• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 11 °C

Suriye sorununu Çin'e izah ettik

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Bozkır, Suriye sorununda çözüme varılamadığı durumda, tüm Ortadoğu'daki barış ve istikrarın tehlikeye düşebileceğini belirterek "Sorunun kötü sonuçlara gebe olduğunu Çin'e izah ettik" dedi.
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Çin Ulusal Halk Kongresi'nin davetlisi olarak geldiği Çin'de, ülkedeki temasları hakkında değerlendirmelerde bulundu.
 
Dünyada uluslararası anlamda parlamenter diplomasinin giderek daha fazla önem kazandığına dikkati çeken Bozkır, "Dışişleri Komisyonu olarak Çin'de yaptığımız ziyaretler, Türkiye ile Çin arasında artan iyi ilişkilere hız kazandırmak amacında" ifadelerini kullandı.
 
Bozkır, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 42'nci yılında olduğunu ancak Türkiye ile Çin arasındaki tarihi bağların çok daha eskilere dayandığını hatırlatarak,  "BM'nin beş daimi üye ülkesinden biri ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin ile ilişkilerin gerek ekonomik gerek siyasi anlamda pekiştirilmesi büyük önem arzediyor" ifadelerini kullandı.
 
Türkiye ile Çin arasında geçen yıl 24 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşıldığının altını çizen Bozkır, bu yılın ilk altı ayı verilerinden hareketle 2013 yılı sonunda ikili ticaretin 30 milyar doları bulmasının beklendiğini vurguladı.
 
Bozkır, dönemin Çin Başbakanı Vın Ciabao'nun Türkiye'ye 2010 yılında yaptığı ziyaret sırasında gündeme gelen ikili ticaret hacminin 2015'de 50 milyar dolar ve 2020'de 100 milyar dolara çıkarılması hedefine ulaşmakta sıkıntı olmayacağı sinyallerinin geldiğini ifade etti.
 
Suriye
 
Bozkır, Çin ve Türkiye'nin dünyadaki birçok önemli uluslararası soruna bakışının aynı çizgide olduğunu belirterek, "Ziyaretimiz sırasında hem bölgemiz hem uluslararası gelişmelere ilişkin karşılıklı fikir alışverişi yapma imkanı bulduk" diye konuştu.
 
Çin'in BM Güvenlik Konseyi'nde daimi üye ülke sıfatı ile yer aldığı konum itibariyle Suriye sorununun çözümündeki önemine dikkati çeken Bozkır, "Çin mevcut durumda ancak siyasi çözüm olduğu takdirde Suriye sorunun çözümüne katkı sağlayabileceğini ve herhangi bir askeri müdahaleye kesinlekle karşı olduklarını ifade ediyor" diye konuştu.
 
Suriye sorununda yakın zamanda bir çözüme varılamadığı durumda, sadece Türkiye değil tüm Ortadoğu'daki barış ve istikrarın tehlikeye düşebileceğini ifade eden Bozkır, "Sorunun, tüm dünya için kötü sonuçlara gebe olduğunu Çin tarafına izah ettik" dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim