• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 22 °C

Yalnız insanlarda erken ölüm riski artıyor

Yalnız insanlarda erken ölüm riski artıyor
Bu ay yayınlanan bir araştırmaya göre hem "yalnız olmak" hem de "kalabalıklar arasında yalnız hissetmek" eşit derecede riskli. Her iki his de erken ölüm riskinin artmasına sebep oluyor.

Bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucunda yalnız olmanın ve yalnız hissetmenin, erken ölüm riskini %30 oranında artırdığını tespit etti.


CNN’den Joseph Netto’nun haberine göre araştırmayı yürüten isimlerden Dr. Julianne Holt-Lunstad, Brigham Young Üniversitesi’nde çalışıyor. Dr. Holt-Lunstad hem “yalnız hissetmek”, hem de “yalnız olmak” konularına ciddiyetle yaklaşılması gerektiğini söylüyor.

Mart ayında Perspectives in Psychological Science (Psikoloji Biliminde Perspektifler) adlı dergide yayınlanan araştırmaya göre, başkalarıyla iyi iletişim kuran kişilerin yaşam süresi uzuyor.

'KALABALIKLAR ARASINDA YALNIZ' HİSSEDENLER DAHA FAZLA


Öte yandan, etrafında çokça insan bulunmasına rağmen kendini yalnız hissedenlerde de erken ölüm riski yüksek. Araştırmaya katılan 70 kişi arasında sadece 3’ü yalnızlığı fiziksel bir şey olarak tanımlıyor. Geri kalan katılımcılar ise, “kalabalıklar içinde yalnız” olma hissinin ağır bastığını söylüyor.
Araştırmacıların erken ölümle bağdaştırdığı bir diğer konu ise yaş ve hastalıklar. Araştırmaların yapıldığı grubun yaş ortalamasının 66 olduğunu söyleyen araştırmacılar, aynı araştırmanın daha genç gruplarla da yürütülmesi gerektiğini belirtti.

SIK SIK YENİ ARKADAŞLIKLAR KURUN


Arkadaşlığın ve insan ilişkilerinin önemini yoğun bir şekilde gösteren bu araştırmanın sonucunda Mayo Clinic, arkadaşlar sıkça değişse de herkesin sürekli yeni arkadaşlık ilişkileri kurmasını önerdi.
2013 yılında yapılan bir başka araştırmada ise göğüs kanserine yakalanan 3000 katılımcının çoğunluğunu sosyal olarak izole olan kadınların oluşturduğu anlaşıldı.

PELUŞ HAYVANLARLA YEMEK MODASI

Dünyanın dört bir yanında insanlar yalnız kalmamak için büyük çaba sarf ediyor. Örneğin; Hong Kong, Tokyo ve Finlandiya’daki kafelerde insanlar yalnız yemek yemesin diye pelüş hayvanlar onlara eşlik ediyor.

Yalnızlığa çare arayan bir başka kişi, 2013 yılında ABD'de “sarılıp yatma evi” açmıştı. 3 hafta boyunca açık kalan Wisconsin eyaletindeki eve giden müşteriler, saati 60 dolara bir başka kişiye sarılıp uyuyabiliyor ve böylece yalnızlık hissinden kurtuluyordu.

(Yetkililer bu evin fahişelik için paravan bir kuruluş olduğu endişesiyle evi kapattı) Hatta ABD’nin Portland kentinde bu yıl bir “sarılma buluşması” bile yapıldı. Yani yalnızlık hissinden topluca kurtulmaya çalışanların sayısı hiç de az değil.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim