• BIST 107.211
  • Altın 173,329
  • Dolar 4,0678
  • Euro 4,9559
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 26 °C

Türkiye'yi Sanal Olarak Koruyacak Merkez Hizmete Girdi

Türkiye'yi Sanal Olarak Koruyacak Merkez Hizmete Girdi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, siber saldırılara karşı tedbir almak amacıyla "Yeni Nesil Veri Merkezi" ve "Siber Güvenlik Operasyon Merkezi"ni hayata geçirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, son teknolojiyle donattığı "Yeni Nesil Veri Merkezi" ve "Siber Güvenlik Operasyon Merkezi"ni hayata geçirerek, dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı verilerin korunması için "siber güvenlik" konusunda ilk adımı attı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde kurulan "Yeni Nesil Veri Merkezi" ve "Siber Güvenlik Operasyon Merkezi"nin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

VERİLER SAKLANACAK

Yeni Nesil Veri Merkezi'nde toplam 8 hücrede ve 48 kabinde bakanlığa ait tüm veriler titizlikle saklanacak.

Sıcak, soğuk hava koridorları ve hücre kabinleri sayesinde yüzde 75 enerji tasarrufu sağladığı için "çevreci" ve "yeşil" veri merkezi olarak tasarlanan merkez, bu özelliği ve kapasitesi nedeniyle bakanlığı, bu sistemi kullanan Türkiye'deki dört kamu kurumundan biri yapıyor.

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ İLE KORUNUYOR

Her türlü güvenlik önleminin üst düzeyde sağlandığı merkezde, sistem kesintilerine karşı anında yedekleme, dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı ise uyarı sistemi devreye giriyor.

HAVELSAN'LA İŞBİRLİĞİ

Veri merkezinde saklanan bilgileri, dışarıdan gelebilecek her türlü siber saldırıdan korumak amacıyla da "Siber Güvenlik Operasyon Merkezi" projesi başlatıldı.

Burası ise veri merkezinden ayrı bir lokasyonda bulunması nedeniyle, "siber güvenlik" olarak Türkiye'deki kamu kurumları arasında ilk bağımsız operasyon merkezi olma özelliğini taşıyor. Siber Güvenlik Operasyon Merkezi, HAVELSAN ile imzalanan işbirliği protokolü kapsamında çalışmalarını yürütecek.

"ÇEVRE VE ENERJİ TÜKETİMİ BAKIMINDAN ÖNEMLİ"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, merkezlerin açılışı ve protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, veri merkezinin çevre ve enerji tüketimi açısından da önemli bir proje olduğunu söyledi.

Sarı, "Burada enerji tüketimini en aza indirdiğimiz bir çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışmamızın diğer bakanlıklar ve kurumlar için örnek teşkil etmesini temenni ediyoruz" dedi.

KAMU KURUMLARINA SİBER GÜVENLİK ALTYAPISI SAĞLAYACAK

Siber Güvenlik Operasyon Merkezi hakkında da bilgi veren Bakan Sarı, "Bu merkezimizin hedefi, kamu kurum ve kuruluşlarımıza örnek teşkil edecek bir siber güvenlik alt yapısı oluşturarak, hem farkındalığı artırmak hem de çok popüler olan, gündemimizde konuşulan siber güvenlik alanında milli teknolojileri geliştirerek hizmet sunmaktır" ifadelerini kullandı.

Bu amaçla, savunma sanayi ağırlıklı faaliyet gösteren yerli yazılım şirketi HAVELSAN ile iş birliği protokolü yapacaklarını anlatan Sarı, böylece siber güvenlik anlamında teknoloji ve iş gücü başta olmak üzere, bilgi transferi çalışmalarına olanak sağlayacak, iyi niyet protokolüne imza atacaklarını belirtti.

TÜRKİYE İÇİN ETKİN BİR KORUNMA HEDEFLENİYOR

Bakan Sarı, şunları kaydetti:

"Bakanlar Kurulu Kararı ile 11 Haziran 2012'de alınan ulusal siber güvenlik çalışmalarının yürütülmesi, yönetilmesi ve koordinasyonu hakkındaki karar, ülkemizin milli siber güvenlik politikaları açısından bir dönüm noktası olmuştur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bakanlar Kurulumuzun aldığı kararların ışığında siber ve bilgi güvenliği konusunda bakanlığımızın ihtiyacı olan teknoloji merkezini kendi bünyesinde oluşturmuştur. Proje ile sadece bugün değil, gelecekte de etkin siber savunma sağlayarak, bakanlığımıza ait sürekli kendini geliştirecek bir organizasyon olması hedeflenmektedir."

"YEŞİL" VERİ MERKEZİ

Bakan Sarı daha sonra açılışını gerçekleştirdiği merkezleri gezerek, ilgili personelden detaylı bilgi aldı. Sarı, burada yaptığı açıklamada özellikle veri merkezinin "yeşil" bir veri merkezi olduğunu ifade etti.

Bütün verilerin, kabinlerin içerisinde soğutulması dolayısıyla dörtte üç oranında enerji tasarrufu sağlandığına dikkati çeken Sarı, "Türkiye'de en yeni teknolojilerle donatılmış bir veri merkezi burası ve gördüğümüz gibi kapasite arttırımı noktasında rezerv alanları var. Zemin deprem yönetmeliğine uygun olarak, esnek bir sistemde yapılmış ve olası bir depremden zarar görmemesi sağlanmış. Tesisatlarımız alttan geçiyor. Bakanlığımızın yeni binasında en son teknolojiyi kullanarak, ihtiyaca cevap verecek bir veri merkezini oluşturduk. İnşallah bütün illerimize hizmet edecek bu veri merkeziyle bakanlığımız daha da büyüyecek ve ilerleyecek" diye konuştu.

Siber güvenlik konusuna da değinen Sarı, "Teknoloji çok geniş bir alan, her geçen gün yeni siber saldırılar ortaya çıkıyor. Dün çözdüğünüz bir siber saldırı yarın bambaşka boyuta geliyor. Biz bu tür siber saldırılara karşı alınabilecek bütün tedbirleri alıyoruz. Ortaya çıkacak yeni sanal saldırıya karşı ileriki dönemlerde tedbir almaya devam edeceğiz. Bu konuda ekibimize güveniyoruz" ifadelerini kullandı.

Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ile HAVELSAN Genel Müdürlüğü arasında iş birliği protokolü imzalandı.

"BÜTÜN TEKNOLOJİK YİTKİNLİĞİMİZİ SUNDUK"

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay da yaptığı açıklamada, siber güvenlik konusunun son zamanların en önemli konularından biri olduğunu bildirdi.

HAVELSAN olarak Siber Savunma Teknoloji Merkezini açtıklarını anımsatan Atalay, şöyle devam etti:

"Siber güvenlik konusunda milli çözümlerin geliştirip başta silahlı kuvvetler ve kamu kurumları olmak üzere ihtiyaç duyan herkesin hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Bugün de burada bunun güzel bir örneği sergilenmiş oldu. Bakanlıklar içerisinde bu konuda çok önemli farkındalığa sahip, kapsamlı yüksek teknolojili Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza, HAVELSAN olarak sahip olduğumuz başta siber güvenlik alanında olmak üzere bütün teknolojik yetkinliğimizi kullanımlarına sunmak üzere, bu iş birliği protokolünü imzaladık. Ben bunu çok önemsiyorum."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim