• BIST 101.892
  • Altın 202,157
  • Dolar 4,8616
  • Euro 5,6909
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 27 °C

Ünal: "Anayasaya Bağlı Olarak Sistemin Değişmesi Gerekiyor”

Ünal: "Anayasaya Bağlı Olarak Sistemin Değişmesi Gerekiyor”
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Türkiye'nin en büyük sorunlarından birinin şehirlerin gelişim yeteneğinin düzenlenememesi olduğunu belirterek, "Türkiye...

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Türkiye'nin en büyük sorunlarından birinin şehirlerin gelişim yeteneğinin düzenlenememesi olduğunu belirterek, "Türkiye bir türlü çatışma ortamından çıkamıyor. Türkiye'nin köklü bir reforma ihtiyacı var. Bunun içinde ana kronik sorun anayasadır. Anayasanın değişmesi, anayasaya bağlı olarak da sistemin değişmesi gerekiyor" dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, yönetim kurulu, meclis ve komite üyeleriyle birlikte Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'a "hayırlı olsun" ziyaretinde bulundu. Ziyarette, Ankara Ticaret Odası hakkında bilgi alan Ünal, Bakanlık olarak iş aleminin yatırım ve üretimini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için işlerini kolaylaştırıcı bir yaklaşım sergileyeceklerini söyledi. Ünal, "Siyasetin görevi kolaylaştırmaktır, üzerimize düşeni yapmaya çalışırız" dedi.

ATO Başkanı Bezci de, oda hakkında bilgi vererek, ATO'nun Ankara'ya kazandırdığı 3 bin 200 kişilik Congresium Fuar ve Kongre Merkezinin ardından uluslararası bir fuar merkezi yapmak üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışma yürüttüklerini söyledi. ATO bünyesinde Kongre ve Ziyaretçi Bürosu kurarak uluslararası ölçekte kongrelerin Başkent'te yapılmasına yönelik faaliyet yürüttüklerini kaydeden Bezci, Ankara Alışveriş Festivalinin ardından Ankara Marka Festivali adıyla ikinci bir festivali şehre kazandırdıklarını ifade etti.

ATO'nun 150 bine yakın üyesinin inşaattan turizme varan geniş bir alanda faaliyet yürüttüğünü kaydeden Bezci, Antalya'da turizm yatırımı yapan firmaların çoğunun ATO üyesi olduğunu söyledi. Türkiye'de yapılan pek çok reforma rağmen yatırım yapmanın hâlâ güç olduğuna dikkat çeken Bezci, "Özellikle turizm yatırımları yaparken bir çok bürokratik engelle karşılaşıyoruz. Bir yatırım izni alabilmek için dokuz ayrı kurul ve kurumdan izin alınması gerekiyor. Yabancı yatırımcıyı ülkemize çekmek için bu izinlerin tek kalem olarak Turizm Bakanlığı'ndan yapılmasını öneriyoruz" dedi.

Yatırımcıların izin için çok fazla zaman kaybettiğini belirten Bezci, "Biz yatırım yapıp, istihdama katkı sağlayacak, turist getirip ekonomiye gelir sağlayacağız. Yatırımların kolaylaştırılmasını istiyoruz" diye konuştu.

"ŞEHİR KAFASINA GÖRE BÜYÜYOR"

Bakan Ünal, koruma kurulları konusunun Kültür ve Turizm Bakanlığının üzerinde çalıştığı konulardan biri olduğunu kaydetti. Bakan Ünal, koruma kurulu başkan ve müdürleriyle toplantı yaptığını ve vatandaşların bu kurullardan şikayetleri hakkında bilgi edindiğini belirterek "Şehirlerimizin bir kimliği olmadığı için, şehirlerimiz kanserli bir hücre gibi büyüyor. Yani şehir kafasına göre büyüyor" ifadelerini kullandı.

Şehrin büyümesinin planlanması gerektiğini anlatan Ünal, şunları söyledi: "Kentin tarihi dokusunun, merkezinin korunması gerekiyor. Sanayi anlamında gelişecek bölgesinin tespit edilmesi, eğitim, kültür alanlarının tespit edilmesi ve buna göre bir kimliğine uygun bir planlama gerekiyor. Ve bu planlamanın ardından koruma kurullarına (sen şuraları koruyacaksın şu standartlarda koruyacaksın, şu kriterler çerçevesinde davranacaksın) demek gerekiyor."

Önümüzdeki süreçte kültürü şehir üzerinden planlayacaklarını anlatan Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yani Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, büyükşehir belediyeleri, ticaret odaları, bunlarla birlikte şehri planlayacağız. Kültürü çok soyut bir şekilde konuştuğunuz zaman plastik sanatlar, görsel sanatlar gibi bunların şehir yaşamındaki karşılığı nedir? Bunların şehirde yaşayan insanlara dokunma biçimi nedir? İnsanlar sanatla kültürle nerede buluşacak? Büyükşehir belediyesinin rolü ne olacak, ticaret odalarının rolü ne olacak ya da üniversitelerin rolü ne olacak? Biz biraz koordinatör bakanlık gibi davranmayı düşünüyoruz. O yüzden ticaret odalarıyla da işbirliğimiz olacak. Bu sizin için de bir sosyal sorumluluktur."

Ankara ve İstanbul'da bulunan Atatürk kültür merkezlerinin iyi durumda olmadığını kaydeden Bakan Ünal, Ankara'da Kültür Bakanlığının opera, bale, tiyatrosu olduğunu 4 bin 200 sanatçısı bulunduğunu ancak Kuğu Gölü Balesi gibi eserleri sergileyecek sahneye sahip olmadığını söyledi.

Bu arada Yönetim Kurulu Üyesi Ferhat Ertürk de, Ankara'nın Altındağ bölgesindeki tarihi ve kültürel unsurlara dikkat çekti. Bunun üzerine, Ankara'nın da İstanbul'daki gibi "sur içi bölgesinin olduğunu söyleyen Bakan Ünal, çok az kalıntının belli yerlerde kaldığını, sur içinde de çoğunlukla gecekonduların bulunduğunu belirterek "Büyükşehir Belediyesi buralarda ilgili kentsel dönüşüm düşünüyor. Biz, büyükşehirle beraber çalışıp sur içini yani tarihi Ankara'yı ortaya çıkarabiliriz" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim