• BIST 110.932
  • Altın 175,241
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 18 °C

Üniversite İle Sanayiyi Bir Araya Getiren Buluş

Üniversite İle Sanayiyi Bir Araya Getiren Buluş
Atılım Üniversitesi ile Grafsan Makine'yi bir araya getiren "Test Aparatı" buluşunun patentinin ticarileştirilmesine yönelik lisans sözleşmesi imzalandı.

Atılım Üniversitesi ile Grafsan Makine'yi bir araya getiren "Test Aparatı" buluşunun patentinin ticarileştirilmesine yönelik lisans sözleşmesi imzalandı.

Üniversite ile sanayiyi buluşturan "Test Aparatı', Atılım Üniversitesi İmalat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Celalettin Karadoğan tarafından geliştirildi. Doç. Dr. Karadoğan'ın, üniversite bünyesindeki Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi'nde yürüttüğü bilimsel araştırmalar sırasında geliştirdiği buluş, malzemelerin mekanik özelliklerini belirlemek için kullanılan çekme testi cihazlarında kullanılan bir test aparatı. Aparat, tek eksende çekme testi yapan cihazların, çift eksende çekme testi yapabilmelerini sağlıyor.

Atılım Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (ARGEDA-TTO) ile Ankara'da, İvedik Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ve laboratuvar test cihazları imalatı konusunda deneyime sahip Grafsan Makine İnşaat San. Tic. Ltd. Şti. arasında yapılan görüşmeler neticesinde varılan sonuç ile patentin ticarileştirilmesine yönelik lisans sözleşmesi imzalandı. İmza törenine, Atılım Üniversitesi'ni temsilen, Mütevelli Heyet Başkanı Yalçın Zaim, Rektör Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Akay ve Prof. Dr. İsmail Bircan, ARGEDA Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Dr. Alper Ünler, Fakülte Dekanları ve Bölüm Yöneticileri, İvedik Organize Sanayi'den Başkan Hasan Gültekin, Başkan Danışmanı İlyas Yılmazyıldız, Ankara Teknopark Müdürü Fatih Mutlu, Grafsan Makine Kurucusu ve Genel Müdürü İsmail Murat, TÜBİTAK TEYDEB Komite Sekreteri Ahmet Rıza Balım ve Atılım Üniversitesi Fikri Haklar Danışmanı Prof. Dr. Güven Yalçıntaş katıldı.

"ÜRETİLEN BİLGİ SANAYİ İLE BULUŞARAK ÜLKE EKONOMİSİNE KATMA DEĞER SAĞLADI"

"Atılım Üniversitesi'nde üretilen bilginin sanayi ile buluşarak ülke ekonomisine katma değer sağladığı önemli ve mutlu bir gün" diyerek açılış konuşmasına başlayan Atılım Üniversitesi Rektörü Yıldırım Üçtuğ, üniversite adına, yaşanan gelişmelerde katkısı olan herkese teşekkürlerini sundu.

Rektörün ardından konuşan "Test Aparatı" buluşunun sahibi Yrd. Doç. Dr. Celalettin Karadoğan, buluş hakkında teknik bilgiler verdi. Okul hayatında, üniversitede üretilen bilgilerin üretime nasıl dönüşeceğini merak ettiğini söyleyen Grafsan Makine Genel Müdürü İsmail Murat, "Bugün bu amaçla bir sözleşmeye imza atıyor olmak beni fazlasıyla heyecanlandırıyor" dedi.

Törende söz alan İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin ve diğer katılımcılar da yaşanan işbirliğinden ve teknolojinin ticarileşmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek bu konuda emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmaların ardından, Rektör Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ ve Grafsan Makine Genel Müdürü İsmail Murat tarafından Lisans Sözleşmesi imzalandı.

Üniversite İle Sanayiyi Bir Araya Getiren Buluş

Üniversite İle Sanayiyi Bir Araya Getiren Buluş

Üniversite İle Sanayiyi Bir Araya Getiren Buluş

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim