• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 23 °C

Yurtdışında okumak daha avantajlı!

4800 öğrenci ile yapılan anket sonuçlarına göre yurtdışında okumak daha iyi bir kariyer imkânı sağlıyor.
British Council tarafından 4800 öğrenciyle yapılan “Türk öğrencilerin perspektifinden uluslararası eğitimin önemi” başlıklı araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin yüzde 98’i yurtdışında okumanın iyi bir kariyer sağlayacağına inanıyor.
 
Türk öğrencilerin yurt dışında okumakla ilgili görüşlerini almak için yapılan araştırma, yurt dışında okumanın kaliteli eğitim ve iyi bir kariyer için önemli olduğunu ortaya koydu. Ankete katılan öğrencilerin yüzde 96’sı yurt dışında okumayı en çok iyi bir iş bulmalarını sağlayacağı için önemsediklerini söylüyor. Araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 95’i yurt dışında okumak istediklerini belirtirken yüzde 68’i önlerindeki en büyük engelin eğitim masrafları olduğunu dile getiriyor.
 
YURTDIŞINDA EĞİTİME İLGİ NEDEN ARTTI?
 
Türkiye’den her yıl yaklaşık 15 bin kişinin yurt dışında eğitim almak için çeşitli ülkelere gittiği, bu ülkeler arasında İngiltere’nin ilk sıralarda yer aldığı bildirildi.
 
Edufairs Yurt Dışı Eğitim Fuarları Genel Müdürü İzzet Aslantatar yurt dışı eğitimin Türkiye’de özellikle son 15 yıldır hızlı bir ivme kazandığını söyledi.
Aslantatar, 15-20 yıl öncesinde devletin kendi personelini burslu olarak yurt dışına gönderdiğini hatırlatarak, "Dolayısıyla yurt dışındaki kurumlar Türk öğrencilere çok yabancı değiller. Yurt dışı eğitimi Türkiye dışında özellikle gelişen ülkelerde yaygın bir eğitim seçeneği olarak görülüyor. “dedi.
 
Aslantatar, yurt dışı eğitime olan ilginin her geçen gün arttığını belirerek, "Eğitim almak isteyen çok sayıda kişi var ancak bunlar içerisinde yaklaşık 15 bin kişi her yıl yurt dışı eğitim sürecine katılıyor. Bunların bir kısmı üniversitelerin değişim programları aracılığıyla oluyor. Büyük bir kısmı da ailelerinin kendilerine sunduğu imkânları kullanarak yurt dışı eğitimi alıyor. Ayrıca devletin sağladığı burs imkânlarından yararlanarak gidenler de var" dedi.
 
YURTDIŞI EĞİTİM FUARLARI BİR BAŞLANGIÇ KAPISI
 
Edufairs Yurt Dışı Eğitim Fuarları Genel Müdürü İzzet Aslantatary, urtdışı eğitimde okullarla yapılan yüz yüze görüşmelerin önemine değinerek Kasım’ın ikinci haftası 4 şehir’de gerçekleşecek fuarlar hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Lise ve Üniversite eğitimi için yurtdışı hayali kuran öğrencilerin hayalini kurduğu okullar 7-14 Kasım tarihlerinde Ankara, Adana, İzmir ve İstanbul’da gerçekleşecek olan Edufairs - Yurtdışı Eğitim Fuarları için Türkiye’ye geliyor.  Fuarlara Türk öğrencilerin yakından takip ettiği 50’yi aşkın okul katılacak. Edufairs Yurtdışı Eğitim Fuarları’na katılacak öğrenciler bu yıl da dünyanın en ünlü okullarının stantlarını gezerek okul temsilcileri ile yüz yüze görüşme fırsatı bulacak ve fuar boyunca gerçekleşecek olan kayıtlarda özel indirimlerden yararlanma şansını yakalayacaklar.
 
www.istanbulhaber.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim