• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 22 °C

Tunç: “17-25 Aralık’ta Yargı Kullanılarak Darbe Yapılmak İstendi”

Tunç: “17-25 Aralık’ta Yargı Kullanılarak Darbe Yapılmak İstendi”
AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 17-25 Aralık operasyonları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 17-25 Aralık operasyonları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

17-25 Aralık operasyonlarının içeriği ile ilgili değerlendirmede bulunan Tunç, "17-25 Aralık komisyonuyla ilgili çalışmalarda ben başkan vekili olarak görev yapmıştım. O dönemde konuyu en detaylı bir şekilde araştırmıştık. Hatta komisyonun yasal süresi 2 aydı. Biz 2 ayda bu işi bitiremedik. Meclis Başkanlığından 2 ay daha ek süre talep ettik. 4 aylık bir süre tatile de denk geldiği için 6 ayı aşan bir çalışma süresi olmuştu. Bu iddialar ortaya atıldığına muhalefet partileri o dönemde mecliste araştırma önergeleri vermişti. Aynı şekilde bugün MHP'nin yaptığı gibi. Oysa biz 77 AK Parti milletvekili gerçeklerin tamamen ortaya çıkması için araştırma komisyonu değil soruşturma komisyonu kurulması yönünde önerge verdi. Bunu ilk kez yapan 77 AK Partili milletvekilidir. İsmi geçen bakanlarımızda haklarındaki iddiaların soruşturulması için dilekçe verdiler. Hem bakanlarımızın dilekçeleri hem de AK Partili milletvekillerinin iradesiyle bu komisyon kurulmuş ve görev yapmıştı" dedi.

"MUHALEFET ARAŞTIRMA KOMİSYONU İSTEDİ"

Muhalefet partilerinin soruşturma komisyonu istemediklerini kaydeden Milletvekili Tunç, "Onlar araştırma komisyonu talep etmişlerdi. Araştırma komisyonu meclisin bilgi edinme yoludur. Bu iddiaların araştırma komisyonu tarafından araştırılmasının bir yaptırımı olamaz. Bunu hukukçular bilir. Ama biz ceza hukuku anlamında maddi gerçek neyse o ortaya çıksın istedik. Onun için Soruşturma komisyonunun kurulmasını istedik, biz önerge verdikten sonra diğer muhalefet partileri de önerge vermek zorunda kaldılar. Soruşturma komisyonu kurulduktan sonra muhalefet partilerinden bazı milletvekilleri komisyona seçildikleri halde özel mazeret sundular ve komisyon üyeliğinden çekildiler" diye konuştu.

1 BİLGİSAYARDAN 13 İHBAR

Milletvekili Tunç, "Komisyon raporunu okuduklarında herkes o dönemde delillerin nasıl toplandığını, nasıl hukuksuzluklar yapıldığını, Ceza Muhakemesi Kanununa aykırı şekilde delillerin toplanmaya çalışıldığını, dinlemelerin mahkeme kararındaki süresini aşan dinlemeler olduğu gibi daha önce dinlemenin yapılıp kararının sonradan alınan dinlemeler olduğunu, usulsüz uzatmaların yapıldığını, hakkında dinleme kararı verilemeyecek kişilerin bile karar verilmeden dinlemeler yapıldığını, sadece 1 bilgisayardan 13 ayrı ihbarın nasıl yapıldığını görürler. 17-25 Aralık'taki amacın bir yolsuzluğu araştırmak olmadığını açıkça görüyoruz. Burada yargı kullanılarak Hükümete karşı bir darbe girişimi yapılmak istenmiştir" şeklinde konuştu.

MUHALEFET GÜNDEM YARATMA PEŞİNDE

17-25 Aralık operasyonlarının yıl dönümü olması nedeniyle muhalefet milletvekillerinin yine bunu Mecliste gündem yapmaya çalıştıklarını belirten Milletvekili Tunç, "17-25 Aralık soruşturmalarının amacına ulaşması hukuki açıdan mümkün değildi. Yargı eliyle bir darbe girişimi yapılmaya çalışıldı. Bu başarılı olsaydı ülkemiz istikrarsızlığa doğru sürüklenebilirdi. Kamuoyu basın ve medya aracılığıyla etkilenebilirdi. AK Parti milletvekilleri çok doğru bir iş yaptılar. Milletin gözü önünde ortaya atılan iddiaları tek tek belirleyerek "iddialar soruşturulsun. Varsa bir usulsüzlük yüce divana gönderilsin" dediler. AK Parti iktidarının sona erdirilerek ülkemizin ekonomide, dış politikada güçsüzleştirilmesine çalışıldı. Bu büyük bir projeydi. Sadece paralel yapı dediğimiz örgüt taşeron olarak bu vazifeyi gördü. Bunun yurt dışı bağlantılarıyla bir yerlerden düğmeye basıldığı artık açıkça ortada. Paralel yapıyla ilgili soruşturmalar devam ediyor. Bizim yargıya müdahale gibi bir düşüncemiz olamaz. Bu mümkün de değil. Yargı kendi işini yapacak. Bizim yargının vereceği kararı beklememiz gerekir. Hep birlikte kim hukuksuzluk yapmışsa, kim farklı atraksiyonlar kullanarak yargıyı etkileyip ülkemiz aleyhine planlar, kumpaslar kurmaya çalışmışsa bunun hesabını elbette yargı önünde vermelidir. Eğer suçu yoksa endişe de etmemelidir" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim