• BIST 112.018
  • Altın 174,663
  • Dolar 4,0294
  • Euro 4,9847
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 22 °C

Üniversitelilerden formasyon eylemi

Üniversitelilerden formasyon eylemi
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde okuyan bir grup öğrenci, formasyon eğitimi alamadıkları gerekçesiyle eylem yaptı.

Kontenjan sınırlaması nedeniyle formasyon eğitimi alamadıklarını söyleyen yaklaşık 100 öğrenci, öğleden sonra İstanbul ÜniversitesiEdebiyat Fakültesi önünde toplandı. Buradan yürüyüşe geçen grup, "Formasyon hakkımız engellenemez", "Rektör uyuma öğrencine sahip çık", "Emek bizim, formasyon bizim" sloganları atarak, Beyazıt Meydanı’nda bulunan üniversitenin ana giriş kapısına kadar yürüdü. Giriş kapısı önünde önlem alan özel güvenlikçiler, öğrencilerin basın mensuplarıyla beraber kampüs içine girişine izin vermedi. Basın mensuplarının kampüs içine girişlerinin yasak olduğunu söyleyerek girişi kapatan görevlilere, öğrenciler, ’Basın da girecek’ diye tepki gösterdi. Tartışmanın uzaması üzerine, gençler ile özel güvenlik görevlileri arasında itişmeler yaşandı. Bu sırada bazı öğrencilerin kapı demirlerine tırmanarak içeriye girdikleri görüldü. Yaşanan kargaşanınardından, görevliler, üniversitelilerin güvenlik kontrolünden geçerek kampüse girmesine izin verdi. Rektörlük binasının tadilatta olması nedeniyle geçici bir süreyle taşındığı binanın önünde basın açıklaması yapan öğrenciler burada oturma eylemi gerçekleştirdi.

 

Basın açıklaması
Öğrenciler adına basın metnini okuyan Melike Edirneli, şunları söyledi:
"Dünyanın itibarlı üniversiteleri arasında gösterilen İstanbul Üniversitesi’ni, 2010 yılında pedagojik formasyon eğitimini dört yıllık eğitim süresi içinde alacağımızı bilerek tercih ettik. 2011 yılında pedagojik formasyon programı YÖK tarafından kaldırıldı. Böylece kazanılmış hakkımız elimizden alınarak, binlerce fen edebiyat fakültesi öğrencisi  mağdur edildi. 2014 yılında pedagojik formasyon kararlarında sürekli değişiklik yaşandı. İlk olarak, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ve not ortalaması şartı ile pedagojik formasyon verileceği belirtildi. Bir sonraki açıklamada ALES şartı kaldırılarak, mezun durumdaki öğrencilerin hepsine kontenjan sınırlaması olmadan sertifika programının verileceği belirtildi. Bir sonraki açıklamada ise kontenjan sınırlaması getirilerek, binlerce öğrenci mağdur edildi. YÖK’ün sürekli karar değiştirmesiyle geleceğimizle oynanıyor. Oyuncak haline getirilen geleceğimizle oynanmasına karşı çıkmaktayız. Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet, bizim haklılığımızı sosyal medya üzerinden kabul etti. İlk zamanlarda olumlu konuşsa da, bu durum aksine dönmeye başladı. Bu haksız ortamda en temel isteğimiz kontenjan sınırlamasının kaldırılması. İsteklerimiz karşılanmadığı sürece, eylemlere ve tepkilere devam edilecek"

Açıklamadan sonra, temsilci olarak seçilen birkaç öğrenci Rektör ile görüşmek için binaya girdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim