• BIST 93.043
 • Altın 193,760
 • Dolar 4,7189
 • Euro 5,4759
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 29 °C

Tütün Üreticileri TEK Çatı Altında Toplandı

Tütün Üreticileri TEK Çatı Altında Toplandı
Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, yeni kurdukları birlikle, ihracatı en üst rakamlara cıkarmak için...

Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, yeni kurdukları birlikle, ihracatı en üst rakamlara cıkarmak için çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği kuruldu. Merkezi Ankara'da bulunan birliğin Genel Başkanlığı'na Muş İli ve Civarı Tütün Üreticiler Kooperatifi Başkanı Şeyhmus Solgun seçildi. Seçimlerin ardından Muş'a gelen Şeyhmus Solgun, kentteki bir otelde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda birliğin kuruluş amacıyla ilgili bilgi veren Şeyhmus Solgun, yıllardır kurmayı amaçladıkları birliğin kişiler arasındaki birlikteliği sağlamak açısından önemli olduğunu söyledi. Birliğin kurulması için kapı kapı gezdiğini ifade eden Şeyhmus Solgun; "Yıllardır kurmayı amaçladığımız birliğimizin kişiler arasındaki birlikteliğini sağlamak gerçekten güç oldu. Yıllardır kapı kapı, isim isim dolaşarak birliğin kurulması ile faydalarını sıralayarak kazanımlarını paylaştım. Bu günde nasip oldu. Tabii ki geç kalmış bir hizmet. Bundan sonraki süreç ileriye yönelik daha faydalı hizmet ve yaptırımların üreticimizle buluşturulmasına ilişkindir" dedi.

İlgili bakanlıklarla aylarca görüşme yaptığını da hatırlatan Solgun sözlerini şöyle sürdürdü;"Çok zor şartlar altında, yapılan özel görüşmeler sonucunda belli bir mesafe kaydedebildik. İlgili Bakanlıklarımızla aylar süren görüşmelerimiz oldu. Kooperatif yetkililerimizle defalarca bir araya gelerek oluşumun ve sağlayacaklarının istişareleri sonucunda amacımızın üretici menfaati kanısı görüşüyle sonuçlanan bir başlangıca imza attık. Birlik oluşumumuzda yer alan tüm üyelerin amacı ülkede tütün üreticilerinin daha fazla kazanç elde etmesini sağlamaktır. Bizi destekleyen 66 Bin üreticinin sesine kulak veren ve birliğimizin oluşumu ile ülkeye faydalı hizmetlerde bulunulacağı kanısında olan, emektar, varlığımıza ve yapmayı amaçladığımız çalışmalarımıza inanan, destek veren tüm yetkili mercileri gönülden kutluyor, teşekkürlerimi iletiyorum."

Yılda 80 bin ton tütünün ithal edildiğini ve birlik sayesinde bu ithalatı en aza indirmeyi hedeflediklerini de dile getiren Solgun şunları kaydetti; "Birliğimiz sayesinde ülkemize ithal edilen yaklaşık 80 bin ton tütünü en aza indirebilmek, ihracatı en üst rakamlara çıkarmak adına ortak çalışmalarda bulunacağız. İthalatın önüne geçmek için Maliye Bakanlığı'nın Türkiye'de üretimi yapılan tütünlerden imal edilen tütün mamullerinde vergi indirimini sağlaması gerekmektedir. Bunun oluşması için gerekli görüşmelerimizi yapıp taleplerimizi ilgili Bakanlığımıza ileteceğiz. Tütün üretimlerinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca destek kapsamında alınması için çalışmalarımıza başlayacağız. Ve yine bu vesile ile şunu da unutmamak gerek. Tütün ülkemiz hazinesine yıllık 20 Milyar lira gelir sağlayan bir üründür. Ege'den, Karadeniz'e, Güneydoğu'dan, Doğu Anadolu'ya uzanan yeni bir bağ kurmanın vermiş olduğu heyecanı kelimelerle anlatmanın güçlüğü ve heyecanı içerisindeyiz. Emeklerimiz hepimizin kazanabilmesi için ter olup aktıkça hepimiz kazanacağız. Daha fazla üretim yaparak, ithalat rakamlarını azaltarak, üreticilere daha fazla kazanç sağlayacak anlaşmalarla geçimlerine katkıda bulunacağız. Yapmayı amaçladığımız bu çalışmalarımızın benzer performansları geçmiş hizmetlerimizde mevcuttur. Bu kez herkesi umutlandıran yeni ve ilk olan kurumsal bir idarenin birliğimizin üst düzey bazda yer alması ile yeni bir hizmet ağı oluşumudur. Bundan da son derece mutluluk duymaktayız."

Başkanlığını Şeyhmus Solgun'un yaptığı Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği başkan yardımcılıklarına Denizli İli ve Tüm İlçeleri Tütün Kooperatifi Başkanı ve Kale İlçe Belediye Başkanı Erkan Hayla, Karadeniz Tütün Üreticileri Kooperatifi Başkanı ve Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner seçilirken, Batman Tütün Üreticiler Kooperatifi Başkanı Turan Keleş, Adıyaman Tütün Üreticiler Kooperatifi Başkanı Mustafa Bakça, Samsun Tütün Üreticiler Kooperatifi Başkanı Mehmet Gür ve Tokat Erba Tütün Üreticiler Kooperatifi Başkanı Tamer Nişancı da yönetim kurulu üyeliklerine seçildi.

Tütün Üreticileri TEK Çatı Altında Toplandı

Tütün Üreticileri TEK Çatı Altında Toplandı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mudanya’da nostaljik fayton sefâsı18 Haziran 2018 Pazartesi 18:33
 • Çorum’da yapımı tamamlanan yeni hayvan pazarı açıldı18 Haziran 2018 Pazartesi 18:28
 • Gürpınar Belediyesi ekiplerine saldırı18 Haziran 2018 Pazartesi 18:28
 • Mahalleye kurulan havuzla lisanslı sporcu oldular18 Haziran 2018 Pazartesi 18:23
 • Konya SMMMO bayramlaştı18 Haziran 2018 Pazartesi 18:23
 • Maden şehidinin kızı kamuda istihdam hakkında yararlanmak istiyor18 Haziran 2018 Pazartesi 18:23
 • Diyanet’te bayramlaşma18 Haziran 2018 Pazartesi 18:23
 • Mersin’de gölet hamlesi18 Haziran 2018 Pazartesi 18:18
 • Arapgir’de futbol turnuvası renkli görüntülere sahne oldu18 Haziran 2018 Pazartesi 18:18
 • Eski Tut Caddesinde freze çalışması yapıldı18 Haziran 2018 Pazartesi 18:18
 • ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim