• BIST 110.474
  • Altın 174,265
  • Dolar 4,0823
  • Euro 4,9822
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 22 °C

Türk Patentli Katlanabilir Ahşap Tuğla’ya Cenevre’de 3 Ödül

Türk Patentli Katlanabilir Ahşap Tuğla’ya Cenevre’de 3 Ödül
44'üncü Uluslararası Cenevre Buluşlar Fuarı'nın en ilgi gören ürünlerden katlanabilir ahşap tuğla "BRICK-B', fuar kapsamında 3 ödülün birden sahibi...

44'üncü Uluslararası Cenevre Buluşlar Fuarı'nın en ilgi gören ürünlerden katlanabilir ahşap tuğla "BRICK-B', fuar kapsamında 3 ödülün birden sahibi oldu.

Tıp eğitimi alan Adem Arıbaş'ın "diz eklemi çapraz bağlarını" ilham alarak tasarımcı Gürçağ Özler ile birlikte geliştirdikleri dünyanın ilk ve tek katlanabilir ahşap tuğlası "BRICK-B', 44'üncü Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarı'nda 3 ödülün sahibi oldu. Altın madalya, Bükreş Politeknik Üniversitesi Özel Ödülü ve Çin Buluş ve İnovasyon Delegasyonu Özel Ödülü'nün sahibi olan katlanabilir ahşap tuğla fuarda yatırımcıların ilgi odağı oldu. Türk Patenti Enstitüsü (TPE) himayesinde gerçekleştirilen 44'üncü Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarı'na davet edilen katlanabilir ahşap tuğla, 3 Türk buluştan biri olarak Türkiye'yi temsilen katıldı. Katlanır olmasına rağmen güvenilirliği en önemli özelliklerinden biri olan ve yatırımcıların dikkatini çeken BRICK-B, aynı zamanda yaşayan bir ürün. Çünkü her türlü yapı sökülüp değişiklik yapılabiliyor, aynı ürün başka gereksinimler için tekrar tekrar kullanılabiliyor. Üstelik bunun için ne ustaya ne el becerisine ihtiyaç duyuluyor. Türk malı katlanabilir ahşap tuğlanın; inşaat, iç mimari, dekorasyon, mobilya ve fuar sektöründe önemli gelişmeleri de beraberinde getireceği belirtildi.

Katlanabilir ahşap tuğla ile ilgili hedeflerini açıklayan Adem Arıbaş, "Öncelikle uluslararası bir fuarda Türk buluşu olarak yer aldığımız için çok mutluyuz. Fuarda gördüğümüz ilgi doğrusunu söylemek gerekirse beklediğimiz bir ilgi idi. Cenevre Uluslararası Buluşlar Fuarı'ndan ülkemize 3 ödül ile birlikte dönüyor olmamız bizim için gurur verici. Çünkü katlanabilir ahşap tuğla üzerinde yaklaşık 5 yıldır çalışıyoruz. Özellikle 6 yaş dahil Cenevreli çocukların inanılmaz ilgisini çektik. Bir an önce çevrimiçi satışlara başlamamızı bekleyen yüzlerce potansiyel çocuk müşterimiz oluştu. Başından beri ABD, AB ülkeleri, Japonya gibi "kendin yap" (Do it yourself) kültürünün geliştiği gelişmiş ülkeleri hedefliyorduk ve ne kadar isabetli bir karar aldığımızı bizzat görmüş olduk. Katlanabilir ahşap tuğlanın yeryüzünde bir benzeri yok. Katlandığında, yüzde 77 küçülüp yeniden kuruluyor olması özellikle çocuklara sihir gibi geliyor" dedi.

"TÜM DÜNYANIN HAYAL GÜCÜNÜ ZORLUYOR"

Katlanabilir ahşap tuğlanın molozu olmayan tek yapı malzemesi olduğunun altını çizen Arıbaş sözlerini şöyle sürdürdü: "BRICK-B, hem yaşayan hem gelişen ve nerdeyse ölmeyen bir ürün. 4 kat küçülebilir olması da nakliye, depolama ve bir yerden bir yere aktarmada benzersiz kolaylıklar ve avantajlar sağlıyor. Nakliye hasarı sıfır. Yeryüzünün yenilenebilir tek yapı malzemesi olan ahşaptan olması ile gerçek bir çevre dostu. BRICK-B için söylenen sürdürülebilir tuğla ifadesi bile onu anlatmaya yetmeyecek bir kavram. Çünkü 7'den 70'e herkes kurup sökülebilir. BRICK-B'nini 2'inci el satışları dahi olacak. Yüzde yüz geri dönüşümlü ve negatif karbon salınımlı olması ile de BRICK-B tüm dünyanın hayal gücünü zorluyor, öyle ki ürüne gösterilen ilgi henüz şaşkınlıkla karışık hayranlık boyutunda"

Özellikle Cenevre'nin en önemli gazetelerinden "Tribune de Geneve" bu fuara geniş yer verirken BRICK-B'yi özellikle mülteci sorununun her gün tartışıldığı bir dönemde gerçek bir çözüm görerek başlığına taşıdı ve gazatede şu ifadeler kullanıldı: "Bu olagandışı ve tamamen yararsız icatlar arasinda milyonlarca insanin yaşamını iyileştirecek buluşlar arasında kuşkusuz bir Türk olan Adem Arıbaş'in icadı olan katlanabilir tuğla en dikkat çekeni".

Türk Patentli Katlanabilir Ahşap Tuğla’ya Cenevre’de 3 Ödül

Türk Patentli Katlanabilir Ahşap Tuğla’ya Cenevre’de 3 Ödül

Türk Patentli Katlanabilir Ahşap Tuğla’ya Cenevre’de 3 Ödül

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim