• BIST 93.043
  • Altın 193,340
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 24 °C

Türk Eğitim-sen Kayseri 1 No’lu Şube Başkanı Ali Benli:

Türk Eğitim-sen Kayseri 1 No’lu Şube Başkanı Ali Benli:
Türk Eğitim-Sen 1 No'lu Şube Başkanı Ali Benli, Türk halkının yeni bir anayasaya ihtiyacı olmadığını söyledi.

Türk Eğitim-Sen 1 No'lu Şube Başkanı Ali Benli, Türk halkının yeni bir anayasaya ihtiyacı olmadığını söyledi.

Cumhuriyet Meydanı'nda anayasa ve son terör olaylarının değerlendirildiği bir basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya, Kamu-Sen, Bilgiyurdu Eğitim ve Kültür Derneği, Türk Büro-Sen , Atatürkçü Düşünce Derneği, Türk Kadınları Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Yeni Ufuklar Derneği, Vatan Partisi, Türk Dünyası Kadınları Dostluk ve Dayanışma Derneği, Türk Hukuk Enstitüsü, Makina Mühendisleri Odası, Türk Eğitim-Sen 1 ve 2 no'lu Şubeleri, Turan Derneği, TÜRKAV Kayseri Şubesi, Erciyes Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği, Türk Emekli-Sen Kayseri Şubesi, Birleşik Emekliler Derneği, Sıhhi Tesisatçılar Odası, Diş Hekimleri Odası, Türk Ocakları Kayseri Şubesi, Eğitim 2023 Derneği, Türk Sağlık-Sen 1 ve 2 no'lu Şubeleri, Dadaloğlu Derneği ile Vakfı, Şair ve Yazarlar Derneği Kayseri Şubesi, Türk Ulaşım-Sen, İncesu Gençlik Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Türk Haber-Sen, Türk Diyanet Vakıf-Sen, Türk Tarım Orman-Sen, Türk Yerel Hizmet-Sen, Türk Kültür Sanat-Sen, Türk İmar-Sen, Türkiye Gençlik Birliği, Kat Malikleri Kurulları Derneği'nden temsilciler katıldı.

"YENİ ANAYASA DERTLERİMİZE DEVA OLMAZ"

Katılan STK'ların sözcülüğünü, Türk Eğitim-Sen 1 No'lu Şube Başkanı Ali Benli yaptı. Türkiye'de yeni bir anayasadan ziyade terörle mücadele çalışmalarının hız kazanmasına gerek duyulduğunu vurgulayan Başkan Ali Benli, "Çok ağır sorunlarla karşı karşıya olan Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı yoktur. Türk halkının da yeni bir anayasa talebi bulunmamaktadır. Sorunların sebebi mevcut anayasa olmadığı gibi, yapılması düşünülen anayasa terör ve işsizlik gibi dertlerimize deva olacak değildir."

"SAMİMİ DEĞİLLER"

Mevcut yasalara göre, milletvekillerinin, "Anayasa'ya sadakatten ayrılmayacağım" şeklinde yemin etmelerinden dolayı anayasanın değişmesinin söz konusu olmadığına da değinen Başkan Ali Benli, anayasa hazırlık çalışmalarının altında hükümetin başka isteklerinin yattığını ifade etti. Başkan Ali Benli sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birinci neden Başkanlık sistemini getirmek, ikincisi ise devletin niteliklerini değiştirmektedir. İktidar mensupları, bu amaçlarını defalarca dile getirdiler. Cumhuriyet'in ilanıyla başlayan dönemi kötüleme yarışına girmeleri ve hilafeti savunan toplantılar yapmaları, kamuoyunun malumudur. Bugüne kadar anayasaya aykırı olarak terör örgütü ile yapılan pazarlıklar, anayasa şemsiyesi altına alınmak isteniyor. Devletimizin milli ve üniter yapısına karşı olanlar, sadece içimizdeki malum çevreler değildir. Batı emperyalizmi de Türkiye'nin etnik, mezhepsel bazda bölünmesine yol verecek bir anayasanın yapılmasını istemektedir. Yeni anayasa dedikleri bölücü anayasayı PKK terör örgütü istiyor, ABD emperyalizmi ve AKP iktidarı istiyor, sadece Türk milleti istemiyor."

Bunun yanı sıra, Başkan Ali Benli, mevcut anayasanın, geçirdiği revizyonlardan dolayı, anayasayı değiştirmek isteyenlerin iddia ettiği gibi, darbe anayasası olmadığının da altını çizdi.

Türk Eğitim-sen Kayseri 1 No’lu Şube Başkanı Ali Benli:

Türk Eğitim-sen Kayseri 1 No’lu Şube Başkanı Ali Benli:

Türk Eğitim-sen Kayseri 1 No’lu Şube Başkanı Ali Benli:

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim