• BIST 110.932
  • Altın 174,431
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 26 °C

Su kuşları için Osmangazi Köprüsü’ne kavis verildi

Su kuşları için Osmangazi Köprüsü’ne kavis verildi
İstanbul ile İzmir arasını 3,5 saate indirecek otoyolun en önemli ayaklarından birisini oluşturan Osmangazi Köprüsü'nün inşaatını Hersek Lagünü etkiledi.

İstanbul ile İzmir arasını 3,5 saate indirecek otoyolun en önemli ayaklarından birisini oluşturan Osmangazi Köprüsü'nün inşaatını Hersek Lagünü etkiledi. Köprü ayağında bulunan lagünde yaşayan su kuşlarının dengesi gözetilerek köprüye kavis verildi. Bu kavisle seyahat edenler, lagünün estetik güzelliğini de görebilecek. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu konuyla ilgili "Osmangazi Köprüsü'nün inşaatında yapılan bu değişiklikle lagünün ekolojik dengesini koruduk." dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, otoyolun körfez geçişini oluşturan Osmangazi Köprüsü'nün güzergah planlamasında, Hersek Lagünü için hazırlanan taslak tampon bölge sınırlarına dikkat edilmesi hususunu belirtti. Bu doğrultuda Hersek Lagünü'ndeki su kuşlarının dengesi gözetilerek ekolojik yapının tabi olarak korunmasını sağlamak maksadıyla köprü, lagün üzerinde değil, lagünün batı tarafında inşa edildi.

Bakanlıklarının tabi hayatı korumak ve geliştirmekle sorumlu olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da yazılı açıklamasında, "Osmangazi Köprüsü'nün inşaatında yapılan bu değişiklikle lagünün ekolojik dengesini koruduk. Aynı zamanda köprüden geçecek olan vatandaşlarımıza lagünün görsel ve estetik güzelliklerini de sunduk" değerlendirmesini yaptı.

Ayrıca sulak alana komşu olarak geçilen güzergahta mutlaka perdeleme yapılması gerektiğini de ifade ettiklerini belirten Veysel Eroğlu "Bu perdeleme sesin ve egzoz artıklarının alana ulaşmasını engelleyecek. Bu şartlar altında güzergaha izin verildi" dedi.

LAGÜNDE YIL BOYU 113 KUŞ TÜRÜ GÖRÜLÜYOR

Bakan Eroğlu,Hersek Lagünü'nün yüzey alanının yaklaşık 152 hektar olduğunu belirterek, "Lagün su kuşlarına özellikle kışlama döneminde önemli bir hayat alanı sunuyor. 15 Ocak-15 Şubat arasında gerçekleştirdiğimiz kış ortası su kuşu sayımlarında lagünde, 37 türden 5.356 su kuşu sayıldı. Bu lagünde 24'ü üreyen olmak üzere yıl boyu görülen toplam 113 kuş türü bulunuyor" açıklamasını yaptı.

İstanbul-İzmir otoyolunun toplam yatırım bedelinin yaklaşık 9 milyar doları bulacağını vurgulayan Eroğlu "Bu otoyol tamamlandığında İstanbul-İzmir arası 3,5 saate inecek ve geçtiği güzergahtaki bütün şehirlerde ulaşım anlamında büyük bir rahatlama sağlanacak." ifadesini kullandı.

PROJELERDE TABİ DENGE GÖZETİLİYOR

Hükümet olarak tabiata ve biyolojik çeşitliliğe gereken önemi fazlasıyla gösterdiklerinin de altını çizen Eroğlu, "İddia ediyorum gelmiş geçmiş en çevreci hükümet bizim hükümetimiz. Bu büyüklükteki bir projede dahi tabiatı düşünüyoruz ve gerektiğinde projede değişiklikler yapıyoruz. Tabi dengenin öneminin farkındayız ve ona göre projelerimizi halkımızın hizmetine sunuyoruz" dedi.

Cihan

Su kuşları için Osmangazi Köprüsü’ne kavis verildi

Su kuşları için Osmangazi Köprüsü’ne kavis verildi

Su kuşları için Osmangazi Köprüsü’ne kavis verildi

Su kuşları için Osmangazi Köprüsü’ne kavis verildi

Su kuşları için Osmangazi Köprüsü’ne kavis verildi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim