• BIST 109.462
  • Altın 172,165
  • Dolar 4,0442
  • Euro 4,9356
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 27 °C

Vladimir Putin: Ekonomik sıkıntılar 2 yıl daha devam edecek

Vladimir Putin: Ekonomik sıkıntılar 2 yıl daha devam edecek
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların iki yıl daha devam edeceğini söyledi.

Ukrayna krizi, dış yaptırımlar, petrol fiyatlarının gerilemesi nedeni ile mali piyasalarda yaşanan sorunları değerlendiren Putin, gelişmelerin büyük çoğunluğunun dış etkilerden kaynaklandığını ifade etti.

Rusya’da krizin hep devam edeceğini kimsenin söyleyemeyeceğini vurgulayan Rus lider, “Her şeyi hesaplamak mümkün değil. Bir anda düzelmeye de başlayabilir. Merkez bankası ve hükümet doğru adımlar atıyor. Fakat bazı konularda daha hızlı hareket edilebilir. Bu durumdan tamamen olumlu çıkacağız. İki yıl bu kriz devam edecek, ancak dünya ekonomisi büyüyor. Büyümekten başka şansımız yok” dedi.

Rusya’nın 419 milyar dolar rezervi olduğunu, bunları kullanarak sosyal sorumluluklarını yerine getireceğini belirten Putin, “Merkez Bankası bu rezervleri boşuna tutmuyor?” değerlendirmesinde bulundu. Ukrayna krizi, dış yaptırımlar, petrol fiyatlarının gerilemesi nedeni ile mali piyasalarda yaşanan sorunları değerlendiren Putin, gelişmelerin büyük çoğunluğunun dış etkilerden kaynaklandığını ifade etti.

Putin, “Ekonomik sorunlarda dış ekonomik nedenler var. Ancak biz ekonomiyi çeşitlendirmek için elimizden geleni yaptık. Merkez Bankası ve mali otoritelerin rublenin istikrarı konusunda elinden geleni yaptı. Ancak zamanlama ve etkin çözüm konusunda sorular var?” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın tarım sektöründe büyümenin yüzde 3,3 ile çok iyi bir rakam yakaladığını ifade eden Putin, 2014’de bütçe fazlasının da gayri safi milli hasılanın yüzde 19’una (1,2 trilyon ruble) ulaştığını belirtti. Rus lider sosyal destek programlarının tamamı ile devam edeceğini, ancak bütçede bir kısım harcamalarda kesintiye gidileceğini ifade etti. Rusya Devlet Başkanı Putin’in bu yıl 10’uncusu düzenlenen basın toplantısında Ukrayna krizinin çözümü, Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar ve Rusya’nın karşı tedbirleri ile mali piyasalarda yaşanan sorunlar ve rublenin düşüşü ile ilgili sorulara cevap vermesi bekleniyor. Kremlin danışmanı Dmitri Peskov, ekonomi ile ilgili gelişmelerin basın toplantısında önce çıkmasını beklediğini ifade etti. Rus rublesi yüzde 40’dan fazla değer kaybederken, gıda fiyatlarında artışın da yüzde 30’ları bulmasından endişe ediliyor. Peskov’a göre 2014 uluslararası sistem açısından normal bir yıl olmadı. Rusya Devlet Başkanı’nın 2001’de başlattığı canlı yayında soru-cevap oturumuna 500 civarında gazeteci katılmıştı. 2008-2012 Başbakan olduğu dönemde Putin’in ara verdiği basın toplantıları Kremlin’e çıkmasının ardından yeniden başladı. Bugün gerçekleşen oturuma 1200 civarında gazeteci katılıyor.

‘Türkiye'yi reddedemezdik’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türk ekonomisi hakkında ise "Türk ekonomisi büyüyor. Enerji ihtiyacı buna bağlı olarak artıyor. Türk ortaklarımız Mavi Akım'dan gaz akışının artırılmasını talep etti. Biz onları reddedemezdik" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim