• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 15 °C

TBMM Soma'daki Maden Faciasını Araştırma Komisyonu

TBMM Soma'daki Maden Faciasını Araştırma Komisyonu
Komisyon ilk toplantısını yaptı; Başkanlığa AK Parti Aksaray Milletvekili Alaboyun seçildi.

Manisa'nın Soma İlçesinde Meydana Gelen Kaza Başta Olmak Üzere Maden Kazalarının Araştırılarak Bu Sektörde Alınması Gereken İş Sağlığı ve İş Güvenliği Tedbirlerinin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu ilk toplantısını yaptı; Başkanlığına AK Parti Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun seçildi.

Komisyon, bugün CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça'nın geçici başkanlığında toplandı ve divan üyeleri belirlendi.

Komisyonun Başkanlığına AK Parti'li Alaboyun, Başkan Yardımcılığına AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Sözcülüğe AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Katip Üyeliğe AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan seçildi.

Seçimden önce "muhalefetten divan üyesi bulunması" konusunda tartışma yaşandı.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, araştırılacak konunun siyasi bir mesele olmadığını belirterek, "Divanda muhalefetten bir milletvekilinin bulunması gerekirdi. Siyasi nezaket ve durumun özelliği bunu gerektirirdi" dedi.

MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, divanda bir muhalefet milletvekilinin bulunmasının "iyi ve şık" olacağını ifade ettiler.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız da aynı yöndeki görüşlerini dile getirdi.

Divan seçimine ilişkin önergenin sahibi AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, bunun bir teamül olduğunu, muhalefet milletvekillerinin de önerge verme hakkının bulunduğunu söyledi. Türkmenoğlu, "Bu durum diğer milletvekillerinin etkin şekilde çalışmayacağı anlamına gelmiyor" dedi.

CHP Manisa Milletvekili Sakin Öz, "Bu acının ardından çalışmalara iyi başlamadık" diye konuştu.

-Yazın çalışma kararı Haziran sonunda-

MHP'li Akçay, komisyonun Meclis'in tatile gireceği dönemlerde çalışma imkanının olup olmadığını sordu. 

Başkan Alaboyun, facianın meydana geldiği ocağın şu anda kapalı olduğunu, karbonmonoksit oranının belirli bir seviyeye düşmesinin beklendiğini söyledi. Bu durumun 2-3 ay içinde sonuçlanacağını belirten Alaboyun, "Biz olay mahallini mutlaka ziyaret edeceğiz ama olayın meydana geldiği galeriye girebilme imkanı teknik açıdan 2-3 ay mümkün gözükmüyor" dedi.

Bazı milletvekilleri, çalışmalara Meclis tatildeyken ara verilmesini, böylece facianın olduğu bu galeriye de girme imkanının olacağını; aksi takdirde komisyonun buraya girmeden çalışmalarının sonlanma ihtimalinin bulunduğunu kaydetti.

MHP'li Özensoy, yazın çalışılması durumunda, Cumhurbaşkanlığı seçiminin komisyon çalışmalarının aksamasına yol açabileceğini dile getirdi.

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, ocağa ne zaman girebileceklerine ilişkin ilgili yerlerden bilgi alınabileceğini söyledi.

Yapılan önerilerin ardından, komisyonun bu kararı Haziran sonunda vermesi kararlaştırıldı. 

-İlk ziyaret Soma'ya-

Başkan Alaboyun, komisyonun uyum içerisinde çalışmasını temenni etti.

Rödovans, denetim sorunlarını da masaya yatırmaları gerektiğini ifade eden Alaboyun, facianın meydana geldiği ocaklara benzer ocaklara girebileceklerini kaydetti.

Öte yandan, CHP'li Havutça, komisyonun çalışmalarına Soma'dan başlamasını önerdi.

Alaboyun, kendisinin de ilk adım olarak, bu hafta sonu Soma'ya gidilmesi kanaatinde olduğunu belirterek, "Ancak teknik ve bürokratik nedenlerde bu mümkün olmayacak gibi. Ancak gelecek hafta sonu olabilir" dedi. Alaboyun, Soma'ya gidene kadar bir iki kurumu dinleyebileceklerini ifade ederek, Soma gidilmesi için tam tarihin yarın yapılacak toplantıda ele alınacağını ifade etti.

Komisyon çalışmalarına yarın devam edecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim