• BIST 116.603
  • Altın 172,599
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 11 °C

Süper transferlere bonservis vergisi

Süper transferlere bonservis vergisi
Transfer dönemi bu yıl pek heyacanlı değil. Çünkü Türk kulüpleri geçen yıllarda olduğu gibi çok istekli değiller. En önemli engellerden birisi kulüplerin başının üstünde dolaşan UEFA finansal fairplay uygulamalarının devreye geçmesi korkusu.

Transfer dönemi bu yıl pek heyacanlı değil. Çünkü Türk kulüpleri geçen yıllarda olduğu gibi çok istekli değiller. Çok haksız da sayılmazlar. Şimdiye kadar har vurup harman savurarak çok borçlu kulüpler haline geldiler ve artık fazla manevra alanları yok. En önemli engellerden birisi kulüplerin başının üstünde dolaşan UEFA finansal fairplay uygulamalarının devreye geçmesi korkusu. Diğer yandan kulüplerin bir şansı da Meclis'te sümenaltı edilme tehlikesi bulunan yeni Gelir Vergisi Yasası'nın çıkarılmamış olması. Yeni yasa özellikle çok kazananların vergisini artırırken futbolcuların yüzde 15 olan Gelir Vergisi'ni yüzde 35'e çıkaracak. Böylece dünyada futbolcuların vergi cenneti olarak bilenen Türkiye'nin cennetliği de kalmayacak. Diğer bir bakış açısıyla kulüpler de devletin almadığı vergiyi savuramayacak.

Futbolda Gelir Vergisi açısından durum bu iken Kurumlar Vergisi açısından yeni bir gelişme kulüpleri üzecek. Yeni durumu 24 Nisan 2014'te Maliye'nin bir futbol kulübüne verdiği 'özelge' yaratıyor. Bir futbol kulübünün Maliye'ye 'yabancı bir futbolcunun bonservisini alıyoruz vergi kesintisi yapacak mıyız" diye sorması üzerine Maliye ilginç bir görüş verdi.

Maliye kısaca yabancı futbolcuyu bonservisi ile birlikte transfer eden kulübün borservisi için Kurumlar Vergisi tahakkuku (vergi kesintisi) yapılacağını o kulübe bildirdi. Bonservisi gayrimaddi hak olarak değerlendiren Gelir İdaresi, önce Kurumlar Vergisi Kanunu gereği hem iş hem kanuni merkezi Türkiye'de bulunmayan kurumların elde ettikleri kazancın dar mükellefiyet esasına göre vergilendirileceğini hatırlattı. Ancak tabii yabancı kulüp Türkiye'de vergi ödeyemeyeceği için Türk kulübün Kurumlar Vergisi tevkifatı (kesintisi) yapıp ödemesi gerektiği belirtti.

TÜRKİYE İÇİ TRANSFER VERGİSİZ

Kurumlar Vergisi oranı yüzde 20 olduğu için transferi kapan kulübün kesintiyi yapıp devlete ödemesi gerekiyor. Hemen akla yurtiçindeki transferde durumun ne olacağı geliyor. Kurumlar Vergisi Kanunu'nda Türk spor kulüplerinin her türlü faaliyetlerinin vergi dışı olduğu belirtildiği için Türkiye'de Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile özerk spor federasyonlarına tescil edilmiş spor kulüplerinin idman ve spor faaliyetlerinde bulunan işletmeleri ile şirketleri bu vergiyi ödemeyecek.

İLK VERGİ DEMBA BA'YA

Maliye'nin görüşü çerçevesinde ise bu kapsamdaki ilk vergiyi Başiktaş kulübünün Demba Ba için ödemesi gerekecek. Ancak Maliye verdiği görüşün en sonuna futbolcu transfer edilen ülke ile Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması bulunması halinde bu anlaşmanın öngördüğü oranın geçerli olacağını eklemiş durumda. Türkiye ile Demba Ba'nın kulübünün bulunduğu İngiltere arasındaki anlaşmada ise gayrimaddi haklar için yüzde 20 değil yüzde 10 vergi ödeneceği belirtilmiş. Böylece Beşiktaş kulübü 6 milyon dolarlık bonservis ücretine karşı 600 bin dolarlık vergiyi ödemek zorunda kalacak. Fenerbahçe'nin transfer ettiği Diego Ribas ise bonservis bedeli olmadan alındığı için kulüp herhangi bir vergi ödemeyecek. Bundan sonra ise futbolcunun transfer edildiği ülke ile Türkiye arasında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması yoksa bonservis bedelinin yüzde 20'si varsa orada belirtilen oran kadar vergi ödenecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim