• BIST 107.015
  • Altın 172,475
  • Dolar 4,0735
  • Euro 4,9314
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 28 °C

Türkiye'de yeni bir böcek türü keşfedildi

Balıkesir Üniversitesi ile İsveç Linköping Üniversitesi’nin çalışmaları neticesinde Kaz Dağlarında yeni bir böcek türü bulundu.
Kuzeybatı Anadolu’da 258 bin hektarlık alana yayılan ve geçmişten bu yana nadir bitki örtüsü ve hayvan zenginliği ile ilgi çekici bir merkez olan mitolojik Kaz Dağlarında yeni bir böcek türü keşfedildi.Balıkesir Üniveritesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sakin Vural Varlı, Edremit Meslek Yüksekokulu Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Öğretim Görevlisi Dr. Tuba Öncül Abacıgil ve Linköping Üniversitesi (İsveç) Öğretim Üyesi Ekolog Dr. Nicklas Jansson’dan oluşan ekip, Kaz Dağlarındaki yaşlı meşe ormanlarında, oduna bağımlı olarak yaşayan böcekleri tespit etmek için 2011 yılı boyunca araziyi taradı.Ayı Deresi mevkiinde yaşlı meşe ağaçlarından pencere ve çukur tuzak yöntemleri kullanarak binin üzerinde böcek toplandı. Yapılan incelemelerde kınkanatlılar (coleoptera) takımına bağlı bir cinsin, dünya için yeni bir tür böcek olduğu tespit edildi. Bu türün özellikle çürümüş meşe ağaçlarının kovuklarında yaşadığı ve sinek (diptera) larvalarıyla beslendiği görüldü. Bunun için bulunan türe “kovukta yaşayan” anlamındaki “hister arboricavus” adı verildi.
 
Dr. Nicklas Jansson, henüz çalışmanın başında olduklarını, ilerleyen aşamalarda başka birçok yeni böcek türünü de bilim dünyasına kazandırmayı umduklarını söyledi. Jansson, bu çalışmanın sadece Türkiye’de değil, İsveç, İngiltere, Fransa ve İtalya’da da sürdüğünü, bu sayede yaşlı meşe ormanlarındaki böceklerin dünya üzerindeki yayılışlarını ve doğadaki katkılarını ortaya çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.
 
Biyolog Dr. Abacıgil, Kaz Dağları gibi sahip olduğu doğal potansiyeller bakımından önemli ve hassas bir alanda sürdürülebilir kullanım için, çevre unsurlarının her yönü ile incelenmesi gerektiğini, bu araştırmanın ileride yapılacak çalışmalara esas teşkil edeceğini söyledi.
 
Yeni böcek türü hakkında Dr. Nicklas Jansson başkanlığındaki bilim ekibince yapılan çalışma, Varşova Üniversitesi’nin “Baltic Journal of Coleopterology” adlı bilimsel dergisinde yayımlandı.
 
Bilim heyeti, yeni böcek türünün tanıtımını, ülkedeki birçok üniversiteyle ortak bilimsel çalışmalar yürüten ve bitki özleri üreten Türk kaşif Faruk Durukan’ın Edremit’teki Kale Natürel isimli işletmesinde yaptı. 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim