• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 18 °C

TBB Başkanı Feyzioğlu, Kilis’e Atılan Roketleri Değerlendirdi

TBB Başkanı Feyzioğlu, Kilis’e Atılan Roketleri Değerlendirdi
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Türkiye'nin bir sınır ve serhat şehrinin 18 ocaktan itibaren düşmanın roket saldırısı...

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Türkiye'nin bir sınır ve serhat şehrinin 18 ocaktan itibaren düşmanın roket saldırısı altında olduğunu söyledi.

TBB Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Kilis Baro Başkanı Avukat Hayri Muammer Fazlıağaoğlu ve avukatlar ile bir araya gelerek son günlerde Kilis'e atılan roketler ve avukatların sorunlarını görüştü.

TBB Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, düzenlediği basın toplantısında, Kilis Barosundaki meslektaşları ile tüm Kilis halkına destek vermek amacıyla geldiklerini ifade ederek, "Öncelikle hepinize geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Olanları basitleştirmek, önemsiz görmek mümkün değildir, Türkiye'nin bir sınır şehri, bir serhat şehri, tam 18 ocaktan itibaren düşmanın roket saldırısı altındadır. 18 Nisan'dan 2 gün önceye kadar aralıksız her gün roket saldırısı devam etmiştir. 17 ölü, 61 yaralı şeklinde kabul edilemez, bançoyla karşı karşıyayız. Aynı zamanda avukat meslektaşlarımdan tutun Kilis'teki bütün iş güç sahiplerinin durma noktasına gelmiştir. Esnaf SKK prim borçlarını ödeyemez durumdadır. Banka borçlarını ödeyemez duruma gelmiştir. Emlak piyasası çökmüştür. Emlak değerlerinde yüzde 40-50'lere varan korkunç bir düşüş olduğu bilgisine ulaştık. İnşaat sektörü tamamen durmuştur. Her yer satılık, ilanıyla doludur. Yine çarpıcı bir rakam, üniversitemizin 700 öğrencisi Kilis'ten yaşamaktan korktuğu için kayıt dondurarak şehri terk etmiştir" dedi.

"KİLİS, MİLLİ MÜCADELENİN İLK FİTİLİNİN YAKILDIĞI ŞEHİR"

Kilis'in yaklaşık üçte birinin boşalmış durumda olduğunu ifade eden Feyzioğlu, "Bunlar vahim olaylar, oysa Kilis, milli mücadelenin ilk fitilinin yakıldığı şehir, herkes belki İzmir diye düşünür ilk kurşun sıkıldığı yeri, hayır ilk kurşun Kilis'te atılmıştır. Kahraman Şahinbey, Kilislidir. Ve düşman ilk kez Kilis sınırlarında durdurulmuştur. Milli Mücadele bu şekilde alevlenmiştir. Mustafa Kemal'de Kilis'e ayak bastım milli mücadeleye imanımı, tazeledim, diyecek kadar Kilis'in değerini bilen ve dile getiren bir açıklama yapmıştır. Niye söylüyorum bunları, bu ülkenin her santimi kutsal vatan toprağıdır. Kilis'i hiç kimsenin görmezden gelmesi yada olanları bir belgesel seyreder gibi televizyondan izleyip, sonra bana ne deme hakkı bulunmamaktadır. Ben Türk silahlı Kuvvetlerine koşulsuz güvenimi vurgulamak istiyorum. Eminim ki silahlı kuvvetlerimiz gereğini yapacaktır. Ancak aynı zamanda Türkiye'yi adeta gel gel yaparak, bir savaşa çekme girişimini de görmek zorundayız. Türkiye savaşa girmeksizin müttefikleriyle birlikte bu saldırıları bertaraf etmek, Kilis'in ve Türkiye'nin güvenliğini sağlamak zorundadır. Savaş çözüm değildir, sessiz kalmak da hiç kuşkusuz çözüm değildir. Bu noktada da Türkiye'nin başta NATO ittifakının olmak üzere tüm müttefiklerine büyük görev düşmektedir. Elbette Türk Dışişlerine de, dış ilişkilerimizi normalleştirerek. Uçaklarımızı uçabilir hale getirerek, ülkenin güvenliğini sağlama borcu düşmektedir" ifadelerini kullandı.

"KENDİ ÜLKELERİNDE SIĞINMACI KONUMUNA DÜŞMEK İSTEMİYORLAR"

"Adeta bir belgesel televizyonlarda seyredilip, ondan sonra unutulup sıradaki diziyi, geçilen bir sıradan haber haline gelmesini öncelemektir" diyen Feyzioğlu, "İnsanlar evinde akşam yemeklerini yerken üstlerine roket yağıyor. Bu sizin başınıza gelse ne hissederseniz, işte buradaki yurttaşlarımız onu hissediyorlar. Kilis'ten de başka yere gitmek, kendi ülkelerinde sığınmacı konumuna düşmek istemiyorlar. Devletimize güveniyorum, Türk Silahlı Kuvvetlerine güveniyoruz. Siyasi iktidarın ve siyasi muhalefetin yanlışlarını söylemeye devam edeceğiz. Ama Türkiye Cumhuriyeti'ni arkasında koşulsuz ve dimdik bir şekilde durmaya azimliyiz ve kararlıyız" dedi.

Basın mensuplarının sorusu üzerine TBB Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, "Askeri stratejik, güvenlik, bizim ancak duyduklarımızı aktarabileceğimiz, bir konu biz bu konunun uzmanı değiliz. Bizim söylediğimiz Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu konudaki imkan ve kabiliyetlerine güveniyoruz. Ancak Kilis'e, ağır saldırı altında olması bundan büyük zarar görmesi sebebiyle özellikli davranılmasını ve yatırım önceliğini verilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

TBB Başkanı Feyzioğlu, Kilis’e Atılan Roketleri Değerlendirdi

TBB Başkanı Feyzioğlu, Kilis’e Atılan Roketleri Değerlendirdi

TBB Başkanı Feyzioğlu, Kilis’e Atılan Roketleri Değerlendirdi

TBB Başkanı Feyzioğlu, Kilis’e Atılan Roketleri Değerlendirdi

TBB Başkanı Feyzioğlu, Kilis’e Atılan Roketleri Değerlendirdi

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim