon ünite kan toplamayı hedeflediklerini belirten Kınık, "Şu an bu üniteleri topluyoruz. Türkiye kendi kan ihtiyacını kendi gideren bir ülke. Bu anlamda da ilk sıradadır. 2017 sonuna kadar Plazma Fraksinasyon Fabrikası kurulumuna öncülük edeceğiz. Bu, kan ürünlerinde dışa bağımlılığımızı tamamen bitirecek. Her yıl ödediğimiz yaklaşık 1 milyar liranın kalmasını sağlayacak." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim