• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 14 °C

"Yenilenebilir Enerji" Konferansı

"Yenilenebilir Enerji" Konferansı
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serdar Zabun, artan enerji talebini karşılamak için yerli ve yenilenebilir kaynakların...

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serdar Zabun, artan enerji talebini karşılamak için yerli ve yenilenebilir kaynakların tamamından yararlanmak gerektiğini söyledi.

KMTSO ile Lisanssız Elektrik Derneği (Lİ-DER) işbirliğinde düzenlenen "Yenilenebilir Enerji" konferansında konuşan Zabun, sürekli artan enerji talebini karşılamak için yenilenebilir enerjinin önemli olduğunu söyledi.

"Sürekli artan enerji talebini karşılamak ve dışa bağımlılığı azaltmak için bütün potansiyelimizi en kısa sürede kullanmak ve yerli ve yenilenebilir kaynaklarımızın tamamından yararlanmak durumundayız" diyen Zabun şöyle devam etti:

"Son dönemde enerjide liberalleşme stratejisi güden Türkiye, dışa bağımlılığın azaltılması, yerel kaynakların kullanımının azami seviyeye yükseltilmesi ve iklim değişikliğiyle mücadele hedeflerinden yola çıkarak, ulusal enerji arz portföyünde yenilenebilir kaynakların payını yükseltme ve enerji sepetine nükleer enerjiyi de ekleme yolunda çalışmalarını sürdürmektedir. Toplam kurulu güç içerisindeki yenilenebilir kaynak payının 2023 yılı itibarıyla en az yüzde 30 oranına yükseltilmesi hedeflenmektedir. Ülkemiz açısından diğer önemli bir husus ise ülkemizde yapılacak yatırımlar ile yenilenebilir enerji teknolojilerinin ülkemize kazandırılması ve istihdam sağlanmasıdır."

"RES, GES VE JEOTERMAL ENERJİ SİSETEMLERİ KURULMALI"

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılının kutlanacağı 2023 yılına yönelik, şu an 70.000 MW'ı aşan mevcut kurulu gücümüzün 120.000 MW'a çıkarılması, kurulu rüzgar enerjisi kapasitesinin 20.000 MW'a ulaştırılması, 600 MW jeotermal ve 3.000 MW güneş enerjisi kapasiteli santrallerin kurulması öngörüldüğünü belirten Zabun, "Uluslararası Enerji Ajansı da benzer şekilde, 2050 yılında küresel elektrik enerjisi üretiminin yüzde 11 gibi önemli bir oranının güneş enerjisinden sağlanacağını öngörmektedir. Uluslararası Enerji Ajansı'na göre, 2030 yılına kadar yenilenebilir kaynaklar yıllık yüzde 7,6 büyüme payı ile en hızlı büyüme oranına sahip enerji kaynağı olacaktır. Yine Ajans'a göre yeryüzüne 90 dakikada vuran güneş ışığı, tüm dünyanın bir yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak potansiyele sahiptir. Yenilenebilir enerji, çevresel faktörler bakımından gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma imkanını da sağlayacaktır. Buradan hareketle, önümüzdeki yıllarda alternatif enerji kaynaklarının, özellikle yenilenebilir enerjinin çok daha değerli hale geleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Kahramanmaraş, enerji konusunda stratejik öneme sahip bir bölgedir. Termik ve hidrolik enerji yatırımlarında ciddi mesafe kat etmiştir. Bugüne kadar ilerleme kaydetmemiş olan rüzgar ve güneş enerjisi konusunda ise yatırımcılara ihtiyaç duymaktadır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ertuğrul Kazancı, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın Yenilenebilir Enerjiye Mali ve Teknik Destekleri, Fatih Mehmet Emiroğlu TKDK Yönünden Yenilenebilir Enerji Destekleri, AKEDAŞ Yatırım Planlama ve Proje Müdürü Alparslan Gürbak Lisanssız Elektrik Üretimi Başvuru ve Değerlendirme Süreci, Ekore Enerji CEO'su Serhan Süzer Güneş Enerjisi Santralleri, Mars Enerji , Elektrik-Elektronik Y. Müh. Cüneyt Ergünay Rüzgar Enerjisi Santralleri, Tres Enerji Ali Hakan Everekli Kojenerasyon Trijenerasyon Sistemleri hakkında bilgiler verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim