• BIST 117.216
  • Altın 165,530
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 15 °C

Turçinov: Hükümet daha güçlü bölgelerden yana

Turçinov: Hükümet daha güçlü bölgelerden yana
Ukrayna Devlet Başkanvekili Turçinov, hükümetin daha güçlü ve kudretli bölgelerden yana olduğunu, ancak bunun tek bir üniter devlet çerçevesinde olması gerektiğini ifade etti.

Avrupa'da Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Lamberto Zannier, temaslarda bulunmak üzere geldiği Ukrayna'da, Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov ile bir araya geldi.

Parlamento Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre, Turçinov ile Zannier arasında yapılan görüşmede, ülkedeki son durumla ilgili fikir alışverişinde bulunuldu, ayrıca Ukrayna ile AGİT arasındaki işbirliğinin durumu ve perspektiflerine ilişkin değerlendirmede bulunuldu.

Görüşme sırasında Turçinov, yeni hükümetin miras aldığı krizin, yeni hükümetten keskin kararlar almayı talep ettiğini ifade ederek, bundan dolayı, ülkenin tüm bölgeleriyle diyalog içerisinde olduklarını ve yerel yönetimlerin yetkilerinin artırılmasını istediklerini dile getirdi. Turçinov, yerel yönetimlerin yetkilerinin artırılması çerçevesinde bölgelerin ekonomik açıdan müstakil hareket etmesine ilişkin koşulların artırılmasının söz konusu olduğunu kaydetti. 

Turçinov, “Ancak biz, Rusya'nın Ukrayna'yı parçalamak amacıyla kendi ajanları üzerinden ilham verdiği federalizasyon hakkında konuşmuyoruz” ifadesini kullandı. Turçinov, ülke hükümetinin daha güçlü ve kudretli bölgelerden yana olduğunu, ancak bunun tek bir üniter devlet çerçevesinde olması gerektiğini ifade etti.

Turçinov, ayrıca Kırım'daki Ukrayna vatandaşlarının vatandaşlıktan çıkarak Rus pasaportlarını almaya zorlandıklarını kaydederek, onların işten çıkarıldıklarını ve evlerinden zorla göç ettirilmekte olduklarını dile getirdi. Turçinov, ayrıca Kırım'daki yerli halk olan Kırım Tatarlarının da aralarında bulunduğu azınlık milletlerin haklarının ihlal edildiğini ifade ederek, bundan dolayı çok sayıda insanın göç etmek zorunda kaldığını belirtti.

Zannier de Rusya'nın Kırım'a karşı girişimlerinin, özellikle AGİT ile işbirliğinde imzaladığı Budapeşte Memorandumu'nu ihlal etmesinin, Avrupa'daki ve tüm dünyadaki güvenlik sistemi için ciddi bir sorun oluşturduğunu kaydetti. Zannier, Ukrayna'nın mevcut durumun istikrara kavuşturulmasına ilişkin girişimlerini desteklediklerini ifade ederek, kendi gözlemcilerinin Ukrayna'da bulunması için gereken çalışmaları sürdürdüklerini belirtti. Zannier, ayrıca AGİT'in Kırım'a bir gözetleme heyeti göndermeyi planladığını dile getirdi.

Zannier, şu anda mevcut ortamın soğuk savaş ortamını hatırlattığını kaydederek, buna rağmen taraflar arasındaki diyaloğun devam ettirilmesi gerektiğini ve AGİT'in Ukrayna'ya her türlü yardım yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

Görüşme sırasında, ayrıca 25 Mayıs'ta yapılacak devlet başkanlığı seçimlerine de değinen Zannier, AGİT gözlemcilerinin, bu seçimin dürüst ve şeffaf bir şekilde yapılmasına yardımcı olacağını bildirdi.

http://www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim