• BIST 95.852
  • Altın 191,705
  • Dolar 4,6872
  • Euro 5,4536
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 27 °C
  • İzmir 29 °C

24 başmüfettiş görevden alındı

24 başmüfettiş görevden alındı
Bakanlık yetkililerinin istediği rapora imza atmayan 24 polis başmüfettişinin görevden alındığı öğrenildi.
Yolsuzluk ve rüşvet ile terör soruşturmalarını yürüten polislere sahur vakti düzenlenen operasyonun zeminini hazırlayan raporlarla ilgili  çarpıcı bir bilgi  daha gün yüzüne çıktı. 3 ay içinde, devletin yasal hiyerarşisini suçmuş gibi gösteren raporlara imza atmayan 24 polis başmüfettişinin görevden alındığı öğrenildi.
 
Hukuksuzluk içeren bu ve benzeri raporlara imza atacak müfettiş bulamayan İçişleri Bakanlığı yetkilileri ise istedikleri raporu İstanbul TEM şube müdürü iken İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek’in Aydınlık dergisine bilgi sızdırdığı için görevden alınan polis başmüfettişi Selim Kutkan’a yazdırdı.
 
Sulh ceza hâkimleri Bekir Altun ile İslam Çiçek’in, 31 polis hakkında verdiği tutuklama kararına dayanak yaptıkları raporda düzmece bilgiler yer alıyor. Kutkan ile Mülkiye Başmüfettişi A.Turgay Alpman’ın skandallarla dolu raporunda B.A. isimli polis ‘dinleme’ yapmakla suçlanıyor. Ancak söz konusu polisin bahsedilen tarihlerde henüz polis akademisinde öğrenci olduğu anlaşıldı. 2010 yılında akademiden mezun olup İstanbul Emniyeti’nde göreve başlayan Komiser B.A., 2008-2009 yılındaki dinleme iddialarıyla görevden alındı, silahına ve kimliğine el konuldu.
 
Sulh ceza hâkimlerinin 22 Temmuz operasyonunda gözaltına alınan polisleri tutuklarken referans aldıkları müfettiş raporundaki skandallar açığa çıkmaya devam ediyor. Raporda İşçi Partili Doğu Perinçek’e yakınlığı ile bilinen Selim Kutkan’ın imzasının olduğu ortaya çıkarken metnin içeriği de cadı avının geldiği vahim durumu gözler önüne seriyor. Söz konusu müfettiş raporlarında daha öğrenci olduğu dönemde bir polisin ‘dinleme’ yaptığı iddia edildi. İstanbul sulh ceza hâkimleri Bekir Altun ile İslam Çiçek’in, 31 polis hakkında verdikleri tutuklama kararına dayanak yaptıkları polis müfettişlerinin raporu kumpaslarla dolu. Devletin yasal hiyerarşisini suçmuş gibi gösteren raporlara imza atmayan 24 polis başmüfettişinin de görevden alındığı ortaya çıktı. Polis başmüfettişlerinin hukuksuzluğa ve usulsüzlüklere tepki için hiçbir belgeye imza atmadıkları öğrenildi.
 
Polis Başmüfettişi Selim Kutkan ve Mülkiye Başmüfettişi A.Turgay Alpman’ın, polisler hakkında ‘illegal dinleme yaptılar’ algısı oluşturmak için bazı bilgileri çarpıtarak rapora aktardıkları deşifre oldu. Müfettişlerin raporunda B.A. isimli polis ‘dinleme’ yapmakla suçlanıyor. Ancak söz konusu polisin bahsedilen tarihlerde daha Polis Akademisi’nde öğrenci olduğu anlaşıldı. 2010 yılında Polis Akademisi’nden mezun olup İstanbul Emniyeti’nde göreve başlayan Komiser B.A., 2008-2009 yılındaki dinleme iddialarıyla görevden alındı, silahına ve kimliğine el konuldu. 2008-2009 yıllarında akademide öğrenci olan B.A.’nın aynı zamanda İstanbul İstihbarat Şubesi’nde nasıl dinleme yaptığı ise merak konusu.
 
Müfettiş raporları doğrultusunda görevlerinden alınıp kimliklerine ve silahlarına el konulan polislerin kanuna aykırı muamelelere maruz kaldığı açığa çıktı. 2005 yılında Başbakanlık tarafından yayımlanan genelgede, suçlanan memura ancak yürütülen soruşturmayı etkileyeceği yönünde açık ve güçlü bir ihtimal bulunması halinde görevden alınma tedbirinin uygulanacağı belirtiliyor. Suçlanan polisler bulundukları görevlerden defalarca farklı görevlere tayin edildi, son olarak da Şark’a tayinleri çıkarıldı. Bu tasfiyelere rağmen polislerin yürütülen soruşturmaya nasıl etki edecekleri yönünde görevlerinden alınma açıklamasında hiçbir gerekçeye yer verilmediği iddia ediliyor. Görevden alınan polisler, müfettişlerin görevlerini kötüye kullandıkları iddiasıyla da savcılığa suç duyurusunda bulundu. Polislerin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusunda, görevden uzaklaştırma ile ilgili Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan hiçbir gerekçenin oluşmadığı belirtildi.
 
Bütün bu hukuksuzlukların yanı sıra müfettişler, 2008-2009 yılındaki işlemleri zamanaşımına rağmen tekrar soruşturuyor. Ancak Devlet Memurları Kanunu’nda açık bir şekilde işlendiği iddia edilen bir suç için idari soruşturma yetkisinin 2 yıl olduğu belirtiliyor. Bu hükmün aksine müfettişlerin 2014 yılında, 2008-2009 yılındaki işlemleri soruşturdukları ifade ediliyor. Polislere yönelik 22 Temmuz operasyonunun zeminini hazırlayan müfettiş raporunu hazırlayıp imzalayan Selim Kutkan, İstanbul TEM şube müdürü iken İşçi Partisi’ne yapılacak operasyonu Aydınlık’ta çalışan akrabasına sızdırdığı için görevden alınmıştı.
 


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim