• BIST 109.955
  • Altın 174,984
  • Dolar 4,0929
  • Euro 5,0040
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 28 °C

Yayın dünyasının e-kâbus’u

Kitap dünyası artık e-kitap korsancılığına karşı mücadele veriyor. Dijitalin gelişmesiyle dünyada hızla büyüyen sistem, Türkiye’de korsan yayınlarıyla birlikte sektörün içinde tutunamıyor.
Türkiye Yayıncılar Birliği önceki gün bir bildiri yayınlayarak başta e-kitap korsanlığı olmak üzere Fikir ve Sanat Eserleri kanunu taslağının acilen yasalaşmasını talep etti. Bildiride, son 5 yılda yeni yayımlanan kitap sayısının 32 bin 339’dan 42 bin 626’ya yükseldiğini, kişi başına düşen kitap adedinin de 4’ten 6.4’e çıktığına yer verildi. E-kitap konusunda yaşanan mücadeleden behsedildi.. Yayıncıların e-kitap kâbusunu araştırdık: 
 
- Metin Celal’in başkanlığındaki Yayıncılar Birliği’nin bildirisinde şu ifadelere yer verildi:  “Yayıncılık alanındaki olumlu gelişmeye rağmen maalesef e-kitap yayıncılığı beklendiği ölçüde gelişmedi. Dünyada hızla büyüyen e-kitap yayıncılığının Türkiye’deki sektör içindeki payı %0.3 seviyesinde kaldı. Bunun en önemli nedeni korsan e-kitapçılık. Mücadele için yasal desteğe ihtiyaç var. Bu yasa ülkemizde gelişmekte olan dijital yayıncılığın ve özellikle Fatih projesi ile eğitim alanında da hızlı büyüme yakalaması beklenen dijital eğitimciliğin geleceğini de olumlu yönde etkileyecek.”
 
SATIŞA SUNMUYORUZ
 
- Pegasus Yayıncılık, Yunus Sönmez: “Elektronik ortamda kitapların hepsi yayılmış durumda. Bizim de korktuğumuz buydu. Bu nedenden dolayı 600’e yakın kitaptan anlaşmasını yaptığımız 40 kitabı yasal zemin oluşmadığından dolayı satışa sunamadık. Bu nedenle çok sayıda anlaşmamızı askıya aldık. Dünyada çok satanların başında gelen ‘Grinin Elli Tonu’ndan Açlık Oyunları’na kadar bir çok kitabın e-kitap sözleşmesi hazır olmasına rağmen herhangi bir yaptırım oluşmadığı için satışa sunamıyoruz. Olması gereken yasal zemine destek veriyoruz.” 
 
MÜCADELE ŞANSIMIZ YOK
 
- April Yayıncılık Berivan Nazlı Ak: “Türkiye’de e-kitap meselesi ve devamında e-kitap korsanlığı yasalarda açıkça tanımlanmadığı için, mücadele şansı da şimdilik ortadan kalkıyor. Dijital yayıncılık başlığına hem yayıncıların, hem de kurum ve yetkililerin çok daha fazla mesai harcaması, üzerinde düşünmesi ve tartışması gerektiğini düşünüyorum.” 
 
DİJİTALİ DAHA DİŞLİ
 
- Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu; “Dijital korsancılıkla mücadele daha zor. Fiziki korsancılıkta polisleri alıp matbaalara baskın yapıyor, kitaplara el koyuyoruz. Fakat dijitalde bu süreç çok  daha fazla zaman alıyor. Biz yasal mücadeleyi başlatana kadar kitapları sitelerden siliyorlar. Saniyeler içerisinde binlerce eser hak sahibinin izni olmadan, herhangi bir ücret ödenmeden indiriliyor” şeklinde konuştu.
 
KAĞIT KİTAP SATIŞINA DA ZARAR VERİYOR
 
Timaş Yayınları Osman Okçu ise şunları söyledi: “E-kitap konusunda yayınevi olarak şu anda bin 500 kitabımız hazır. Bin adet kitabımız ise satın alınabiliyor. Fakat son bir senedir çok ciddi şekilde korsan sitelerde veya amatör okurların mail gruplarında korsan kitaplarıı görmekteyiz. E-kitabın satışına zarar verdiği gibi kağıt kitabın da satışını olumsuz etkilemeye başladı ve bunu meslek örgütlerimizin gündemlerine getirdik. Son 7 aydır yayınladığımız yeni eserlerin hiç birisinn e-kitap satışını yapmıyoruz. Teknik olarak altyapımız hazır ama bu nedenlerle satışa sunmuyoruz. Bir çok e-kitabımızı da satış noktalarından çekmeyi düşünüyoruz.” 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim