• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 17 °C

Trabzon Hüseyin Avni Aker Stadı’nda Tepkisini Ortaya Koydu

Trabzon Hüseyin Avni Aker Stadı’nda Tepkisini Ortaya Koydu
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, bugün beraberinde siyasi parti il başkanları, meslek odaları ve sivil toplum örgütü...

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, bugün beraberinde siyasi parti il başkanları, meslek odaları ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile birlikte Hüseyin Avni Aker Stadı'nda ortak bir basın açıklaması düzenleyerek hafta sonu oynanan Trabzonspor-Fenerbahçe maçında yaşanan hakeme saldırı olayını kınadıklarını söyledi.

200'ün üzerinde sivil toplum örgütü temsilcisinin imza koyduğu basın açıklamasını protokol tribünü önünde okuyan Gümrükçüoğlu, "Bu basın açıklaması Trabzon yerel yönetimleri, siyasi partileri ve sivil toplum kuruluşları vasıtası ile Trabzon halkı adına yapılmıştır" dedi.

"BEKLENEN ADALET SAĞLANAMADI"

Türkiye'de futbola olan ilginin Trabzon'da daha yoğun hissedildiği ve günlük yaşamın önceliği olarak varlığını sürdürdüğü belirtilen açıklamada, 3 Temmuz sürecine vurgu yapılarak "Resmi olarak 6 lig şampiyonluğu bulunan ve bize göre 2010-2011 yılının da gerçek şampiyonu olan Trabzonspor fair play anlayışı ile mücadele ettiği lig yarışında zaman zaman haksızlıklara uğramış, tüm bu haksızlıklara karşılık yine fair play anlayışla mücadelesine devam etmiştir. Trabzonspor kendi imkânları ile sportif mücadelesine devam ederken, 2010-2011 futbol sezonunda sahadaki mücadelenin saha dışında da yapılması ve sonuçlara etki edilmesi ile başlayan 3- Temmuz-2011 şike süreci sonrasında Türkiye'de futbola bakış açısı değişmiş, taraftarların maçlara ilgisi düşmüş, futbolun inandırıcılığı zedelenmiş, kontrolsüz olaylar Türk futbolunda maalesef yaşanmaya başlamıştır. Son 5 yılda, baskı ile gördüğü hataya düdük çalamayan, görmediğine çalabilen hakemler ortaya çıkabilmiş, spor adamlarının mesajları taraftarları germiş, beklenen adalet de sağlanmadığı için maçlar kızgın ortamlarda oynanmaya başlamıştır. Sonuçta 3 Temmuz sürecinde hakkı elinden alınan Trabzonspor'un Fenerbahçe maçları çok gergin bir atmosferde oynanmaya ve provakatif eylemlerin de etkisiyle istenmeyen olaylar yaşanmaya başlamıştır. Trabzonspor'un diğer takımlarla yaptığı müsabakalarda mağlup olsa da ortamın böylesine gerilmemesinin nedenini herkesin doğru ve vicdani değerlendirmesi gerekir. Ayrıca 2010-2011 sezonunda hak ettiğimiz şampiyonluktan vazgeçmememizin yanı sıra, biz şehir olarak adalet için, bundan sonraki nesillere daha temiz ve inanılır bir futbol dünyası bırakmak için hukuk çerçevesinde mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğiz" denildi.

"HOLİGANLIĞI KABUL EDEMEYİZ"

Gümrükçüoğlu, tüm bunlara karşın 24 Nisan 2016 tarihinde oynanan karşılaşmada Fenerbahçe'nin bazı oyuncularının Trabzonspor taraftarlarınca alkışlandığına dikkat çekerek "Karşılaşmanın son bölümlerinde deniz tarafındaki kale arkasının bir bölümünde seyirci hareketlenmesi yaşanmış ve sonrasında da 17 yaşında bir kişi maçın yardımcı hakemine fiili saldırıda bulunmuştur. Böylesi bir saldırı hadisesinin Trabzon'da yaşanmasından ötürü son derece büyük bir üzüntü yaşıyor, hakem ve kamuoyundan özür diliyoruz. Ve bu çirkin davranışı kınıyoruz. Sezon başından bu yana Trabzonspor'un aleyhinde bariz hatalar yapılması ve kamuoyunun genelinde "Trabzon tırpanla doğranıyor" yorumları takımımızın ve camiamızın mağduriyetini ortaya koymuşken, 17 yaşında bir kişi tarafından yapılan bu saldırı bugüne kadarki maruz kaldığımız tüm haksızlıkların önüne geçmiştir. Gerçekleşen bu saldırı olayının savunulacak hiçbir yanı yoktur. Bu ve benzeri saldırıların herhangi bir mazeret üretilerek haklı gösterilemeyeceğini ifade ediyoruz. Her türlü şiddete karşı olduğumuzu ve maruz kaldığımız haksızlıkların dile getirilmesinde de zor kullanmaya başvurulamayacağını tekrar ediyoruz. Ve şehrimizi ve Trabzonspor'umuzu bu ve benzeri şiddet olaylarının esir alamayacağını, bu şehir halkının holiganlıkları hiçbir zaman kabul etmeyeceğini ve bünyesinden söküp atacağını buradan ilan ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"TRABZON BARIŞ, KARDEŞLİK VE HOŞGÖRÜ ŞEHRİDİR"

"Trabzon ve Trabzonspor camiası olarak şiddete teslim olmayacağız" diyen Gümrükçüoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Yapılmakta olan adli, idari, sportif incelemeler olayları ve varsa arka planını toplumunun önüne koyacaktır. Tüm bunların yanında seyirciler arasında yer alan bir ya da birkaç kişinin yaptığı bu tür bir eylemi büyük Trabzonspor camiasına ve hatta Trabzon şehrine ve halkına mal etme gayretinde olanları da üzüntü ile izliyor ve ön yargılı çirkin bir davranış olarak niteliyoruz. Ayrıca bu ve benzeri olaylar üzerinden Trabzon şehri ve Trabzonspor'umuz üzerinde hesap yapanları da kamuoyunun takdirine iletiyoruz. Trabzon, insan sevgisinin ve uygarlığın şehridir. Bu özelliğini Trabzon bundan sonraki dönemlere de taşıyacaktır. Barış, kardeşlik ve hoşgörü şehri Trabzon'dan tüm ülkeye ve dünyaya sevgi ve dostluk duygularımızı gönderiyoruz."

Trabzon Hüseyin Avni Aker Stadı’nda Tepkisini Ortaya Koydu

Trabzon Hüseyin Avni Aker Stadı’nda Tepkisini Ortaya Koydu

Trabzon Hüseyin Avni Aker Stadı’nda Tepkisini Ortaya Koydu

Trabzon Hüseyin Avni Aker Stadı’nda Tepkisini Ortaya Koydu

Trabzon Hüseyin Avni Aker Stadı’nda Tepkisini Ortaya Koydu

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim