• BIST 117.651
  • Altın 167,415
  • Dolar 3,9258
  • Euro 4,8136
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 11 °C

Sultan Alparslan'ın kayıp mezarı

Sultan Alparslan’ın mezarının aranması projesinde birinci etap tamamlanıyor
Türkmenistan’da başlatılan Sultan Alparslan’ın Mezarının Aranması ve Türbesinin Yapılması Projesi kapsamında yapılan çalışmalarda birinci etabın sonuna gelindi.
 
Malazgirt Zaferi ile Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Sultan Alparslan’ın kayıp mezarının bulunması için başlatılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Türkmen mevkidaşı Gurbangulı Berdimuhamedov’un imzaladığı protokolün ardından Türkmenistan’ın Merv kentinde geçen ağustos ayında başlatılan çalışmaların ilk etabı tamamlandı. Yer altını 12.5 metreye kadar görüntüleyebilen hassas radarlar ve insansız hava aracıyla sürdürülen çalışmalar, 5 ayrı noktada yoğunlaştı. Kayıp mezar, bulunduğu takdirde buraya bir türbe inşa edilecek.
 
1072 yılındaki Buhara seferinde bir esir tarafından şehit edilen Alparslan’ın kabri, Moğol istilasından sonra sır olmuştu.
 
HEYET TOPLANTI YAPTI
 
Birinci etap çalışmaları içerisinde yer alan Yer Radarı ve Gradiometre Jeofizik ve haritalandırma çalışmalarını yapmak üzere Türkmenistan’a gelen teknik heyet, ilk çalışmalarını tamamlama aşamasına geldi. Birincisi, 2013 Ağustos ayında gerçekleştirilen Bilimsel Heyet toplantısının ikincisi, Teknik heyetin de katılımıyla TİKA Aşkabat Program Koordinatörlüğü'nde gerçekleştirildi.
 
Türk ve Türkmen uzmanların iştirakiyle yapılan toplantıya, Türkmenistan Kültür Bakanlığı Tarihi ve Kültürel Eserleri Koruma Öğrenme ve Restorasyonu Genel Müdürü Muhammed Memmedov, İlimler Akademisi Arkeoloji ve Etnografi Enstitüsü’nden Prof. Dr. Tirgeş Hocaniyazov ve Dr. Kakacan Bayramov, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Prof.Dr. Bekir Eskici, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Z. Kenan Bilici, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Akın Akyol katıldı.
 
İKİ NOKTA ÖNE ÇIKTI
 
Toplantıda, Alparslan’ın mezarıyla ilgili yapılacak radar, jeofizik ve haritalandırma çalışmaları ile mezarın aranacağı muhtemel kazı alanları üzerinde duruldu. Elde edilen yeni bilgiler paylaşılarak tartışıldı. Yer radarı ve haritalandırma çalışmalarını yürütecek heyet, Türkmen heyetinden bölge ile ilgili önemli bilgiler edindi. Toplantıda üzerinde dikkatle durulacak arama noktalarıyla ilgili ayrıntılı olarak fikir alışverişinde bulunuldu. Daha önce tespiti yapılan beş nokta üzerinde tek tek fikir beyan eden heyet üyeleri arasında, ortaya konulan bilgiler ve yapılan görüşmeler neticesinde iki noktada mezarın bulunma ihtimalinin daha yüksek olduğu fikri güç kazandı. Bilim heyeti ve teknik heyet arasında son derece faydalı görüşmelerin yapıldığı toplantı, çalışmaların başarılı bir şekilde tamamlanması temennileriyle sona erdi.
 
Heyet, Antik Merv şehrinde yapılacak bir haftalık çalışmanın sonunda elde edilen bilgilerin paylaşılması amacıyla yeniden toplanacak. Yapılan Yer Radarı ve Gradiometri Jeofizik ekibinin çalışmaları Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadioğlu tarafından yürütülüyor. Yapılacak çalışmalarla yerin 12 metre derinliğine kadar görüntüler elde edilebilecek. Harita ve topograf faaliyetlerinin de yapıldığı çalışmalarda yer üstünden maket uçakla görüntüler tespit edilerek tüm sit alanı bölgesinin haritandırılması yapılacak. Daha sonra yapılacak her türlü çalışmada bu haritalardan istifade edilebilecek.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim