• BIST 95.153
  • Altın 192,749
  • Dolar 4,7350
  • Euro 5,4909
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 27 °C
  • İzmir 29 °C

TKDK Giresun’da Hayvancılık Çalıştayı Düzenledi

TKDK Giresun’da Hayvancılık Çalıştayı Düzenledi
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Giresun İl Koordinatörlüğü tarafından süt ve kırmızı et sektörü ile ilgili çalıştay düzenlendi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Giresun İl Koordinatörlüğü tarafından süt ve kırmızı et sektörü ile ilgili çalıştay düzenlendi.

TKDK Giresun İl Koordinatörlüğü'nde gerçekleştirilen çalıştaya başta İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun olmak üzere, Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Talat Çetiner, Giresun Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rahmi Mertek, Giresun Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Derviş Kara, GTHB Veteriner Hekim Niyazi Açar, ODÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Yrd. Doç. Dr. M. Akif Özcan ve Giresun Belediyesi Veteriner İşler Müdürlüğü Veysel Kamil Kara ile özel sektörden işletme sahipleri katıldı.

Toplantıda konuşan İl Koordinatörü Kurşun, hayvancılık sektörü ile alakalı yüzde 60 ile yüzde 70 arasında değişen oranlarda hibe desteği sağladıklarını belirterek "Yatırımcılarımız kapalı, açık ve ya yarı açık ahır ya da ağılların inşası, genişletilmesi, modernizasyonu, süt sağım depolama odaları, depo binaları ile ilgili inşaat işlerini, slaj makinesi, çiftlikte hayvan yemi hazırlama dağıtma depolama sistemi ve süt sağım ünitesi, süt soğutma ve depolama ekipmanları gibi makine ekipmanlara Kurumumuz hibe desteği ile sahip olabilirler. Giresun'da özellikle Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk gibi iç kesimde kalan ilçelerimizde bu sektörü canlandırmak istiyoruz. Bu bölgelerde planlı hayvancılık yapılması halinde daha çok yatırımcıya hibe desteği sağlayabileceğimiz kanaatindeyiz. Planlı hayvancılık bölgesi ile ilgili daha önce Valimiz ve Şebinkarahisar Kaymakamı ve Belediye Başkanımızla görüşmeler yaptık. Mera vasfını kaybetmiş alanların planlı hayvancılık bölgesi olarak değerlendirilmesinin ilimiz hayvancılığı adına önemli bir adım olacağını düşünüyorum. Bu bölgeler için itiraz konusu hayvanların toplu alanlarda bulunmasının hastalıklar açısından sakıncalı olacağı. Bölgenin dışında oluşturulacak karantina alanı ile hayvanların bölgeye girmeden önce burada sağlık kontrollerinin yapılıp, sağlıklı bir şekilde bölgeye intikalinin sağlanması bu tarz itirazların önüne geçebilir" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim