• BIST 1.460
  • Altın 501,599
  • Dolar 8,3513
  • Euro 10,1937
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 20 °C

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 95. yıl dönümü Erzincan’da coşkuyla kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 95. yıl dönümü Erzincan’da coşkuyla kutlandı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 95. Yıl dönümü münasebetiyle Erzincan'da kutlama programı düzenlendi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 95. Yıl dönümü münasebetiyle Erzincan'da kutlama programı düzenlendi.

Program çerçevesinde Erzincan Valisi Ali Aslantaş, Valilik makamında tebrikleri kabul ederek, protokol mensuplarının Cumhuriyet bayramını kutladı. Valilik makamında gerçekleştirilen tebrik kabul merasiminin ardından Ordu Caddesi üzerindeki kutlama törenine geçildi. Düzenlenen törende Erzincan Valisi Ali Arslantaş, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, törene katılan Erzincanlıları bayramını kutlayarak, selamladılar.

Gerçekleştirilen selamlama merasiminin ardından tören; Saygı Duruşunda bulunulması ve 3.Ordu Komutanlığı Bölge Bandosu eşliğinde okunan İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıldırım'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına ilişkin mesajları okundu. Akabinde iki öğrenci tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına yönelik şiirler okundu. Daha sonra ise günün anlam ve önemine binaen konuşma yapan Vali Arslantaş konuşmasına Yusuf Yanç isimli şairin "Seksen Yıl" isimli şiirinin; "Canlarımızı sebil ettik, umutlarımızı yitirmedik, müstemleke olmadık, olamazdık. Hürriyet sevdamızdan asla vazgeçmedik. Ulu çınarın ulu gövdesinde, ulu lider etrafında toplandık. Riyadan uzak, hakikate yakın olduk. İlan ettik bağımsızlık türkümüzü yedi düvele. Yaşadık vatan sevgisini yüreklerimizde. Erzincan'da, Erzurum'da, Samsun'da, Amasya'da, İzmir'de Türk'üz, Türkçe düşünür Türkçe yazar, Türkçe konuşuruz. İman dolu yüreğimiz. Maraş'ta Sütçü İmam, Antep'te Şahin Bey oluruz. İndirtmedik al bayrağımızı, en yücelere diktik. Zafer yürekten inananlarındır dedik.

İnancımızla, Sakarya'da, Kocatepe'de idik. Nice şehitlerin çocukları, Alparslanların, Fatihlerin torunları idik." dizeleri ile başladı.

Vali Ali Arslantaş konuşmasının devamında; "İşte bugün ecdadın izinden giden halkımızın en büyük, en coşkulu en onurlu bayramını kutluyoruz. Bir asra yaklaşan Cumhuriyet'in ilanının 95. yılını kutluyoruz.

Bu anlamlı günün kutlanmasını sağlayan, canı pahasına vatanımızı koruyan Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere vatanımızın yiğit evlatlarını rahmetle minnetle anıyorum, sizleri saygıyla muhabbetle selamlıyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Bugün, milletimizin egemenlik hak ve yetkisini elde ettiği, ülke yönetiminde söz ve karar sahibi olduğu günün 95. yıldönümüdür. Bugün sadece ülkemizin bayramı değil. Bosna'nın, Filistin'in bayramıdır. Mazlumların hamisi büyük ve güçlü Türkiye'nin bayramıdır.

"Cumhuriyet fikren, ilmen bedenen kuvvetli, ahlaklı ve seciyeli muhafızlar ister." vecizesinden hareketle bugün karşı karşıya bulunduğumuz durum, her zamankinden daha fazla dikkatli olmamızı, daha çok çalışmamızı gerektiriyor.

Bir yandan bilim, fen ve teknoloji ile donanırken öte yandan yüksek ahlaki değerler hayatımızın olmazsa olmazı kabul edilmelidir. Bayram günlerini tatil günleri olarak değil, şuurlanma günleri olarak görmeliyiz.

Unutmayalım ki Cumhuriyet, ilim ve ahlakın, adalet ve faziletin iktidarıdır. Bunların fiilen yaşanmadığı yerlerde şekil ve iddia ne olursa olsun Cumhuriyet yoktur. Her hal ve şartta korumakla sorumlu olduğumuz Cumhuriyet bizden bu donanımı istiyor.

Yaşadığı toprakların rüyasını gören ve bu rüyaya tüm dünyayı ortak eden nesillerimiz tarihini iyi bilerek yetiştiği sürece büyük Türkiye mefkûremiz gerçek olacaktır. Sakın ümitsiz olmayın.

Çünkü bu kadar karanlığa rağmen 21. Yüzyıl aynı zamanda medeniyetimizin, insanlık değerlerimizin yeniden yükseldiği, üçyüz dörtyüz yıllık bir makasın kapanmaya başladığı bir yüzyıldır. Bu gün yaşananlar bu yükselişin doğum sancılarıdır.

İstiklal marşımızdaki ifadesiyle, tek dişi kalmış bir canavarın, sömürgeciliğe yaslanarak yükselmiş bir medeniyetin, bilgeliğe, merhamete ve vicdanlara dayanarak yükselmiş, kadim bir medeniyet karşısında erimeye başladığı bir yüzyıldır.

Artık dünyada tek ülkenin liderliği bir hayaldir. Tek bir ülkenin seçenek olduğu günler geride kalmıştır. Zaman zaman yaşadığımız geçici sıkıntılar kimsenin moralini bozmasın. Kimseyi umutsuzluğa sürüklemesin.

Bizde bir laf vardır. "Hırsız boş eve girmez." Bu gün üzerimizde kurulmak istenen küresel baskının belki de en net tarifi budur. Türkiye'nin güçlenmesi birilerini panikletmiştir. Milletin iradesi, birliği, kalkınma azmi, gelecek hedefleri birilerini panikletmiştir.

Bizim evlatlarımızın insansız hava aracı yapması, helikopter yapması, yaptığı helikopteri ihraç etmesi, sipariş alması, bu araçlarla terörle mücadele etmemiz, PKK'nın DEAŞ'ın tepesine binmemiz, birilerini panikletmiştir.

Afrin'e giremezsin diyenlere karşı evlatlarımızın, Mehmetçiğimizin, jandarma özel harekâtımızın, polis özel harekâtımızın Afrin'in göbeğinde olması onların ezberlerini bozmuştur. Bir liderin etrafında, ayyıldızlı bayrağın altında kenetlenmemiz, dik durmamız birilerini panikletmiştir.

Huzur ve kardeşliğin sembolü şehri canda farklı renklerin, kimliklerin huzur ve güven içinde yaşaması Cumhuriyet'imizin kazanımlarındandır. Asırlardır al bayrağın gölgesinde yaşadığımız bu topraklar ilelebet bizim kalacaktır. Büyük mücadeleler sonunda kazanılmış Erzincan'ımızda yaşayan vatandaşlarımızın daha müreffeh bir hayat sürmeleri için el birliğiyle gönül birliğiyle şehrimizin ve ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunuyoruz.

Bundan bir asır önce Erzincanlılar nasıl kenetlenerek, bir olarak yurdumuzu düşman işgalinden temizlediyse bugün de geçmişten aldığımız güçle istiklalimizi muhafaza etmek, istikbalimizi temin etmek için azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Devletimizin 2023, 2071 hedefleri istikametinde çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşünceler içinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'mızı tebrik ediyorum, dünya durdukça bu bayramların yepyeni meydanlarda, yepyeni ufuklarla ve yepyeni umutlarla sürüp gitmesini temenni ediyorum." diye konuştu.

Vali Ali Arslantaş'ın konuşmasının ardından Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Halk Oyunları Kulübünce hazırlanan Zeybek Folklor oyunu gösterisi sunuldu. Tören geçişi ise Türk bayrakları ile Askeri bando marşlarının eşliğinde Bando, Ordu Tören Bölüğü, Tören Komutanı ve Karargâhı, Malûl ve Muharip Gazilerini, Okulların Bayrak ve Flamalarını, Ortaokulları, Liseleri, Askeri Birlik ve Meslek teşekkülleri ve Erzincan Belediyesi Mehter Takımının geçişi ile tören sona erdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim