• BIST 107.015
  • Altın 172,213
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 22 °C

TBMM fezlekeler için olağanüstü toplanıyor

TBMM fezlekeler için olağanüstü toplanıyor
Meclis, bugün olağanüstü mesai yapacak. CHP'nin başvurusu üzerine bugün saat 15.00'te Genel Kurul olağanüstü toplanıyor.

Meclis kulislerine göre, eğer görüşmeler 19.00'a kadar tamamlanmazsa, yarın 15.00'te toplantı yeter sayısı bulunursa kaldığı yerden devam edilecek.

CHP'nin, "Meclis'e intikal etmiş olan bakanlar ile ilgili fezlekelerin okunarak Genel Kurul'un bilgisine sunulması" amacıyla yaptığı olağanüstü toplantı çağrısı üzerine TBMM Genel Kurulu, 15.00'te toplanacak.

Genel Kurul'da birleşimi Başkanvekili Sadık Yakut yönetecek. Yakut, birleşimi açtıktan sonra toplantı yeter sayısının olup olmadığını arayacak.

Toplantı yeter sayısının (184) olması halinde, görüşmelere geçilecek. Genel Kurul'da önce CHP'nin olağanüstü çağrı istemi, daha sonra ise TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in çağrı yazısı okunacak ve çağrı yazısındaki konunun görüşülmesine geçilecek.

CHP'nin fezlekelerin bilgiye sunumu ve Genel Görüşme önergesinin görüşülmesini isteyen yazıları okunacak.

TBMM Genel Kurulu'nda, "Başkanlığın sunuşları" içinde TBMM Başkanlığı Tezkeresi okunacak. Tezkerede; eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, eski AB Bakanı Egemen Bağış ile eski İçişleri Bakanı Muammer Güler hakkında dosyaların geldiği ve Genel Kurulun bilgisine sunulduğu" ifade edilecek.

Gelen dosyaların milletvekillerinin incelemesine açılıp açılmayacağı konusunda verilecek karar, merakla bekleniyor.

Dosyaların milletvekillerinin incelemesine açılmaması durumunda, muhalefetin itirazı nedeniyle usul tartışması açılabileceği ifade ediliyor.

Usul tartışmasının ardından CHP'nin "Meclis soruşturması konusu olan yolsuzlukluk olaylarına ilişkin olarak bakanlar hakkında hazırlanan fezlekelerin Meclis'e zamanında ulaşmasını ve milletvekillerinin anayasadan kaynaklı denetim haklarını kullanmasını engellemesi sonucunu yaratan idari işlemler ve buna ilişkin tüm uygulamaları değerlendirmek üzere" verdiği Genel Görüşmenin öngörüşmesi de yapılacak.

Genel Görüşme önergesi üzerinde önerge sahiplerinden bir milletvekili 10 dakika, Hükümeti temsilen bir bakan ve gruplar adına birer milletvekili 20'şer dakika konuşacak.

Konuşmaların ardından genel görüşme önergesi oylanacak ve genel görüşme açılıp açılmayacağı belirlenecek.

TBMM Genel Kurulu; olağanüstü toplantı gündeminden başka bir konuyu görüşmeyerek yeniden tatile girecek.

http://wwww.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim