• BIST 115.596
  • Altın 166,500
  • Dolar 3,9464
  • Euro 4,8551
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 20 °C

Ticaret köprüleri ile 30 milyar dolar

TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, düzenledikleri ticaret köprüleri ile Türkiye’nin ihracatına 30 milyar dolar katkı sağladıklarını söyledi.

“Türkiye - Dünya Ticaret Köprüsü 2013” programı, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) tarafından Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, Dışişleri Bakanlığı işbirliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) desteğiyle 25-26 Kasım 2013 tarihlerinde İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

144 farklı ülkeden 1100 firmadan 1.300 civarında iş insanının beklendiği programda bu yılki ağırlıklı sektörleri “Gıda, Tarım, Hızlı Tüketim Mamulleri ve İlgili Makineler”  oluşturuyor.

TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, düzenledikleri ticaret köprüleri ile Türkiye’nin ihracatına 30 milyar dolar katkı sağladıklarını söyledi. Meral 2006-2009 arasında ‘Dış Ticaret Köprüsü’ adıyla başlayan programların o yıllarda Afrika, Avrasya, Asya- Pasifik, Ortadoğu ve Doğu Avrupa’ya yönelik olarak sektör farkı gözetmeksizin düzenlendiğini ifade etti. 2009 yılından itibaren ‘Dünya Ticaret Köprüsü’ olarak düzenlenen programların bütün dünyayı kapsayacak şekilde genişletildiğini kaydederek “Şimdiye kadar, 11’i bölgesel, 6’sı dünya çapında ve biri BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı kapsamında olmak üzere 18 Ticaret Köprüsü programı gerçekleştirdik. Bu yıl dünya ile 19’uncu kez ülkemizin ekonomisine büyük katkı sunan ticaret köprüsünü kurmuş olacağız. Dünya ile kurduğumuz bu ticaret köprüleri 30 milyar dolarlık ihracata katkı sağladık” dedi.

200 Euro’ya dünya ile ticaret imkanı

Yurtdışından mal alımı için işadamı getirmenin güçlüğüne rağmen bunu başarıyla sürdürdüklerini ifade eden Rızanur Meral, ticaret köprülerine Türkiye’den katılanların da büyük fırsatlar yakaladıklarını söyledi. Meral, şöyle devam etti:

“Bizim iş insanlarımız 200 Euro vererek fuardaki iş görüşmelerine katılabiliyorlar. Bu rakamın içinde 2 gün yiyecekleri yemek de dahil. Böylesine cüzi bir rakamla dünyanın 144 ülkesinden mal almaya gelen iş adamları ile masada oturup ticaret yapıyorlar. Günde en az 18 görüşme yapabiliyorlar” 

TÜRKİYE'YE ALIM İÇİN GELİYORLAR

TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, “Türkiye - Dünya Ticaret Köprüsü 2013” programına katılacak olan yabancı firmaların Türkiye’ye mal alımı için geleceklerinin altını çizdi. TUSKON’un Afrika kıtasındaki ülkelere yönelik yoğun ticari faaliyetlere öncülük ettiği yönündeki kanaatin doğruluğunu rakamlarla anlatan Meral “Afrika ülkelerine  11 milyar dolar ihracatımız var. 2005 yılında bu kıtaya ihracat 3.5 milyar dolardı. Ticaret Köprüleri’nin bu gelişimde büyük katkısı oldu. Ancak şunu vurgulamak gerekir ki devletimizin uyguladığı politikalarla, cumhurbaşkanımızın, başbakanımızın ve hükümet temsilcilerinin bu ülkelere gitmeleri ve THY’nin seferlerinin Afrika kıtasına artması bu büyük hareketin gelişmesini sağladı” dedi.

Afrika ülkelerindeki kar marjının Avrupa ülkelerine göre daha yüksek olduğunu söyleyen Meral, “Afrika’da doğru hesap yapan kazanır. Ancak bu ülkelerin de kendilerine göre riskleri var. Bu riskleri iyi hesaplamak gerekir. Afrikalılar Türk mallarını çok kaliteli buluyor. Türkiye denince akla gelen markalaştığımız alanlar ise halı ve seramik. Kadın giyimi ve çocuk giyimi de Afrika’da çok ilgi çekiyor. Bir Türk kadının iki ya da üç katı kadar Afrikalı kadınlar kozmetik ürünü kullanıyorlar” diye konuştu. 

Afrika’da lojistik yaşanan lojistik sıkıntıların çözümü halinde ihracatımızın iki katına ulaşabileceğini ifade eden Rızanur Meral, şöyle devam etti: 
“Afrika’da liman konusunda da sıkıntı yaşıyoruz. Az sayıda liman olduğu için gemiler çok uzun süre bekliyor. Angola’nın petrol geliri 70 milyar dolar. Fakat biz bu ülkeye lojistik sıkıntısı yaşadığımız için yeterince mal satamıyoruz. Üyelerimizin içerisinde lojistik işi yapanlara Afrika’ya direkt ulaşım yapmaları için önerilerde bulunuyoruz. Üyelerimiz arasında ki bazı lojistik firmaları Afrika hatlarını oluşturmaya başladı. Biraz daha zamana ihtiyaçları var” 

Afrika’da yaşanılan diğer sıkıntının ise bankacılığın yeterince gelişmemesi olduğunu kaydeden Meral, Türk bankalarının da Afrika’da gelişmesinin önemini ifade etti. Rızanur Meral, düzenlene ticaret köprüleri ile ülke turizmine yaklaşık 10 milyon dolarlık katkı da sağlandığını söyledi.

www.istanbulhaber.com

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim