• BIST 110.932
  • Altın 174,529
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 18 °C

Yılbaşı öncesi ‘kaçak çam kesimi' uyarısı için kamu spotu

Yılbaşı öncesi ‘kaçak çam kesimi' uyarısı için kamu spotu
Yılbaşının yaklaştığı şu günlerde ormanlık alanlardan kanunlara aykırı olarak fidan temin etmek isteyenlere yönelik bütün tedbirler artırıldı.

Yılbaşının yaklaştığı şu günlerde ormanlık alanlardan kanunlara aykırı olarak fidan temin etmek isteyenlere yönelik bütün tedbirler artırıldı. Orman Genel Müdürlüğü "kaçak çam kesimi" uyarısı için hazırladığı kamu spotunu RTÜK'e gönderdi.

Öte yandan yılbaşı için vatandaşların orman teşkilatına bağlı fidanlıklardan ücretsiz olarak fidan temin edebilecekleri belirtildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Orman Genel Müdürlüğü olarak orman ve ağaç sevgisinin artırılması, yılbaşı çamı olarak kullanılan çam, göknar, ladin gibi ağaçların usulsüz bir şekilde ormanlardan temininin önüne geçmek maksadıyla her yıl olduğu gibi bu yılda "Ağaç Kesme Fidan Dik" sloganıyla vatandaşlara orman bölge müdürlükleri vasıtasıyla ücretsiz fidan dağıtacağını vurguladı.

Eroğlu şöyle devam etti: "Stok ölçülerinde dağıtılacak fidanlar 3 yaşına kadar olan tüplü fidanlardan ve dağıtılan ilin iklimine uygun fidanlardan oluşacak. Yılbaşı çamı olarak kullanılan fidanların daha sonra uygun alanlarda toprakla buluşturulması için gerekirse bölge müdürlüğü personelinden yardım istenebilecek."

KAÇAK ÇAM KESİMİ İÇİN KAMU SPOTU

Özellikle her yılbaşında, yılbaşı çamı olarak çam, göknar, ladin gibi ağaçların usulsüzce ormanlık alanlardan temin edileceği yönünde kurumlarına çok sayıda ihbar ve şikayetin geldiğinin altını çizen Bakan Eroğlu, şunları kaydetti: "Kaçak kesim yapanlara karşı orman teşkilatımıza talimatımızı verdik. Ormanlarımız çok sıkı bir şekilde takip edilecek. Ayrıca kaçak kesimleri önlemek gayesiyle "Yılbaşı Temalı kamu spotu hazırladık. Hazırladığımız kamu spotunu sosyal medyada paylaştık. Ulusal televizyonlarda yayınlanması için ise RTÜK'e gönderdik. Diğer yandan ulusal medya ile sosyal medyada halkın bilinçlendirilmesi maksadıyla konu ile ilgili birçok program yaparak yayınladık."

KAÇAK KESİM YAPANLAR 10 YIL CEZA ALABİLİR

Usulsüz kesim yapanların 6831 sayılı Orman Kanunun 14. ve 91. maddesi uyarınca cezalandırılacağına dikkat çeken Eroğlu, "Devlet ormanlarında, yetişmiş veya yetiştirilmiş fidanları kesmek, sökmek, ekim sahalarını bozmak, yaş ağaçları boğmak, yaralamak, tepelerini veya dallarını kesmek, koparmak veya ağaçlardan yalamuk, pedavra hartama çıkarmak yasaklanmıştır. Bu maddelere aykırı olarak eylem yapanlar üç aydan beş yıla kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır. Suçun konusu fidan olması halinde ise verilecek ceza bir kat artırılır." dedi.

Ormandan genç ağaç kesenlere 10 yıla kadar hapis cezasının uygulanabileceğini belirten Eroğlu, "Vatandaşlarımız kaçak kesim yapmamalı ve yapanları ise bölge müdürlüklerine bildirmeli." talebini iletti.

Yılbaşı öncesi ‘kaçak çam kesimi' uyarısı için kamu spotu

Yılbaşı öncesi ‘kaçak çam kesimi' uyarısı için kamu spotu

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim