• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 16 °C

'Tekno Çobanlar Projesi' en iyi olmak için yarışacak

'Tekno Çobanlar Projesi' en iyi olmak için yarışacak
İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin mobil iletişim kaynaklarından daha fazla faydalanmaları...

İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin mobil iletişim kaynaklarından daha fazla faydalanmaları için İZKA desteğiyle hayata geçirdiği "Tekno Çobanlar Projesi', Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yılın en iyisi olmak için yarışacak.

Yenilikçi girişimlerin kamuoyuna tanıtılması, başarılı projelerin desteklenmesi için TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından 2003 yılından bu yana düzenlenen e-TÜRKİYE Ödülleri 8 Mart Cuma günü sahiplerini bulacak. İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin, "Tekno Çobanlar" şeklinde lanse ettiği "İnovatif Koyun-Keçi Veri Sistemi Projesi" ile kırsal kesimde yaşayan ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşan yetiştiriciler, hak ediş, destek, kredi başvurusu, yem talebi, süt girişleri gibi birçok işlemi sanal ortamda gerçekleştirebilecek. Birlik, üyelerine verdiği desteği teknolojik boyuta taşırken; proje sektörel verimliliğe katkı sağlayacak, yetiştiriciler resmi belgelere ulaşım için harcanan işgücü, zaman ve maddi kayıplardan kurtulacak. "Tekno Çobanlar Projesi" sektörde istatiksel bilgi erişiminin sağlanmasına da katkıda bulunacak.

Ağırlıklı olarak kırsal kesimde yaşayan ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilerin iş geliştirme süreçlerine katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Birlik Başkanı Özer Türer, uygulama ile 8 bin 200 üyenin, işletme kayıt takiplerinin yapılabileceğini ifade etti. Türer, proje ile Türkiye'de erişilebilir, sürdürülebilir yetiştirici ve hayvan veri sistemi oluşturarak, bilgi kaybını önlenmek ve sektörde istatistiksel bilgi erişiminin sağlanmasına katkıda bulunmak istediklerini söyledi.

Yetiştiricinin daha kaliteli tarım danışmanlığı hizmeti almasını sağlamak ve teknoloji ile barışmasını sağlamak için projeye start verdiklerini belirten Türer, projenin küçükbaş hayvan hastalıklarının azaltılması, süt dökümleri ve ıslah kayıtlarının takibi gibi çalışmalara da kolaylık sağlayacağına dikkat çekti.

'Tekno Çobanlar Projesi', "Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler" kategorisinde; Adalet Bakanlığı'nın SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ve Veraset Sistemi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın DİNAMİK-Spor Bilgi Sistemi ve Sağlık Bakanlığı'nın e-Nabız projeleri ile yarışacak. TBMM'de yapılacak elektronik oylama sonucu birincilerin belirleneceği yarışmada 6 kategoride 26 finalist yer alacak.Cihan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim