• BIST 94.552
  • Altın 193,982
  • Dolar 4,7377
  • Euro 5,4923
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 28 °C

Vali Düzgün, Göçmenler Günü Nedeniyle Kayseri’deki Yabancıları Kabul Etti

Vali Düzgün, Göçmenler Günü Nedeniyle Kayseri’deki Yabancıları Kabul Etti
Kayseri Valisi Orhan Düzgün, 18 Aralık "Uluslararası Göçmenler Günü" dolayısıyla Kayseri'de yaşayan aralarında Suriye, Irak, Kazakistan, Doğu Türkistan,...

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, 18 Aralık "Uluslararası Göçmenler Günü" dolayısıyla Kayseri'de yaşayan aralarında Suriye, Irak, Kazakistan, Doğu Türkistan, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Zambiya ve Faslılardan oluşan heyeti kabul etti.

Vali Düzgün, Valilik Toplantı Salonu'nda bir araya geldiği yabancı uyruklu misafirlerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek "18 Aralık, Birleşmiş Milletler tarafından yaşadıkları memleketlerden başka yerlere göç eden kişilerin ve ailelerinin haklarının korunması ve onların yaşam standartlarının iyileştirilmesi amacıyla 1990'da kabul edilen bir anlaşmanın yıl dönümü. Türkiye'de de 2015 yılından itibaren 18 Aralık Göçmenler Günü münasebetiyle bazı programlar düzenlenecek." dedi.

Göçmenlik denildiğinde sadece iş bulmak amacıyla değil ekonomik sebeplerle birlikte siyasi, eğitim ve diğer nedenlerle insanların bulundukları yerden bir başka ülkeye göç etmesi orada bir süre ya da daimi olarak yaşamasının akla geldiğini belirten Vali Düzgün, şöyle devam etti:

"Türkiye, son yıllarda komşu ülkelerde yaşanan iç karışıklıklar sebebiyle başta Suriye ve Irak olmak üzere yaklaşık 2,5 milyon misafire ev sahipliği yapıyor. Kayseri'de de yaklaşık 41 bin Suriyeli barınıyor. Sığınmacı olarak da farklı ülkelerden yaklaşık 3 bin 300 kişi bulunuyor. Bunların dışında sizin aranızda, birçoklarınız da olduğu gibi buraya eğitim amaçlı ya da çalışma amaçlı gelen yaklaşık 5700 misafirimiz var. Kayseri'de yaşayan her 100 kişinin 4'ü ilimizde göçmen olarak bulunan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerden oluşuyor. Belli bir işe sahip olan ya da üniversiteye eğitim amacıyla gelen misafirlerimizin büyük bir kısmı normal gündelik hayatlarını yaşıyorlar. Özellikle Suriye'den gelenlerde olduğu gibi birçoğu kendi ülkesindeki iç karışıklıklar bittikten sonra tekrar ülkelerine dönmek amacıyla geçici olarak ilimizde bulunuyorlar. Orta Doğu'daki bu karışıklıkların bir an önce sona ererek barışın hâkim olması ve herkesin doğduğu topraklarda yaşamasını arzu ediyoruz."

Vali Düzgün, dünyanın her yerinde çalışma koşulları, özgürlük ve eğitim imkânları eşit olmadığından dolayı insanların göç etmek zorunda kaldığını belirterek, "Göç deyince tamamen negatifte düşünmemek lazım, pozitif göçlerde var. İnsanların sahip olduğu bilgi ve birikimlerini dünyanın diğer yerlerindeki kişilerle paylaşmak amacıyla farklı ülkelere göç etmeleri de göç olayının güzel taraflarından birisidir." diye konuştu.

Vali Yardımcısı Mehmet Aktaş ve İl Göç İdaresi Müdür Vekili Sebahattin Akgöz'ün de bilgiler verdiği ziyarette, göçmenler Vali Düzgün'e günün anısına çiçek takdim ettiler.

18 Aralık Uluslararası Göçmen Günü'nde göçmenlerin içerisinde bulunduğu duruma dikkat çekmek, kamuoyunda göçün çeşitliliğe katkısı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Ankara'da Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nce düzenlenecek organizasyona Kayseri'de katılım sağlayarak, kurulacak stantlarla, göçmenlerin sanatsal ve zanaatsal becerilerini sergilenip, kültürel değerleri tanıtılacak.

Vali Düzgün, Göçmenler Günü Nedeniyle Kayseri’deki Yabancıları Kabul Etti

Vali Düzgün, Göçmenler Günü Nedeniyle Kayseri’deki Yabancıları Kabul Etti

Vali Düzgün, Göçmenler Günü Nedeniyle Kayseri’deki Yabancıları Kabul Etti

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim