• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 27 °C

4 Şubat Dünya Kanser Günü

4 Şubat Dünya Kanser Günü
Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren, kanser konusunda vatandaşları uyardı.

Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren, kanser konusunda vatandaşları uyardı.

4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle bir açıklama yapan Dr. İmren, kanserin günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini koruduğunu belirterek, "Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğünün yanı sıra bıraktığı sakatlıklarla da çok ağır kayıplara neden olmaktadır. Türkiye'de özellikle meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserinin erken tanısı konusunda Ulusal Tarama Programları mevcuttur" dedi.

Kanserden korunmanın kanserin tedavisinden daha önemli bir husus olduğunu söyleyen Dr. İmren, "Kanser konusunda toplumda farkındalık oluşturulması ve toplum bilincinin geliştirilmesi kanserle mücadele de en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Günümüzde özellikle bu hedefe yönelik kanser eylem planları yapılmakta, tütün kontrolü, dengeli beslenme, fiziksel aktivite ve korunma odaklı kanserle mücadele stratejileri oluşturulmaktadır. Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kapsamında kanser tarama programları ile her ilde olduğu gibi ilimizde de erken dönemde kanser vakaları tespit edilebilmektedir. KETEM'in dışında bütün aile sağlığı merkezlerimizde rahim ağzı kanseri ve kalın bağırsak kanseri taramaları ücretsiz olarak yapılmaktadır. Bunun yanı sıra eğitim yoluyla halkın bilinçlenmesi, kanserde korunma, kanserin önlenmesi ile kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik tarama programları da uygulayan Van Bölge eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hizmet veren KETEM, kanserle mücadelede etkin bir öneme sahiptir" diye konuştu.

Dr. İmren, erken teşhis ve tedavi alanlarında son yıllarda büyük gelişmeler yaşandığını dile getirerek, "İlimiz genelinde KETEM'de 30-65 yaş rahim ağzı kanseri taraması, 50-70 yaş aralığındaki kalın bağırsak kanseri taraması ve 40-70 yaş meme kanseri taramaları yapılmaktadır. Halkımızın kanser taramaları konusunda gerekli hassasiyeti göstereceğini umarak, kanserle mücadelede elimizden geleni en iyi şekilde yapmaya hazır olduğumuzu belirterek, halkımızdan Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi binasında hizmet veren KETEM'de veya bağlı oldukları aile sağlığı merkezlerinde kanser taramalarını ücretsiz olarak yaptırarak kanserden korunabilirler. Ülkemizde kanserle olan mücadele bütün toplumsal unsurların desteği ile devam edecektir. Kanserle mücadele uzun soluklu bir maraton olup yeterli ekonomik güç yanında halkımızın da aktif katılımını gerektiren bir süreçtir" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim