• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 14 °C

"Suriyeli mülteciler sorunu artık Avrupa sorunudur"

"Suriyeli mülteciler sorunu artık Avrupa sorunudur"
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Suriyeli mülteciler sorunu artık Avrupa sorunudur. 2 milyonu aşkın Suriyeli Türkiye’ye gelirken neden görmediniz?” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Suriyeli sığınmacılar sorunu artık Avrupa sorunudur’ dedi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’de 1 Kasım’da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi kampanyası çerçevesinde Hollanda’da planlı halkla iltisak toplantısına katıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ile Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in beraberinde Hollanda İşçi Partisi (PvdA) Genel Başkanı Hans Spekman ve ayrımsız partiden emektar Avrupa Parlamentosu üyesi Emine Bozkurt’un da katılmış olduğu programda mütekellim Kılıçdaroğlu, herkesi 1 Kasım’da kasa başına gitmeye çağırma etti.

“Türkiye, cumhuriyet tarihinin en dip krizini yaşıyor” diyen Kılıçdaroğlu, şöyleki konuştu:

“Eğitimde geldik, duvara dayandık. Ekonomide ne olacağımız muhtemelen değil. Dolar 3 lirayı aştı. Dış yöntem çivi başına müşterek sorun. Ortadoğu kaynıyor. 2 milyon 375 bin Suriyeli sığınmacı Türkiye’de. Avrupa toy farkına varıyor. Mülteciler ne devir ki Avrupa’nın kapılarına dayandılar, deminden soruyorlar ‘Ne olacak mülteciler’ diye. İyi de 2 milyonu müşterek hayli Suriyeli Türkiye’ye gelirken illet görmediniz? Neden uyarmadınız? Neden nağme çıkarmadınız? Neden Suriye’deki iç kavgayı sona erdirmek düşüncesince uğraş etmediniz? Bunu Brüksel’de, Strazburg’da Avrupa’nın yetkililerine anlattım. Mülteci sorunu Türkiye’nin sorunu olmaktan çıkmıştır. Suriyeli sığınmacılar sorunu artık Avrupa sorunudur. Hep bu arada bu sorunu halletmek zorundayız.”

Mülteci problemininin mihman çözümünün Suriye’deki savaşın bitirilmesinden geçtiğine yer veren Kılıçdaroğlu, “Sahile vuran önemsiz Aylan’ı hiçbir kimesne unutmadı. Unutmayacağız da. O hoppadak müşterek Suriyelinin, Iraklının evladı değil, o hepimizin, dünyanın kuma çocuğudur. Onun dramı insanlığın kuma dramıdır. O devir şu suali kendimize soracağız, o dramı yaratanlar kimler? O acıklı sefer açanlar kimler? Irak’ta, Suriye’de iç kavgaları körükleyenler kimler? Yazık vebal değil mi o insanlara? Irak’ta IŞİD belası var. Bir yıldırı örgütü binlerce kişiyi katlediyor. Onlara dayanak verenler kimler?” ifadelerini kullandı.

Terör sorunu

Türkiye’de 30 senedir devam eden yıldırı vakalarında baş döndürücü sayıda bireyin öldüğüne dikkati çekici Kılıçdaroğlu, bu sorunu çözecek biricik partinin CHP bulunduğunu belirtti.

Söz konusu probleminin birlik, el birliği ve kardeşlikle çözüleceğini özetleyen Kılıçdaroğlu, “Toplumsal uzlaşmayla çözülecek. Neyle çözülecek? Akılla, mantıkla çözülecek. Neyle çözülecek? Ortak dayanışmayla çözülecek. Neyle çözülecek? İnsan sevgisini ruhunda hisseden tatlılıkla çözülecek. Neyle çözülecek? Birlik, beraberlik, kardeşlikle çözülecek” sanarak konuştu.

Herkesi 1 Kasım’da kasa başına derece derece oy kullanmaya çağırma fail Kılıçdaroğlu, gelişigüzel müşterek dubara değerli mesabesinde bulunduğunu söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim