• BIST 109.330
  • Altın 155,894
  • Dolar 3,8638
  • Euro 4,5501
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 13 °C

UN Ro-Ro Esas Holding'e satıldı

UN Ro-Ro Esas Holding'e satıldı
Özel sermaye fonu Actera Group ve Esas Holding, UN Ro-Ro İşletmeleri'ni satın almak için özel sermaye şirketi KKR ile anlaştı. Rekabet kurumunun onay vermesinin ardından Un Ro-Ro'nun yeni sahibi Esas Holding ve Actera Partners olacak.

Şevket Sabancı'nın sahibi olduğu Esas Holding, özel sermaye fonu Actera ile birlikte Amerikalı özel sermaye şirketi KKR'nin sahip olduğu UN Ro-Ro Denizcilik İşletmeleri AŞ'yi almak için  KKR ile anlaştı.

ABD'li yatırım fonu KKR’nin bünyesinde yer alan UN Ro-Ro Denizcilik İşletmeleri Şirketi  Şevket Sabancı’nın sahibi olduğu Esas Holding’e satıldı. 

Deniz taşımacılığı alanında dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan UN Ro-Ro İşletmeleri  Esas Holding’e satıldı. Şirket böylece yeniden Türklerin eline geçti.

ABD'li yatırım fonu KKR’nin bünyesinde yer alan UN Ro-Ro Denizcilik İşletmeleri Şirketini satın almak Danimarkalı  DFDS Group’da talip olmuş ancak grup satın alma işleminden vazgeçmişti. 

KKR’nin satış için yetkilendirdiği Goldman Sachs aracılığı ile Şevket Sabancı'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yaptığı Esas  Holding  ile özel yatırım fonu Actera Partners ortaklığı UN Ro-Ro şirketi için teklif verdi.  Yapılan görüşmelerde  Esas Holding’in teklifi değerlendirilerek KKR ile anlaşma sağlandı. 
Un Ro- Ro Ro Denizcilik İşletmeleri Şirketi’nin satın alınmasına  ilişkin Esas Holding'ten  kısa bir açıklama yapılarak anlaşmanın 1 Ağustos’ta gerçekleştiği belirtildi.. Ancak açıklamada, anlaşmanın mali değeri ve şartları yer almadı.

Amerikalı özel sermaye şirketi KKR, UN Ro-Ro'nun yüzde 97.6 hissesini 2007 yılında 910 milyon euroya satın almıştı. Alım işleminde Morgan Stanley, Actera ve Esas Holding'e mali danışmanlık hizmeti verdi.

Kısa mesafeli deniz taşımacılığında uzmanlaşan Avrupalı çoğu feribot işletmecilerinin aksine; UN Ro-Ro İşletmeleri, Türkiye’yi; Trieste, İtalya, Kuzey Adriyatik, Fransa’nın güneyinde bulunan Toulon Limanın'a ve Mısır’daki Damietta Limanı’na bağlayan uzun mesafeli bir Akdeniz rotası oluşturdu.

UN Ro-Ro İşletmeleri KKR'ye satıldıktan sonra kar marjını yüzde 100 artırdı. 

1994 yılında uluslararası nakliye firmaları tarafından kurulan U.N Ro-Ro İşletmeleri A.Ş., kurulduğu günden bugüne büyüyerek Akdeniz ve Dünya’nın en büyük Ro-Ro operatörlerinden biri haline geldi. Kurulduğu yıllarda uluslararası nakliyecilerin Doğu Avrupa ve Balkanlardaki kara nakliyesinde yaşadığı sıkıntılara alternatif bir yol sunmayı hedefleyen U.N Ro-Ro, günümüzde hızlı, güvenilir ve düşük maliyetli bir servis anlayışı ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Kurulduğu yıllar içerisinde filosunun genişlemesinde ve yatırımlarının finansmanında önemli rol oynayan uluslararası nakliye firmalarının ortaklıkları sayesinde U.N Ro-Ro, 200’den fazla ortağa sahip olan bir şirketler topluluğuydu. Aralık 2007’de U.N Ro-Ro ve diğer ilgili iştiraklerin uluslararası bir yatırım fon şirketi olan Kohlberg Kravis & Roberts (KKR) satışını müteakip, U.N Ro-Ro ve ilgili iştiraklerinin çoğunluk hissesi ve yönetimi KKR’ye devredildi.

Aralık 2007’den beri KKR yönetimi altında yatırımlarına devam eden U.N. Ro-Ro, filosunun büyüklüğünü 12 Ro-Ro gemisine çıkarmış (yaklaşık olarak 44 km Lane Meter) ve Mersin-Trieste, Istanbul-Toulon ve İskenderun-Damietta-Dhuba hatlarını açarak, gerek uluslararası nakliyecilere, gerekse ihracat ve ithalat yapan firmalara destek olmaya devam etti. 

Esas Holding- Actera Partners LP

Esas Holding, Sabancı Holding'den bağımsız Şevket Sabancı, oğlu Ali Sabancı ve kızı Emine Kamışlı tarafından 1985 yılında kuruldu. İlk özel havayolu şirketi olan Pegasus Havayollarını Çukurova Holding'den satın alarak havacılık sektöründe büyüyen Esas Holding, Sağlık hizmetlerinden, Sinema İşletmeciliğine kadar geniş bir yelpazede yatırımlar yapmaya başladı. 2009 yılında Avrupa'da charter uçuşları yapan Air Berlin Havayollarının yüzde 12 hissesini satın alan Esas Holding, İzair-İzmir Havayolları, Air Manas Havayolları (Pegasus Asia) Şirketleri ile uçuş ağını genişletti. Pegasus Havayolları bünyesinde 4'ü airbus olmak üzere 53 adet uçak filosuyla Türkiye'nin ikinci büyük havayolu şirketi oldu.

Esas Holding ile işbirliği içinde UN Ro-Ro'ya talip olan Actera Group, 1.6 milyar doları aşan sermaye bazı ile Türkiye’deki yatırımlara odaklanmış en büyük özel sermaye fonu yönetim şirketi olarak göze çarpıyor.

Actera fonlarının yatırımcıları, Kuzey Amerika, Avrupa, Uzakdoğu ve Ortadoğu merkezli emeklilik fonları, kalkınma bankaları ve devlet yatırım kurumları da dahil olmak üzere, dünyanın önde gelen kurumsal yatırımcıları olduğu biliniyor. Actera, fonlarındaki yatırımcıların finansal güçlerini ve global imkanlarını yatırım yaptığı şirketlere değer katmak amacıyla hareket ediyor.

duyguabla_unroro.jpg

duyguablaya2_.jpg

Deniz Haber Ajansı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim