• BIST 106.825
 • Altın 145,565
 • Dolar 3,5179
 • Euro 4,1308
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 32 °C

Türkonfed Başkanı Tarkan Kadooğlu: “Türkiye’nin Yönü Avrupa Birliği’dir”

Türkonfed Başkanı Tarkan Kadooğlu: “Türkiye’nin Yönü Avrupa Birliği’dir”
TÜRKONFED, Tarkan Kadooğlu başkanlığındaki bir heyet ile AB'nin kalbi Brüksel'de bir dizi önemli temaslarda bulundu.

TÜRKONFED, Tarkan Kadooğlu başkanlığındaki bir heyet ile AB'nin kalbi Brüksel'de bir dizi önemli temaslarda bulundu. Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri ve Avrupa Parlamentosu Gümrük Birliği Raportörü David Borrelli ile bir araya gelen heyet, Türkiye'nin tam üyelik hedefiyle ilişkilerin derinleştirilmesi gerektiği mesajını verdi.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) heyeti, Tarkan Kadooğlu başkanlığında AB'nin kalbi Brüksel'de Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Komisyonu'nun üst düzey yetkilileriyle önemli görüşmeler gerçekleştirdi. 29 Şubat'ta başlayan Brüksel temasları kapsamında Türkiye-AB ilişkileri, çok yönlü masaya yatırıldı. TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu ve beraberindeki heyet, Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn ile de bir araya geldi. Toplantıda AB-Türkiye ilişkilerindeki gelişmeler değerlendirilirken, TÜRKONFED Başkanı Kadooğlu, daha güçlü AB ve daha güçlü Türkiye için tam üyelik hedefiyle ilişkilerin derinleştirilmesi gerektiği mesajını verdi.

Brüksel'de ilk görüşmesini AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel ile gerçekleştiren TÜRKONFED heyeti, üç gün süren ziyaret kapsamında Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Hahn'ın yanı sıra Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri ve Avrupa Parlamentosu Gümrük Birliği Raportörü David Borrelli ile de AB-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi. Karşılıklı olarak önemli mesajların verildiği ziyaretlerde, TÜRKONFED'in öncelikleri arasında yer alan üç ana başlık üzerine fikir alışverişinde bulunuldu. TÜRKONFED'in görüşlerini aktaran TÜRKONFED Başkanı Kadooğlu, Türkiye'nin yönünün AB olduğunu, AB kurumlarının da ilişkilerin derinleştirilmesi yönünde daha yoğun bir işbirliği içinde olmaları gerektiğini söyledi.

"TAM ÜYELİK SÜRECİ SİYASALLAŞTIRILMAMALI"

Komiser Hahn ve Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Piri ile gerçekleştirilen toplantılar başta olmak üzere katılım müzakereleri konusunda Türk iş dünyasının eleştirilerini dile getiren Başkan Kadooğlu, sürecin siyasallaştırılmaması gerektiğini, bugün dünyanın yaşadığı göç krizinin bu noktaya gelmesinde uyum sürecinin iyi işletilememesinin rolü olduğunu söyledi. Türkiye'nin AB ile entegrasyonunun ve taraflar arasında politika koordinasyonunun hızla derinleştirilmesinin Avrupa'nın ve bölgemizin geleceği için büyük önem taşıdığının altını çizdi.

TÜRKOFED çalışmaları hakkında bilgi veren TÜRKONFED Başkanı Kadooğlu, 12 milyon şirketi temsil eden Avrupa'nın en büyük KOBİ birliği UEAPME'nin üyesi olarak AB sürecini yakından izlediklerini dile getirdi. Kadooğlu, "Temaslarımızda, Gümrük Birliği ve TTIP müzakereleri başta olmak üzere AB uyum sürecini KOBİ perspektifinden ele aldık. Ekonomik uyumun önemli bir ayağı olarak Gümrük Birliği'nin modernizasyonu sürecinin hızla ilerlemesi gerekiyor" dedi.

TÜRKONFED heyeti, ekonomik büyüme ve istihdam yaratımı için anahtar olan KOBİ'lerin özel ihtiyaç ve beklentilerini ele alan bir "KOBİ başlığı" içermesi ve her başlıkta KOBİ etki analizlerinin gerçekleştirilmesi gerektiğini de dile getirdi.

Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'nın (TTIP) Türk ekonomisi ile daha dinamik olacağı vurgulanırken, Avrupa ekonomisinin parçası olan Türkiye, İsviçre ve Norveç gibi ülkelerin anlaşmaya katılımı için öngörülen "rıhtımlama" mekanizmasının somutlaştırılmasına yönelik adımların bu yıl içerisinde ele alınması önerildi. Tüm bu süreçlerin iş dünyasının aktif katılımı ile gerçekleştirilmesinin mevcut sorun ve zorluklara kalıcı çözümler bulunması için elzem olduğu konusuna dikkat çekilirken, TÜRKONFED ve üyesi olduğu Avrupa KOBİ'lerinin güçlü temsil kuruluşu UEAPME'nin bu süreçlere katkı sağlamaktaki kararlılığı ifade edildi. TÜSİAD Uluslararası Koordinatörü Dr. Bahadır Kaleağası ve siyasi parti temsilcileri ile de görüşmeler gerçekleştiren TÜRKONFED heyeti, iş dünyasının tarafsız temsil kuruluşu olarak AB katılım sürecinde taraf olduklarını yineledi.

TÜRKONFED'in Brüksel programında görüştüğü yetkililer şu şekilde:

Türkiye AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel, Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn, AP üyesi/AP AB-Türkiye GB Anlaşması Raportörü David Borrelli, Avrupa Parlamentosu üyesi, AP Türkiye Raportörü Kati Piri, Avrupa KOBİ Birliği (UEAPME) Genel Sekreteri Peter Faross, AP üyeleri/Friends of Turkey Eş Başkanları İsmail Ertuğ ve Artis Pabriks Friends of Turkey Genel Sekreteri Laura Batalla Adam, TÜSİAD Uluslararası Koordinatörü Dr. Bahadır Kaleağası, AK Parti Brüksel Temsilciliği Başkan Yardımcısı Asiye Bilgin, CHP Avrupa Birliği Temsilcisi Kader Sevinç ve HDP Avrupa Temsilcisi Eyyup Doru.

Türkonfed Başkanı Tarkan Kadooğlu: “Türkiye’nin Yönü Avrupa Birliği’dir”

Türkonfed Başkanı Tarkan Kadooğlu: “Türkiye’nin Yönü Avrupa Birliği’dir”

Türkonfed Başkanı Tarkan Kadooğlu: “Türkiye’nin Yönü Avrupa Birliği’dir”

Türkonfed Başkanı Tarkan Kadooğlu: “Türkiye’nin Yönü Avrupa Birliği’dir”

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • TMO’nun fındık fiyatı beğenilmedi17 Ağustos 2017 Perşembe 14:18
 • Turkven’den, MNG Kargo’ya büyük yatırım17 Ağustos 2017 Perşembe 13:53
 • Borsa ilk yarıda yükseldi17 Ağustos 2017 Perşembe 13:43
 • Serbest piyasada altın fiyatları17 Ağustos 2017 Perşembe 13:38
 • Bursa’da meşrubat fabrikasında grev17 Ağustos 2017 Perşembe 13:33
 • Bakanlara YÖREX daveti17 Ağustos 2017 Perşembe 13:33
 • Buluşum’daki projelerden ’E-Bursum’ hedefine ulaştı17 Ağustos 2017 Perşembe 12:58
 • Mısır ve soya birlikte ekilip slajlık yem üretildi17 Ağustos 2017 Perşembe 12:48
 • İhracatçıya gümrük işlemlerinde büyük kolaylık17 Ağustos 2017 Perşembe 12:33
 • Acıbadem’de konut satışları hızlandı17 Ağustos 2017 Perşembe 12:28
 • ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim