• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 14 °C

TÜRKÖK'te bağışçı sayısı 55 bini geçti

TÜRKÖK'te bağışçı sayısı 55 bini geçti
Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kök Hücre Koordinasyon Merkezi'ne bağlı 12 bölgede, Ağustos 2014'ten bu yana 55 bin 118 kişi, kök hücre bağışçısı olmak için numune verdi.

- Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Yıldırım: - "Türk Kızılayı bağışçı adaylarının bulunması görevini yerine getirirken bireysel bağış kampanyaları yapmaktansa güvenilir ve gönüllülük bilincine sahip bağışçıları bulmayı hedeflemektedir"

Türkiye 'de, Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kök Hücre Koordinasyon Merkezi'ne bağlı 12 bölgede, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) Projesi kapsamında Ağustos 2014'ten bugüne kadar 55 bin 118 kişinin kök hücre bağışçısı olmak için numune verdiği bildirildi.

Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Muhsin Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Kızılayı'nın, Türkiye'nin kan ihtiyacını karşılama çalışmalarının yanı sıra Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle yürütülen TÜRKÖK Projesi kapsamında  kök hücre nakli tedavisi olması gereken hastalar için gönüllü kök hücre bağışçılarına ulaşmaya devam ettiğini söyledi.

TÜRKÖK Projesi'nin amacının, Türkiye'de kök hücre nakli tedavisi olması gereken hastalar için Kemik İliği Bankası oluşturulması ve bu bankaya Türk Kızılayı tarafından gönüllü kemik iliği veya periferik kök hücre bağışlamak isteyen bağışçı adaylarının bulunması olduğunu dile getiren Yıldırım, "Türk Kızılayı, bağışçı adaylarının bulunması görevini yerine getirirken bireysel bağış kampanyaları yapmaktansa güvenilir ve gönüllülük bilincine sahip bağışçıları bulmayı hedeflemektedir" diye konuştu.

- "18-50 yaş aralığında, sağlıklı her birey bağışta bulunabilir"

Yıldırım, proje kapsamında 2014 Ağustos ayından bu yana bağışçı numunelerinin kabul edildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Proje kapsamında bugüne kadar Türkiye genelinde 55 bin 118 kişi, Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi sorumluluk sahasındaki Samsun, Amasya Ordu, Sinop, Tokat'ta ise 4 bin 565 kişi kök hücre bağışçı adayı olmuştur.

Kök hücre naklinin gerçekleşebilmesi için kişiler arası doku antijeni (HLA) uyumu aranmaktadır. Doku antijenleri, özellikleri bakımından çok sayıda farklılıklardan oluştuğu için birçok kişinin taranmasına olanak sağlayan bir kemik iliği bankasına ihtiyaç vardır.

Bu sebeple Ulusal Kemik İliği Bankası kök hücre tedavisi olmayı bekleyen hastalar için yüksek düzeyde önem arz etmektedir."

Yıldırım, 18-50 yaş aralığında, sağlıklı her bireyin, Türk Kızılayı bünyesindeki herhangi birime giderek bağışta bulunabileceğini kaydederek, "Duyarlı vatandaşlarımızı kök hücre bağışçı adayı olmak üzere gönüllü verici merkezlerimize davet ediyoruz" ifadesini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim