• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 11 °C

Soma Faciasın'dan kazdıkça skandal çıkıyor

Soma Faciasın'dan kazdıkça skandal çıkıyor
Soma’da 301 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan facia konusundaki hukuki süreç önceki gün başladı.
Soma Kömür AŞ adlı şirketin bazı yetkilileri tutuklandı. Genel kurul tutanaklarına göre kurtarma çalışmalarının bitmesiyle birlikte gözlerin çevrildiği Soma Kömür 2011’de zarar etmiş ama 2012’de kâra geçmiş görünüyor. WSJ Türkiye’nin haberine göre, Soma Kömür AŞ’de hukuki sorumluluk genel müdür Ramazan Doğru’da bulunuyor. 
 
İşte Soma Holding hakkında bilmeniz gereken 10 gerçek:
 
1- ŞİRKETTE EN BÜYÜK PAY ALP GÜRKAN'IN
 
Facianın yaşandığı madeni işleten Soma Kömür AŞ adlı şirketin ortaklık yapısına bakıldığında Alp Gürkan’ın oğlu Can Gürkan’ın yüzde 25, Alp Gürkan’ın yüzde 17 bireysel hissesi var. Müzeyyen Nazlı Asafrana’nın yüzde 5 hissedar olduğu Soma Kömür AŞ’de İsmet Kasapoğlu ve İsmail Hakkı Kalkavan da hissedar. Ama payları on binde 1’in bile altında. Şirketin en büyük ortağı ise yüzde 53 pay ile Tilaga Madencilik AŞ’nin.
 
Ancak Alp Gürkan’ın Tilaga Madencilik’deki yüzde 53 payı da hesaba katılınca, kendisinin Soma Kömür AŞ’deki toplam payı yüzde 44’e çıkıyor. Can Gürkan’ın Tilaga’daki payı ise yüzde 1’in bile altında olduğu için aslında Soma Kömür AŞ’nin en büyük ortağının Alp Gürkan olduğu ortaya çıkıyor. Şirketin yüzde 20’si ise yurtdışında kayıtlı Saff Investments ve Tilaga Investments’a ait.
 
2- 2011 YILINDA ZARAR, 2012'DE KÂR ETMİŞ
 
Soma Kömür 2011’de zarar 2012’de kâr etmiş görünüyor. Şirketin Genel Kurul kararındaki kâr dağıtım maddesinde bilanço ile ilgili bu bilgi yer alıyor.
 
3- ŞİRKETİN ÜÇ YÖNETİM KURULU ÜYESİ VAR
 
Şirketin üç yönetim kurulu üyesi var. Bu isimler Alp Gürkan’ın oğlu Can Gürkan, Ramazan Doğru ve Mustafa Yiğit. Şirketin Yönetim Kurulu Üyeleri bu yıl ocak ayında değişmiş. Daha önce Yönetim Kurulu Üyeleri Alp Gürkan, Can Gürkan ve İsmet Kasapoğlu‘ndan oluşuyordu. Bu üç üye yönetim kurulu üyesi olarak aylık 3 bin TL huzur hakkı alıyordu. Yeni Genel Kurul’da ise Yönetim Kurulu Üyeleri’nin maaşları belirtilmiyor.
 
4- 33 BİN TL HUZUR HAKKI
 
Can ve Alp Gürkan Tilaga Madencilik’ten yönetim kurulu üyeliği karşılığı ayda 18 bin TL huzur hakkı alıyor. Bu ücrette hissedarlığından doğan kâr payı yok. 2011’deki son genel kurula göre, Soma Kömür’de de yönetim kurulu üyesi maaşı 3 bin TL. Alp Gürkan ise Soma Kömür Yönetim Kurulu’nda artık yok. Alp ve Can Gürkan eski ticari adı Gaia Yapı İnşaat olan Soma Holding’de de Başkan ve Başkan Yardımcısı olarak görev alıyor. Buradan da 15 bin TL maaş alıyorlar. Son Genel Kurul’da bir maaş miktarı belirtilmemiş ama maaşı sabit kalsa dahi aldığı Can Gürkan’ın 3 şirketten aldığı huzur hakkı 36 bin TL’yi, Alp Gürkan’ın yönetim Kurulu üyeliği huzur hakları toplamı ise 33 bin TL’yi buluyor. Bu arada Soma Holding’de Alp Gürkan yüzde 51, Can Gürkan yüzde 37.5 pay sahibi.
 
5- SOMA HOLDİNG'İN YÜZDE 20'Sİ YURTDIŞI KAYNAKLI ŞİRKETLERİN
 
Alp Gürkan’ın yüzde 51 pay sahibi olduğu şirkette Saff Investments adlı yurtdışı kayıtlı bir şirket yüzde 25 paya sahip. Yine yurtdışında kayıtlı bir başka şirket olan Tilaga Holdings ise yüzde 14 pay sahibi. Yani Soma AŞ’nin büyük ortağı Tilaga Madencilik’te yurtdışı kayıtlı şirketlerin payı yüzde 39. Bu da facianın yakaladığı Soma Kömür’de yüzde 20 oranında ortaklıklarının olduğu anlamına geliyor.
 
6- BİLGİYİ YÖNETİCİLERDEN ALDIM DEMİŞTİ
 
Alp Gürkan olayın dördüncü gününde yaptığı basın toplantısında bilgiyi yöneticilerinden aldığını, 
yaşından dolayı madene hiç inmediğini, onların verdiği bilgilere göre şirketin bir ihmalinin olmadığını ifade 
etmişti. Gürkan’ın bu sözleri sorumluluk ve yetkiyi devrettiğini ortaya koyuyor. Bu arada önceki gün gözaltına alınan 25 kişi arasında Ramazan Doğru da var.
 
7- SADECE SOMA KÖMÜR'DE YÖNETİMİ BIRAKMIŞ
 
Alp Gürkan 2014’te Soma Kömür AŞ’nin yeni yönetim kurulunda yer almamış. Buna karşın Soma’nın en büyük ortağı konumundaki Tilaga Madencilik AŞ’deki Yönetim Kurulu Üyeliğinden ve Başkanlığı’ndan vazgeçmemiş. 76 yaşındaki Alp Gürkan, diğer yönetim kurulu üyeleri Can Gürkan ve Mustafa Yiğit ile birlikte bu şirkette yönetim kurulu üyesi.
 
8- CAN GÜRKAN'IN PAYINI ARTTIRMIŞ
 
Soma AŞ’nin Şirketin 28 Aralık 2012’de gerçekleşen bir önceki Genel Kurul’una göre ortaklık yapısı değişmiş. O toplantı sırasında Alp Gürkan’ın şirketteki payı yüzde 45’miş. Tilaga Madencilik’in payı yüzde 43’te kalıyormuş. Can Gürkan’ın 2012 yılındaki payı binde 3’ü biraz aşıyormuş. Son Genel Kurul toplantısında yönetim kurulu üyelerinin maaşı yer almıyor. Ancak 2012 yılı Genel Kurul kararına göre Yönetim Kurulu üyelerinden Can Gürkan, Alp Gürkan ve İsmet Kasapoğlu bu görevlerine karşılık şirketten ayda 3 bin TL huzur hakkı alıyordu.
 
9- MAAŞ NET DEĞİL AMA SORUMLULUK ÇOK NET
 
Soma Kömür AŞ’deki bu yıl göreve getirilen yeni yönetim kurulu üyelerinin maaşları genel kurul kararında belirtilmiyor ancak yetki ve sorumluluklar bir önceki Genel Kurul’a göre çok daha net. Kayıtlara göre şirketin iş ve işçi sağlığı, bu konuda tedbirlerin alınması, iş kazalarından doğacak hukuki ve cezai sorumluluklar şirket Yönetim Kurulu üyesi Ramazan Doğru’da. Şirketin maden hukuku kapsamında çevre hukuku kapsamındaki tek hukuki ve cezai sorumlusu da Ramazan Doğru. Mali mevzuat ve vergi hukuku kapsamında doğabilecek hukuki ve cezai sorumluluk ise Mustafa Yiğit’de. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a kalan herhangi bir sorumluluk yok.
 
10- MERSİN'DEKİ MADENDE DE SORUMLULUK ONDA DEĞİL
 
Şirket Mersin’de Krom üretimi yapan Minsan Madencilik adlı şirketinde de benzer bir yönetim stratejisini hayata geçirmiş. Orada da yukarıda geçen tüm yetki ve sorumluluğu şirkette yönetim kurulu üyesi yaptığı Ercan Altınova’ya vermiş.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim