• BIST 94.541
  • Altın 194,542
  • Dolar 4,7355
  • Euro 5,5009
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 22 °C

Uludağ Üniversitesi Rektörü Ulcay:

Uludağ Üniversitesi Rektörü Ulcay:
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Gemlik'te yanıcı ve patlayıcı madde yatırımlarının önünü açan karara tepki gösterdi.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Gemlik'te yanıcı ve patlayıcı madde yatırımlarının önünü açan karara tepki gösterdi.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Gemlik ve Bursa Büyükşehir Belediyesi meclisleri tarafından yapılan plan değişikliği kapsamında, Gemlik ilçesinde yanıcı ve patlayıcı madde üretimi ve depolanması artışının önüne geçen işlemin Bursa 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin yeni felaketlere davetiye çıkarmak olduğunu belirtti. Bursa 2. İdare Mahkemesi, Gemlik Gübre Sanayi A.Ş.'nin kapasite artışına yönelik ek depolama yatırımı amacıyla açtığı davada, destekleyici bilirkişi ve üniversite raporlarına rağmen belediye meclisi kararlarını hukuka ve kamu yararına uygun bulmadı. Mahkeme kararına ilişkin açıklama yapan Rökter Yusuf Ulcay, şöyle konuştu:

"Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği ve Kimya Bölümleri tarafından verilen teknik raporlarda, Gemlik'e yapılacak bu tür yatırımların çevre ve insan yaşamı açısından potansiyel bir tehdit oluşturduğu ortaya konuldu. Bilirkişi raporunda da yapılan düzenlemenin ekolojik ve çevresel açıdan hayati risklere karşı kamu yararına alınmış bir önlem olduğu belirtilerek, plan değişikliği şehircilik ilkelerine ve planlama esaslarına uygun bulundu. 19 Temmuz 2015 tarihinde ilçede bulunan Gemlik Gübre Fabrikası'nda yaşanan şiddetli patlama ve 1 insanımızın hayatını kaybetmesi de hepimiz için çok önemli bir uyarıydı. Maalesef tüm bilimsel verilere ve yaşanan gerçeklere rağmen, 1. derece deprem kuşağında yer alan Gemlik'te, yanıcı ve patlayıcı kimyasalların üretimi ve depolanmasında yeni yatırımların önü açılmış oldu."

Temyize giden kararın gerekçelerine de dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Ulcay, "Mahkemenin davacıyı haklı bulması oldukça düşündürücüdür" dedi.

Mahkeme kararında uyuşmazlığa sebep olan plan notunun "Gemlik Organize Sanayi Bölgesi'nde davacı şirket ile birlikte faaliyet gösteren birçok şirketi etkileyeceği" şeklinde bir tespitte bulunulmasının altını çizen Ulcay, "Gemlik'te organize sanayi bölgesi yok, serbest bölge var. Üstelik söz konusu davayı açan Gemlik Gübre Sanayii A.Ş. serbest bölgede bile değil. Böyle bir değerlendirmenin hiçbir tutarlı tarafı bulunmamakta. Zaten esas mesele de Gemlik'teki sanayileşmenin OSB yasal çerçevesi dışında gelişmesidir. Çevre ve insan odaklı bir şehirleşme ve sanayileşmenin yanındayız. Ancak, Gemlik Körfezi'nin ekolojik yapısını bozan, ilçe halkının sağlığını ve yaşamını tehdit eden bu tür yatırımlar mutlaka disipline edilmeli. Bu yatırımlar sanayi bölgeleri içine alınarak, kanun ve yönetmeliklere uygun yapılmalı. Danıştay'ın da söz konusu mahkeme kararını bu şekilde değerlendirerek bozacağını ümit ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Gemlik Belediye Meclisi, 06.03.2013 tarihinde; "Gemlik ilçe sınırları içinde yer alan mevcut sanayi ve depolama alanlarında ilave kömür, kurşun, krom, çinko, amonyak, nitrik asit vb. madenler ile yanıcı, parlayıcı, boğucu ve patlayıcı cinsten madenlerin depolanması, işletilmesi, üretim ve satışı yapılamaz" şeklinde 1/5.000 ölçekli plan notu değişikliği yapmıştı."

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 18.04.2013 tarihli oturumunda ise, "Gemlik ilçe sınırları içinde yer alan ve yanıcı, parlayıcı, patlayıcı, korozif ve toksit madde üreten, kullanan ve depolayan kullanımların kapasite gelişimine ve yeni tesis yapımına yönelik taleplere izin verilmeyecektir" şeklinde 1/1.000 ölçekli imar planı hükmüne göre karar alınmıştı.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Ulcay:

Uludağ Üniversitesi Rektörü Ulcay:

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim