• BIST 117.110
  • Altın 167,984
  • Dolar 3,9327
  • Euro 4,8374
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 20 °C

Tutanaklar kamuoyuna sunulacak

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin tutanakların toparlandığını ve kamuoyuna sunulacağını, kamuoyunun bilgilendirileceğini söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, AKM'de düzenlenen 3. Ankara'da Malatya Günleri etkinliğine gelişinde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cemil Çiçek, yeni anayasa çalışmalarına ilişkin tutanakları yeni baştan gözden geçirdiklerini ve tanzim ettiklerini belirterek, "Bunları Meclisin internet sitesine de koymak suretiyle bu süreçte ne oldu, ne bitti, kim ne söyledi, kamuoyunun bilgi sahibi olması bakımından... Arkadaşlar üzerinde çalışıyor. Eksik bilgi olmasın diye. Ondan sonra kamuoyunun bilgisine sunacağız" dedi.

Yeni anayasa çalışmalarının toplumda büyük umutla beklendiğinin anımsatılması ve gelinen noktayı nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Çiçek, parti genel başkanlarına gelinen noktayı özetleyen belge ve bilgileri sunduğunu, genel başkanların nasıl değerlendireceğini ise bilmediğini söyledi.

Çiçek, "Tutanakları yeni baştan gözden geçiriyoruz, tanzim ediyoruz. Talep de var. Belki bunları bütün yönleriyle açıklayacak bir basın toplantısı yapabiliriz. Bunları Meclisin internet sitesine de koymak suretiyle bu süreçte ne oldu, ne bitti, kim ne söyledi, kamuoyunun bilgi sahibi olması bakımından. Arkadaşlar üzerinde çalışıyor. Eksik bilgi olmasın diye. Ondan sonra kamuoyunun bilgisine sunacağız" diye konuştu.

Bir gazetecinin "Gülen'i bitirme kararı 2004'te MGK'da alındı" başlıklı haberinin hatırlatılması üzerine Çiçek, haberi okumadığını ifade etti.

Bir gazetecinin "Adalet Bakanı olarak altında imzanız var" sözleri üzerine de Çiçek, "Tek başıma benim imzam yoktur. Haberi okumadım. Bilmiyorum. Varsa bu türlü konular ilgili yerlerle konuşulmuştur. İmza atması gerekenler varsa birlikte atılmıştır. Yoksa Milli Güvenlik Kurulu ile ilgili bir konuda benim tek başıma imzam olmaz. Haber ne kadar doğru, ne kadar gerçek bilmiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

"Yakışıksız, nezaketsiz"

Kamer Genç'in Emine Erdoğan'ın konuşmasına müdahalesinin sorulması üzerine de Çiçek, şöyle konuştu:

"Maalesef son derece yakışıksız, nezaketsiz, hoş olmayan bir durum. Maalesef bu türlü yakışıksız bir olay bir yabancı ülke toprağı sayılan bir elçilikte ve yabancıların gözü önünde meydana gelmiş oluyor. Bu kabalık, bu saygısızlık, Meclis dışına taşar hale geldi. Ben bu konuya zaman zaman dikkat çektim. Hatta bu yetmedi, bu türlü kaba ve saygısızca davranışları kim yaparsa yapsın, hangi partiden olursa olsun, tutanaklardan çıkarıp ilgililere de gönderdim. Ama değişen bir şey olmadı."

Bir gazetecinin "Bu tür olaylar Kamer Genç'in özelinde sık sık tekrarlanıyor. Bir müdahaleniz olacak mı?" sorusuna karşılık olarak da Çiçek, kendisinin TBMM içerisinde yetkili olduğunu, Genel Kurul toplantılarında yaşananların da birleşimi yöneten başkan vekilinin yetkisinde bulunduğunu söyledi.

Emine Erdoğan'a yönelik sözlerin Meclis dışında söylendiğini anımsatan Çiçek, "Bizim elimiz kolumuz yabancı ülke toprağına ulaşmaz. Benim ne söylediğimden daha çok kamuoyunun ne dediği önemli. Ben bunları daha evvel söyledim. İlgililerin ne söyleyeceği, benim ne söyleyeceğimden daha önemli. Bunları da kendilerine söyledim. Bunun ötesinde ne yapacağım?" ifadelerini kullandı.

"Plakasıyla söylemek gerekirse dört dörtlük bir ilimizdir"

Malatya Günleri ile ilgili mesajının sorulması üzerine Çiçek, Türkiye'nin en seçkin illerinden Malatya'nın, önemli devlet ve siyaset adamları yetiştirmiş bir kent olduğunu belirtti.

"Plakasıyla söylemek gerekirse dört dörtlük bir ilimizdir" diyen Çiçek, böyle özellikleri olan bir ilin Ankara'da tanıtım günleri yapmasını büyük memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Tatınım günlerine mümkün olduğunca katılmaya çalıştığını, hemşehrileriyle, dostlarıyla bir araya gelme imkanı bulduğunu kaydeden Çiçek, bu yılki etkinliğin önceki yıllardan daha hareketli geçeceğine olan inancını dile getirdi.

www.istanbulhaber.com
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim