• BIST 110.932
  • Altın 175,419
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 20 °C

Vatikan'da tarihi gün

Vatikan'da tarihi gün
Katolik Kilisesi'nin merkezi Vatikan tarihi bir güne tanıklık ediyor. Bugün Papa 2. Jean Paul ve 'Türk dostu Papa' olarak anılan 23'üncü John aziz ilan edilecek. Tören kendi içinde bazı ilkleri de barındırıyor.

Dünyanın dört bir yanından on binlerce Katolik, Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus Meydanı'nı doldurdu.

Tören kendi içinde bazı ilkleri de barındırıyor. İlk defa iki Papa aynı anda aziz ilan edilecek.

Papa 1. Francis'in yöneteceği tören ilk kez halka açık bir alanda düzenleniyor.

270420141141520320092-(1).jpg

Polonya asıllı Papa 2. Jean Paul, 26 yıl Katolik Kilisesi'nin başında kalarak bu makamda en uzun süre kalan isim olmuştu.

Papa 23. John ise, bir dönem Türkiye'de görev yapmış ve kurduğu sıcak ilişkiler nedeniyle ''Türk dostu Papa'' olarak anılmıştı.

270420141143040320691.jpg

Birçok devlet başkanının da katıldığı törende Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler temsil ediyor.

Vatikan’da bugün yapılacak bir törenle, Türkiye’de 9 yıl geçirmesi nedeniyle ‘Türk Papa’ lakabını alan Papa 23’üncü Johannes ile birlikte Papa 2’nci Jean Paul azizlik mertebesine yükselecek

Katolik dünyasının merkezi Vatikan’da bugün yapılan bir törenle ‘Türk Papa’ lakaplı Papa 23’üncü Johannes ile Papa 2’nci Jean Paul azizlik mertebesine yükseltiliyor... Papa 23’üncü Johannes, 10 yıl süreyle İstanbul'da görev yapmıştı. Papa 23’üncü Johannes'in o dönem maçlarını Şeref Stadı'nda oynayan Beşiktş'ın maçlarını kaçırmadığı rivayetler arasında...

58 uçak dolusu ziyaretçi

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre, Yaklaşık 1 milyon kişinin izlemesi beklenen tören Vatikan’ın ünlü Aziz Petrus Meydanı’nda gerçekleşiyor. 19 devlet başkanı, 24 hükümet lideri ve Papa 16’ncı Benediktus’un katıldığı tören Papa 2’nci Jean Paul’un ülkesi Polonya’dan bin 700 otobüs ve 58 uçak dolusu ziyaretçi geliyor. İlk kez iki Papa’ya birden aynı törende azizlik mertebesi veriliyor.

Törenin Türkiye açısından en çok ilgi çeken yönü azizlik mertebelerinden birini ‘Türk Papa’nın alıyor olması. Angelo Giuseppe Roncalli, ‘Türk Papa’ lakabını Türkiye’de 9 yıl geçirmesi nedeniyle aldı. 1935 ile 1944 yılları arasında İstanbul’da Vatikan Temsilcisi olarak bulunan Roncalli, 28 Ekim 1958’de 77 yaşındayken Papa seçildi. Türkiye’de bulunduğu sırada Türkçe öğrenen ve İstanbul’daki Katoliklere Türkçe olarak hitap eden Roncalli, Papa seçildikten sonra 23’üncü Johannes ismini aldı.

Bayar’la dosttu

İstanbul’dayken halka çok yakın olduğu bilinen Roncalli, eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar ile de dosttu. Bayar’ın, Roncalli Papa olarak seçildiğinde Vatikan’a giderek onu makamında tebrik eden ilk Türk ve Müslüman devlet başkanı olduğu iddia ediliyor.

Rivayete göre Papa 23’üncü Johannes, Bayar’ın 1960 darbesinde idam edilmemesi için girişimde bulundu. Bayar’ın Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından idama mahkûm edilmesinden sonra Johannes’in Ankara’ya giderek Papa’nın mesajını ilettiği iddia ediliyor. İddiaya göre Kardinal, Bayar idam edilirse Papa’nın tüm Katolik âlemini Türkiye’ye karşı boykota çağıracağını söyledi. Bayar ve Papa arasındaki yakın dostluk bazı çevreler tarafından masonluğa da dayandırılıyor. İkilinin mason olduğu dedikodular arasında yer alıyor.

Beşiktaş aşığıydı

Türk insanıyla yakın ilişkiler kuran ve Boğaz'a aşık olan Papa Rocalli'nin en büyük tutkularından biri de futbol ve Beşiktaş'tı. O dönem siyah beyazlıların maçlarını oynadıkları Şeref Stadı'ndaki maçlara gitmeyi çok severdi.

27 Mayıs 1960 askeri darbesinin ardından İstanbul Valisi olarak atanan General Refik Tulga da, Roncalli’nin Türkiye’de geçirdiği yılların anısına hazırlanan bir törende “Papa Roncalli, tarihteki ilk Türk papadır” demişti.

Bu arada Vatikan’da Doğu Dünyası Katolik Kiliseler Bakanı Kardinal Leonardo Sandri ile görüşen Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Sandri’nin Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 1915 olaylarına ilişkin mesajının olumlu intiba yarattığını ilettiğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim