• BIST 117.216
  • Altın 165,528
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 11 °C

Tıp Fakültesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesinden Bir İlk

Tıp Fakültesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesinden Bir İlk
Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde daha önce Şanlıurfa'da yapılmayan "Vitrektomi" göz ameliyatı yapıldı.

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde daha önce Şanlıurfa'da yapılmayan "Vitrektomi" göz ameliyatı yapıldı. İlk kez yapılan Vitrektomi ameliyatı ile hastalar artık il dışına gitmeden Şanlıurfa'da ameliyat olacak.

Şimdiye kadar Şanlıurfa'da hiç yapılmamış ve göze yapılan diğer operasyonlardan farklılık arz eden göz ameliyatının Şanlıurfa'da yapılmasından mutluluk duyduğunu söyleyen Tıp Fakültesi Başhekimi Doç. Dr. Hasan Karsen, "Şimdiye kadar bu tür hastalar şehir dışına gidiyorlardı, dolayısıyla hem hastaya hem de kamuya ciddi bir yük getiriyordu. Artık bunlara gerek kalmadı. İnşallah biz bu faaliyetlerimizi daha da hızlandırarak devam ettireceğiz, her zaman halkımızın hizmetinde olacağız" dedi.

Ameliyatı gerçekleştiren Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Mehmet Adıbelli Vitrektomi hastalığını ve ameliyatın nasıl olduğunu anlattı. Vitrektomi gereken hastanın ameliyat edilmemesi durumunda uzun vadede ciddi bir görme kaybı ile karşı karşıya kalabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Fatih Mehmet Adıbelli, "Bu işlem, göz içerisine girilerek saydam olan göze şeklini veren jöle kıvamındaki vitre sıvısının hem kesilip hem de vakumla birlikte alınarak aynı anda gözün içerisine sıvı verilmesine dayanan özellikli bir ameliyattır. Vitrektomi diyabete bağlı göz hasarında, göz içi kanamalarda, travmalarda, retinanın yerinden ayrılması durumunda yapılması gerekiyor. Şimdiye kadar Şanlıurfa'mızda bu işlem yapılmıyordu, geçen hafta 3 hastamıza bu ameliyatı yaptık. Yaptığımız uygulamalar vitrektominin teknik olarak en yeni olan versiyonu ile uygulanmıştır. Rektörlüğümüzün, Başhekimliğimizin desteğiyle, gayet modern olan ameliyathanelerimizde bu uygulamaya başladık" şeklinde konuştu.

Tıp Fakültesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesinden Bir İlk

Tıp Fakültesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesinden Bir İlk

Tıp Fakültesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesinden Bir İlk

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim