• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 15 °C

Terör Yabancı Yatırımcıyı Korkutmadı

Terör Yabancı Yatırımcıyı Korkutmadı
Ege Serbest Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bilgen Narlı, terör olaylarının yabancı sermayeyi etkilemediğini, Türkiye'ye...

Ege Serbest Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bilgen Narlı, terör olaylarının yabancı sermayeyi etkilemediğini, Türkiye'ye yabacıların yatırım yapmaya devam ettiğini belirterek, "Son 6 ayda sadece İzmir, benim içerisinde olduğum ve bildiğim 8 tane yabancı yatırımcı kazandı" dedi.

Ege Serbest Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Serbest Bölge Dernekler Platformu Kurucu Başkanı ve TOBB Serbest Bölgeler Sektör Meclis Üyesi Bilgen Salih Narlı, son zamanlarda yaşanan terör olaylarının Türkiye'ye gelen yabancı yatırımcıyı etkilemediğini belirtti.

"SON 6 AYDA 8 YABANCI YATIRIMCI GELDİ"

Terör olaylarının yapılacak olan yabancı sermayeyi sadece geciktirdiğini kaydeden Narlı, "Ülkedeki terör yabancı sermayeyi etkilemiyor sadece biraz geciktiriyor. Süreç biraz daha uzayabiliyor, biraz daha hissedar fon ya da yatırımcı süreci izliyor. Ama baktığımız zaman yabancı sermaye yatırımları devam ediyor. Sırf İzmir'e benim içerisinde olduğum ve bildiğim 8 tane yabancı yatırımcıyı son 6 ayda İzmir kazandı. Şartlar ne olursa olsun biz ülkemizi tanıtmaya, anlatmaya, yatırımcıyı buraya çekmeye, yatırımcının her sorununda yanında olmaya gayret göstereceğiz" diye konuştu.

"FİZİBİLİTE SÜRECİ 8 AYDAN 1 YILA ÇIKTI"

Terörün sadece yatırımın yapılmasındaki süreci etkilediğini vurgulayan Bilgen Narlı, "Ortalama bir yabancı sermayenin ülkeye kazandırılması, fizibilite süreci 6-8 ay arasında sürmekteyken son yıllarda bu 1 yılın üzerine çıktı. Ülkede iki seçim yaşanması, yabancının kararını alma noktasında tam olarak seçimlerin sona ermesini beklemesine neden oldu. Tam turizm sezonunun başladığı dönemde yaşanan olaylar, bizleri yine sıkıntıya düşürdü. Bu noktada yabancı yatırımcının biraz yavaş davrandığı doğru ancak şu da bir gerçek ve yabancı yatırımcı da itiraf ediyor ki, Türkiye'nin bu kadar hızlı bir şekilde yabancı sermayeyi çekmesinin bir sebebi de aslında ülkedeki avantajlar. Yabancı sermayenin ülkemizde döviz hareketleri, uygun işgücü, yetişmiş istihdam, hammaddeye ulaşım ve erişim kolaylıkları tercih ettiği noktalar oluyor" ifadelerini kaydetti.

"ŞAŞIRACAĞIMIZ VERİLERLE ÜLKEMİZİ ANALİZ EDİYORLAR"

Yabancı sermaye yatırımları yapılacağı zaman, yatırım yapacak kuruluşların, holdinglerin, fizibilite ve fon kuruluşlarının ince eleyip sık dokuduğunu da aktaran Narlı, Türkiye hakkında ciddi araştırma yaptıktan sonra yatırım kararı aldıklarını söyledi. Narlı, "Bizim bile şaşırabileceğimiz verilerle ülkemizi analiz ediyorlar. Ve her şeye rağmen yatırım yapma konusunda geç olsa da karar alıp yatırım yapıyorlar. Bunun ana sebebi şu ki terör dünyanın sorunu, Türkiye'nin sorunu değil. Bu dönem gelip geçici olarak görülüyor. Daha çok Türkiye'de güvenli bölgelerde, daha az sorun yaşanan bölgelerde yatırım kararını alıyorlar" dedi.

ALMANYA, UKRAYNA, İRAN…

Son 2 yılda sıklıkla Ukrayna ve Almanya'daki yatırımcıların Türkiye'ye dikkat çeken yatırım yaptığını ve birçok ülkenin yatırım yapmaya devam ettiğini kaydeden Narlı, şunları söyledi:

"Bugün Ukrayna ve Almanya gibi bize yakın, bizi bilen ülkelerin yatırımcılarının sıklıkla yatırım yapıyor olması bizi olumlu yönde motive ediyor. Evet, Rusya ile yaşanan sıkıntıdan kaynaklı bazı Rus yatırımları ortadan kalkmasa bile yatırımlarını rafa kaldırması söz konusu olabilir. Ancak her kriz beraberinde yeni bir şans da getiriyor. Ukrayna ile ciddi yakınlaşmalar oldu. İran çok önemli bir pazar ve gelişmeleri yakında izliyoruz. Ülkemiz özelikle İran'ın ambargo sürecinde hem halk hem hükümet olarak İran'a desteklerimiz oldu. O yüzden İran pazarının ambargolarının kalkıyor olması, global pazarla entegrasyon sürecinde Türkiye'nin de hak ettiği noktada olacağını ve pazardan pay alacağını görüyor ve inanıyorum. Dostlarımızda ve oradaki ilişkilerimizde bunu görebiliyoruz. Umarız Türkiye için İran pazarı da önemli bir gelişme olacak."

"TERÖR SADECE TÜRKİYE'NİN MESELESİ DEĞİL"

Yabancı yatırımcının gelmesinde terörün bir kısım etkilerini yaşadıklarını ancak yatırımlarını etkilemediğini vurgulayan Narlı, "Ülkemizde son 2 yılda meydana gelen terör eylemlerinin artması, coğrafi olarak ülkemizin karışık bir bölge olan Ortadoğu'nun hemen yanında olmamız ve bunun ülkemizi de etkilemesi karşımıza çıkabiliyor. Özellikle Avrupalı yatırımcı Türkiye'ye yatırım yapma noktasında siyasi olaylar ve terör sorunu üzerinde çok duruyor. Bunu dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışıyoruz. Terörün dili, dini, ırkı yok. Bu sadece Türkiye'nin meselesi değil, insanlığın ve dünyanın bir meselesi. Dolayısıyla maksimum derecede bunu yabancı sermayeye anlatmaya çalışıyoruz. Çok şükür serbest bölgelerimizde bugüne kadar olumsuzluklar yaşanmadı. Ege Bölgemiz, İzmirimiz bu anlamda sorun yaşamayan şehirlerden" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim