• BIST 95.032
  • Altın 194,235
  • Dolar 4,7373
  • Euro 5,4912
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 27 °C
  • İzmir 29 °C

TÜRKONFED Kıbrıs'a gidiyor

TÜRKONFED Kıbrıs'a gidiyor
TÜRKONFED Yönetim Kurulu ve beraberindeki heyet, TÜRKONFED’e gözlemci üye olan İŞAD’ın düzenlediği “Barış İçin Ekonomi” toplantısına katılmak için Kıbrıs’a hareket ettiler. Çeşitli üst düzey temaslarda bulunan heyet, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Baş

TÜRKONFED olarak Kıbrıs’ta yaşanan çözüm sürecine destek vermek için bu görüşmeleri gerçekleştirdiklerini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan KADOOĞLU; “Kıbrıs’ta çözüm, hepimizi heyecanlandıran bir gelişmedir. İş dünyası olarak çözüm süreçlerine ekonominin ivme kattığını dünya örneklerinden de görüyoruz. Biz de, BM himayesinde, Ada’da iki toplumun çıkarlarını gözeten, iki toplumlu federal sisteme dayalı bir anlaşma yapılması yönünde gelişen çözüme destek olmak için, ekonomi alanında yapılabilecekleri konuşmak için, Kıbrıslı iş insanlarıyla ortak projeler geliştirmek için Kıbrıs’a geldik. Bünyemizde bulunan 12 bin 500 iş insanının birikimini, tecrübesini, ekonomik gücünü ve Kıbrıs’ta çözüm vizyonunu arkamıza alarak görüşmeler gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Kıbrıs’ta çözüm çok yakın

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu; “Başta sayın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı olmak üzere, tüm yetkililerden edindiğimiz izlenim, çözümün çok yakın olduğudur. Hızlı bir müzakere süreci yaşanıyor. Türkiye’nin de çözüm konusunda önemli desteğini hissediyorlar. Kıbrıslı Türkler ve Rumlar önemli bir aşama kat etmişler.

Cumhurbaşkanı Akıncı: Çözüm aylar içinde mümkün

TÜRKONFED heyetini kabul eden KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da yaptığı açıklamada; “TÜRKONFED ve İŞAD heyetlerine teşekkür ederek, çözüm yolunda örgütlerin verdiği desteğin önemli olduğunu söyledi.Adada müzakerelerin 47 yıldır sürdüğüne işaret eden Akıncı, çözümün aylar içinde mümkün olduğunu söylediğinde duyanların şaşırdığını, ancak 47 yılda konuşulmayan şey kalmadığını ifade etti. Çözümün aylar içinde mümkün olduğunu inanarak söylediğini anlatan Akıncı, bunun kararlılık ve siyasi iradeyle mümkün olduğunu kaydederek, müzakerelerin yoğun şekilde devam ettiğine işaret etti. Çözümüm federal Kıbrıs’ı Avrupa Birliği’ne taşıyacağını ve böylece Türkçe’nin Avrupa Birliği’nin resmi dili olacağını dile getiren Akıncı, bunun Türkçe konuşan ülkeler açısından önemine değindi.

Kıbrıs’ta çözüm tüm dünya için örnek olacak

KADOOĞLU; Kıbrıs halkları başarırlarsa, terörle, şiddetle, siyasi krizlerle sarsılan dünyaya, konuşarak çözülemeyecek hiç bir sorunun olmadığını çok iyi anlatacaklardır. Kıbrıs’ta çözüm, gerek bölgeyi gerekse de dünyayı ciddi bir şekilde etkileyecektir. Diliyoruz ki bugünlerde bir krizle karşı karşıya olan Türkiye’deki çözüm süreci de bir an önce krizden çıkar. Kıbrıs on yıllardır çözümsüzlük içinde kalmıştır, ancak sonuçta herkes çözümde buluşuyor. Geç kalmanın faydası yok. Dilerim, Kıbrıs’taki çözüm umudu, Türkiye’deki çözüm sürecine de yeniden yansır.

İş dünyası çözümün öncüsü olmalı

Görüşmelerde TÜRKONFED’in Kıbrıs’taki çözüm sürecine destek olmak için ticari işbirliklerini hayata geçirmek için yeni bir süreci başlatabileceklerini belirten KADOOĞLU; “Kıbrıs halkları ile yeni bir dönem, yeni bir sayfa başlatmalıyız. İş insanları çözümün önünü açabilecek en önemli güçtür. Kıbrıs’ta her iki halkın iş insanları da bunun farkında. Gözlemci üye derneğimiz olan İŞAD ile Rum kesiminden iş dünyası kuruluşu olan OEB, bizim de hazır bulunduğumuz bir toplantıda, iş birliği protokolü imzaladılar. Bu birliktelikler memnuniyet vericidir. Bizlerin de Kıbrıs’ta yatırım şartlarını, yapılabilecekleri, ekonomi altyapısının iyileştirilmesi konusunda her türlü desteği vereceğimizi ilettim. TÜRKONFED barış gönüllüsü olarak Kıbrıs’ta çözümü her zaman destekliyor.” diyerek açıklamasını noktaladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim